Близо 1 млрд. лева на година изкарват първите 10 в млечния сектор (графика)

24.07.2023 14:27 Христо Николов
Технологията на млечното производство е такава, че за една мандра е най-изгодно да произвежда не един, а много видове млека и млечни продукти. СНИМКА: “24 ЧАСА”

244 са регистрираните у нас мандри, само две от топ 10 са работили на загуба през 2022 г.

Близо 1 млрд. лв., по-точно 840 млн. лв. от продажби на мляко и млечни продукти, са получили само първите 10 по приходи компании в този отрасъл за 2021 г. Това е последната година, за която има финансови отчети в Търговския регистър, показа проверка на “24 часа”. Общият брой на регистрираните производители на млечни продукти у нас обаче е 244 и със сигурност оборотите в целия сектор надвишават 2 млрд. лв.

Данните за приходите на всяка фирма показват предимно мащабите на компаниите, а не толкова кой колко кисело, прясно мляко или сирене е продал. Защото част от тези приходи идват и от продажби на едро на суровини за млечната промишленост, а някои от фирмите се занимават и с месни продукти.

Част от мандрите пък разполагат и със свои собствени стада от овце, крави и кози и неизбежно търгуват и с други продукти от тях. Или се налага покрай тях да развиват и други земеделски дейности, които носят печалби или загуби.

Безспорно най-големи приходи от продажба на млечни продукти има “Милки Груп био” ЕАД. Тя произвежда млечните продукти с марка “Саяна” и “На хорото” и е на пазара от 2013 г. Тогава обаче фирмата се е казвала само “Милки Груп” и е била последователно ООД и ЕООД. Сегашното акционерно дружество е еднолична собственост на Поля Пеева. Приходите от продажби през 2021 г. на компанията са 230,111 млн. лв., но най-вероятно голяма част от тях идват от суровини – сухо мляко, растителни масла, суроватъчен протеин, които компанията рекламира на сайта си.

“Обединена млечна компания” (ОМК) произвежда млечните продукти с марка “Верея” и “Фибела”. Тя съществува от над 20 години, като първоначално представляваше 7 мандри, контролирани от приватизационен фонд “Доверие”. Но впоследствие след много преобразувания бе придобита от гръцката Delta Foods. Според финансовите ѝ данни за 2021 г. тя има приходи от продажби на стойност 104,354 млн. лв. На следващата година обаче Delta Foods обявиха, че я продават на сливенската фирма “Тирбул”, която от своя страна е собственост на гръцката Hellenic Dairies. У нас “Тирбул” произвежда млечните продукти и други хранителни стоки с марката “Олимпус”.

Самата “Тирбул” отчита през 2021 г. 91,192 млн. лв. приходи от продажби, но е една от двете компании в топ 10, които отчитат и загуба от дейността за същата година – 490 хил. лв. Във всеки случай след сделката по придобиването на ОМК вероятно това е най-голямата в момента млечна фирма у нас.

Следващата фирма в класацията по приходи е “Кремио”, която произвежда млечните продукти с марката My day. Тя бе основана от немската Meggle, но от 2015 г. е собственост на дългогодишния ѝ мениджър Георги Гановски. Компанията произвежда изключително само млечни продукти и приходите ѝ от продажби през 2021 г. достигат 84,931 млн. лв. Голяма част от тях идват от износ, тъй като продава 60% от продукцията си в 40 държави, без да се брои България.

С 51,741 млн. лв. приходи от продажби “Димитър Маджаров 2” ЕООД заема пето място в списъка. Тя е собственост на семейството на Димитър и Юлия Маджарови от Пловдив, като млекопреработвателното предприятие е в Стамболийски. Дневният му капацитет е да преработва по 80 тона суровина, като продуктите се продават практически навсякъде – търговски вериги, малки магазини. Има и отделно производство на млечни биопродукти.

След като през 2014 г. френската “Данон” продаде активите си в България на американската “Шрайбер фуудс България” ЕООД, продуктите с тази марка вече се произвеждат от нея. Нейните приходи от продажби през 2021 г. са нараснали с почти 10 млн. за една година, като достигат 51,266 млн. лв., но има 3 млн. лв. загуби от дейността. Според отчета на компанията те се дължат на това, че през тази година е имало силен натиск върху цените, а в същото време оперативните ѝ разходи са нараснали.

Само с около 3 млн. лв. по-ниски приходи от производителя на “Данон” е “Маклер Комерс” ЕООД. Фирмата е по-известна с едноименните сирена, кашкавали и кисело мляко, но произвежда и доста имитиращи продукти. Основана е през 1993 г. от Иван Йорданов първоначално за търговия с млечни продукти, но през 2001 г. купува мандрата в село Брестовене, Разградско.

Следващата по приходи млечна компания е добричката “Недко Недков – Овчарово” ЕООД. Тя също е основана през 1993 г. от агронома Недко Недков, който първоначално обработва под аренда земя в село Овчарово. Първо отглежда зърно, после създава млечни стада, а мандрата е построена по-късно. Фирмата има и инсталация за производство на биогаз. Най-известният ѝ млечен продукт е марката “Добротица”.

“Ем Джей Дериз” ЕООД е с годишни приходи от 40,322 млн. лв. за 2021 г., което я поставя на девето място. Тя притежава карловската мандра “Топалица” и допреди пандемията произвеждаше млечни продукти с марка “Карловско”. През 2020 г. обаче смени бранда с нов – “TOY Мое, твое, наше”, под който се продават сирена, кашкавали и кисело мляко предимно в “Лидл” и “Фантастико”. Фирмата е собственост на ливанеца Джозеф Джабра, който беше известен преди години като производителя на кафе “Нова Бразилия”, продадено по-късно на “Крафт” (сега “Монделийз”).

Производителят на марките “Чех” и “Болярче” – фирмата “Чех – Йосиф Новосад” ООД, има годишни приходи през 2021 г. в размер на 39,768 млн. лв., което я поставя на десето място в класацията. Част от тези приходи обаче идват и от производството на месни продукти. Фирмата е основана от чеха Йосиф Новосад, но вече се притежава от третото поколение на фамилията, който носи същото име. Той влезе в новините тази година със сватбата, която вдигна с Росица Томова, внучка на покойния бивш главен редактор и собственик на великотърновския вестник “Борба” Николай Томов. Млечните продукти на компанията се правят в дряновското село Соколово, като се преработват 22 тона мляко на ден предимно от собствена кравеферма.

Други от От страната и света

Пуснаха за домашно лечение двама от пострадалите при влаковата катастрофа край София

За домашно лечение са освободени от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ двама мъже, пострадали при катастрофата между два влака край София, съобщиха от лечебното заведение. Мъжете са на 43 години и 44 години

Хванаха бивш затворник, обирал църкви и магазини в столицата

Арестуваха 38-годишен мъж за обири на църкви и магазини в София. Той бил задържан след поредното посегателство в ж.к. "Лагера". Мъжът първо задигнал дарения от местния храм

Желязков получи властта от Главчев: Не очакваме нито 100 дни толеранс, нито милост от опозицията

Мисля, че това за стоте дни толеранс (на новото правителство -б.р.) отдавна остана в миналото. Не очакваме нито толеранс, нито милост от опозицията.  Това заяви премиерът Росен Желязков на

Булгаргаз: Доставките на газ от Азербайджан не са подновени, но това няма да повлияе на цената за февруари

Към днешна дата доставките на природен газ от Азербайджан все още не са подновени. Това съобщиха от "Булгаргаз" в отговор на въпрос относно очакваното възобновяване на доставките на азерски газ към

Карлос Контрера поиска смяната на председателя на Столичния общински съвет

Каня всички групи в общинския съвет, без ПП-ДБ-СС на консултации за смяна на председателя на общинския съвет Цветомир Петров. Това заяви общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера

>