С диетата “Палео” се храним като пещерни хора

26.07.2023 06:30

“Палео” е диета от храни, които вероятно предците ни са яли през палеолита преди десетки хиляди години. Тя следва просто правило: ако пещерните човеци не са яли това или онова, и вие не бива да го ядете.

Диетата е класирана към края на рейтинга за 2023 г. на сп. U.S. News & World Report – на 19-о от 24 места.

Но проучванията показват положителни резултати за здравето (сърдечни заболявания, диабет, тегло), когато тази хранителна програма се спазва краткосрочно (по-малко от 6 месеца). Голямото “ако” е дали хората следват указанията за постни протеини и здравословни мазнини.

При “Палео” не се консумират храни от времената след аграрната революция,

когато хората започват да отглеждат растения и животни, а не да ги набавят от дивата природа.
В диетата няма да намерите рафинирана захар, млечни продукти, бобови растения, зърнени ястия.

Вместо това ще се заредите с храните на вашите праисторически деди - месо, риба, птици, към които диетата добавя плодове и зеленчуци.

Чрез елиминиране на продукти от съвременната епоха като силно преработени въглехидрати и млечни храни се цели да се избегнат или контролират болестите на цивилизацията - диабет тип 2 и сърдечни проблеми.

“Палео” разрешава: пиле, яйца, риба, здравословни масла (зехтин), нетлъсто месо, ядки и семена.

Сред храните, които трябва да избягвате, са: захар и изкуствени подсладители, млечни продукти, зърнени и преработени храни (снакс, чипс, бисквити, сладкиши), рафинирани въглехидрати и масла, сол, газирани напитки.

“Палео” се смята за високопротеинова диета,

тъй като допуска до 35% протеин в дневните калории. Какво и колко ядете зависи от вашите индивидуални цели и избраната програма.

Препоръката е все пак да се спазва съотношението протеини - 30% от дневните калории, мазнини – 40% (предимно мононенаситени и полиненаситени), въглехидрати - 30%.

Ако решите да се храните така, запознайте се със следните инструкции:

Придържайте се към непреработени храни.

Яжте продукти на растителна основа.

Опитайте сутрин зеленчуков омлет без сирене вместо зърнена закуска.

Консумирайте протеини от постно месо, пиле и риба.

Инвестирайте в “спирализатор”, който реже продуктите на лентички, за да си правите зеленчукова юфка, която може да се комбинира с кюфтета или рибно филе.

Не посягайте към хляб и други зърнени храни.

Яжте бургер без хлебчето.

Обвийте с маруля вместо с тортила месото в сандвича за обяд.

Не яжте храни с добавена захар - торти, бисквити, пайове, бонбони и др.

Похапвайте ядки, но не и фъстъци, които се водят бобови растения и следователно не се допускат при палео режима.

Алкохолът не е препоръчителен.

Диетата с високо съдържание на протеини се приема критично от експертите на U.S. News & World Report, които я смятат за твърде ограничителна, за да бъде здравословна или устойчива.

“Палео” не е подходяща за хора с храносмилателни проблеми и орторексия

(мания по здравословно хранене). А също и за пациенти с остеопороза, тъй като елиминира млечните продукти. Сърдечноболните също трябва да внимават заради високата консумация на месо.

С този начин на хранене може и да отслабнете, защото набляга на постни протеини, плодове и зеленчуци, а и се въздържа от преработени храни и добавени захари. Яденето на повече фибри засища, а това води до по-малки порции, регулиране на апетита и съответно слабеене.

Диетата не се издържа лесно заради изобилието от забранени продукти. Някои от тях излизат доста скъпо - като месо от животни на паша, свободни кокошки, риба.

Други от Докторе кажи

Област Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Трета област у нас е на прага на грипна епидемия - Благоевград. Болните от грип и респираторни заболявания са нараснали значително.  За щастие, засега училищата и болниците там не усещат натиска на

Доц. Мангъров: 2/3 от пациентите в болниците са с грип А или грип Б

В момента в София специално "заведението" предлага основно грип. В болниците около две трети от пациентите са с грип А или грип Б. Това е основната диагноза

Френска пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък

Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, предаде АФП

Евростат: България втора в ЕС по брой лекари между 55 и 64 г.

В Германия има най-много лекари в Европейския съюз на възраст между 55 и 64 години - 36,1%, следвана от България с 33,9% и Латвия с 27,4 процента. Италия е на първо място в ЕС по брой лекари над 65

Търсите информация за здравните ви права? Звъннете на 0800 14 800

Разговорите са безплатни от стационарни и от мобилни телефони, независимо дали сте в България, или в чужбина Четирима експерти ще ви отговорят - всеки ден те получават приблизително 1200

>