С диетата “Палео” се храним като пещерни хора
- Правило: Ако през палеолита не са яли това или онова, и вие не го правете
- В режима няма рафинирана захар, млечни продукти, бобови растения, зърнени ястия и алкохол, защото се бори с болестите на цивилизацията - сърдечните и диабет тип 2
- Експертите: с нея се отслабва, но е с твърде много ограничения, за да е устойчива и здравословна
“Палео” е диета от храни, които вероятно предците ни са яли през палеолита преди десетки хиляди години. Тя следва просто правило: ако пещерните човеци не са яли това или онова, и вие не бива да го ядете.
Диетата е класирана към края на рейтинга за 2023 г. на сп. U.S. News & World Report – на 19-о от 24 места.
Но проучванията показват положителни резултати за здравето (сърдечни заболявания, диабет, тегло), когато тази хранителна програма се спазва краткосрочно (по-малко от 6 месеца). Голямото “ако” е дали хората следват указанията за постни протеини и здравословни мазнини.
При “Палео” не се консумират храни от времената след аграрната революция,
когато хората започват да отглеждат растения и животни, а не да ги набавят от дивата природа.
В диетата няма да намерите рафинирана захар, млечни продукти, бобови растения, зърнени ястия.
Вместо това ще се заредите с храните на вашите праисторически деди - месо, риба, птици, към които диетата добавя плодове и зеленчуци.
Чрез елиминиране на продукти от съвременната епоха като силно преработени въглехидрати и млечни храни се цели да се избегнат или контролират болестите на цивилизацията - диабет тип 2 и сърдечни проблеми.
“Палео” разрешава: пиле, яйца, риба, здравословни масла (зехтин), нетлъсто месо, ядки и семена.
Сред храните, които трябва да избягвате, са: захар и изкуствени подсладители, млечни продукти, зърнени и преработени храни (снакс, чипс, бисквити, сладкиши), рафинирани въглехидрати и масла, сол, газирани напитки.
“Палео” се смята за високопротеинова диета,
тъй като допуска до 35% протеин в дневните калории. Какво и колко ядете зависи от вашите индивидуални цели и избраната програма.
Препоръката е все пак да се спазва съотношението протеини - 30% от дневните калории, мазнини – 40% (предимно мононенаситени и полиненаситени), въглехидрати - 30%.
Ако решите да се храните така, запознайте се със следните инструкции:
Придържайте се към непреработени храни.
Яжте продукти на растителна основа.
Опитайте сутрин зеленчуков омлет без сирене вместо зърнена закуска.
Консумирайте протеини от постно месо, пиле и риба.
Инвестирайте в “спирализатор”, който реже продуктите на лентички, за да си правите зеленчукова юфка, която може да се комбинира с кюфтета или рибно филе.
Не посягайте към хляб и други зърнени храни.
Яжте бургер без хлебчето.
Обвийте с маруля вместо с тортила месото в сандвича за обяд.
Не яжте храни с добавена захар - торти, бисквити, пайове, бонбони и др.
Похапвайте ядки, но не и фъстъци, които се водят бобови растения и следователно не се допускат при палео режима.
Алкохолът не е препоръчителен.
Диетата с високо съдържание на протеини се приема критично от експертите на U.S. News & World Report, които я смятат за твърде ограничителна, за да бъде здравословна или устойчива.
“Палео” не е подходяща за хора с храносмилателни проблеми и орторексия
(мания по здравословно хранене). А също и за пациенти с остеопороза, тъй като елиминира млечните продукти. Сърдечноболните също трябва да внимават заради високата консумация на месо.
С този начин на хранене може и да отслабнете, защото набляга на постни протеини, плодове и зеленчуци, а и се въздържа от преработени храни и добавени захари. Яденето на повече фибри засища, а това води до по-малки порции, регулиране на апетита и съответно слабеене.
Диетата не се издържа лесно заради изобилието от забранени продукти. Някои от тях излизат доста скъпо - като месо от животни на паша, свободни кокошки, риба.