Нидерландия не вдига таксите за български студенти

25.07.2023 10:50
Нидерландия флаг Снимка: Pixabay

Условията за прием и обучение на чуждестранни студенти в Нидерландия за учебната 2024/2025 година остават непроменени, съобщи БТА по повод спекулациите, че най-предпочитаната в момента от българските студенти страна в чужбина "се кани да затвори врати пред кандидатите от други държави".

Нидерландия предлага много програми на английски език в своите университети и се превърна в цел номер едно на чуждестранните студенти след излизането на Великобритания от ЕС. Високото качество на обучението, разнообразните програми и достъпните такси привлякоха голям брой чуждестранни студенти в Страната на лалетата през последните години, отбелязват образователни консултанти.

Международните студенти в страната нараснаха до 115 000 души по данни на нидерландското правителство. 40 на сто от всички студенти за последната академична година идват извън пределите на страната, което е увеличение с близо 30 на сто в сравнение с 2015 г. В момента България заема шесто място по брой чуждестранни студенти в Нидерландия за учебната 2022/2023 година с 5112 студенти, след Германия, Италия, Румъния, Китай и Испания. За сравнение през 2012 г. сме заемали пето място с 1600 студенти и отново пето място през 2019 г. с 3700 студенти.

Засиленият натиск върху образователната система на Нидерландия отвори дискусия в страната за възможни решения на възникналите проблеми, сред които свръхпосещаемост на учебни програми, препълнени зали, изтощен и недостигащ преподавателски състав, заплаха за запазване качеството на обучението, липса на достатъчно свободни квартири за студентите в някои градове на страната.

В началото на 2023 г. министърът на образованието в оставка Робърт Дайкграаф обеща да предложи план за овладяване на проблемите в сферата на академичното образование в Нидерландия и намиране на баланс между привличането на чуждестранни таланти, интернационализацията на висшето образование и запазване на високото качество на образователната услуга. В момента предложенията са отворени за мнения и препоръки. В случай, че част от тях бъдат приети, те ще влязат в сила от по-следващата 2025/2026 учебна година. Междувременно в Нидерландия предстоят предсрочни избори тази есен и сформиране на ново правителство.

Какво включват обсъжданите предложения за промяна на законодателството?

Език на обучение - международният характер на висшето образование в Нидерландия ще бъде запазен и дори ще бъде стимулирано използването на повече чужди езици в обучението. Същевременно целта на законодателите е да запазят и засилят присъствието на нидерландския език. Предложенията за промени предвиждат, ако в дадена програма обучението на чуждестранен език е над една трета от всички кредити, да се изисква входящ тест по базово владеене на холандски език на входа на обучението. Всички студенти в чуждестранните програми ще имат задължението да подобряват нивото си на владеене на нидерландски и след това в процеса на следването.

Привличането на чуждестранните студенти е важно и за холандската икономика, която страда от недостиг на кадри в редица сектори, в т.ч. образование, здравни грижи, технологии. В някои от тях владеенето на нидерландски език е необходимо за реализацията на пазара на труда, се подчертава в мотивите на правителството в оставка.

Одобряване на нови програми на чужд език

При одобряване на нови програми на английски език министърът на образованието да взима предвид следните обстоятелства, гласи предложението за обсъждане: наличието на преподавателски състав и специфика на пазара на труда в съответния регион, в който се намира университетът; ако съответният регион регистрира икономически спад, международният характер на програмите и съответният тип университети ще бъде приветстван; при липса на достатъчно преподавателски състав, който да обучава на холандски език, международните програми ще бъдат предпочитани; всяка международна програма следва да има аналог на холандски език в рамките на страната.

Изброените обстоятелства да бъдат взимани предвид като цяло, а не поотделно при одобряване на нови чуждестранни програми, гласи още предложението.

Максимален брой студенти

Предлаганите промени в законодателството предвиждат още определяне на квоти за броя на студентите при определени направления от учебните програми, за да се избегне претоварването. Понастоящем това е възможно само за учебните програми като цяло. Въвеждането на ограничен прием за определено направление ще помогне да се предотврати прекомерното записване на студенти в началото на програмата. Предвидено е и ограничение под формата на квоти за студенти от страни извън ЕС, когато преподавателският капацитет е ограничен. Това ще гарантира достъп на нидерландските и европейските студенти.

Предложенията за промени в законодателството, свързано с обучението на чуждестранни студенти, са отворени за мнения до 15 септември 2023 г. Очаква се до приемането им и влизането в сила от по-следващата година министърът на образованието на Нидерландия да сключи споразумения с университетите за по-целенасочено назначаване на персонал, съобразяване на приема на чуждестранни студенти с нуждите на местния пазар на труда, ефективна и навременна информация относно възможностите за настаняване на студентите.

Междувременно, в отговор на претоварването на нидерландската образователна система се развиват и нови образователни пазари, като Белгия и Италия, чиито реномирани университети също предлагат програми на английски език, освен на френски и италиански език.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>