Решено! Друга държава в ЕС не може да прави "Българско кисело мляко" (Обзор)

25.07.2023 22:02
Българското кисело мляко има силно открояващ се вкус и аромат. СНИМКА: Wikimedia Commons

“Българско кисело мляко” вече ще бъде защитено наименование за произход на продукти, произведени у нас. Решението беше одобрено от ЕК във вторник, съобщиха от пресслужбата на институцията.

“Този традиционен български продукт ни прославя по света заради полезните си свойства и с включването му в регистъра като защитено наименование за произход се създават условия за неговото популяризиране”, заяви министърът на земеделието Кирил Вътев, който участва в заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел.

Вътев посочи, че регистрацията ще даде на преработвателите конкурентно предимство на пазара,

а за потребителите ще има допълнителна гаранция за произхода и качеството.

На български език защитеният продукт ще се изписва така: “Българско кисело мляко, а на английски” - Bulgarsko kiselo mlyako.

Името ще бъде добавено към правния регистър eAbrosia, който вече защитава 1641 селскостопански продукти, вина и спиртни напитки на територията на целия Европейски съюз.

Това е вторият български продукт, регистриран като защитено наименование

за произход на европейско ниво след “Странджански манов мед”.

В европейските схеми за качество на защитените наименования за произход се взимат предвид няколко фактора. Обозначават се продукти, при които е налице най-тясна причинно-следствена връзка между географския район, в който се произвеждат. Взимат се предвид присъщите им природни и човешки фактори, както и отличителните им характеристики.

Ето как ЕК определя защитеното българско изделие: млечнокисел продукт, който се приготвя от сурово мляко, добито от овце, крави, биволи, кози или смес от тях и произведена в България симбиотична закваска от бактерии Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus и Streptococcus thermophilus, неподлагани на генетична модификация.

В съобщението на комисията изрично се посочва, че благоприятните природо-климатични условия в страната способстват за развитието на млечнокиселите бактерии, използвани при производството му. 

Продуктът се характеризира със специфичен свеж, млечнокисел вкус и аромат, които се получават при млечнокисела ферментация под действието на двата микроорганизма. Те трансформират лактозата в млечна киселина и малки количества ацеталдехид и диацетил, които са сред основните вкусови и ароматни съставки на продукта.

Учените смятат, че вкусът и ароматът се дължат на образуването на летливи и нелетливи киселини и карбонилни съединения при ферментацията. Хармоничното съчетание на тези вещества придава на продукта типичните за него вкус и аромат. Типичното българско мляко е с по-висока киселинност спрямо подобни на него продукти, които се доближават по-скоро до хомогенна смес, приличаща на сметана. Отличава го и високото съдържание на живи млечнокисели бактерии.

За да носят защитеното наименование, продуктите на производителите ще трябва да съдържат двете задължителни бактерии в точно определени стойности.

Други от От страната и света

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

>