Климатолог: За последно такъв дълъг горещ период е имало у нас през 2007 г.

20.07.2023 18:27
Симеон Матев СНИМКА: Пиер Петров

За последно такъв дълъг горещ период е имало у нас през 2007 г.", заяви в интервю за БТА климатологът Симеон Матев, който е главен асистент доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Акцентът на тазгодишната гореща вълна у нас е в продължителността на периода с високи температури, каза Матев. 

Симеон Матев също е автор и е един от основателите на платформата за наука "Климатека".

Юли е най-топлият месец и през него е нормално да има дни с екстремно високи температури от 35-40 градуса, обясни климатологът, попитан дали след дъждовната пролет са обичайни такива високи температури, каквито имаме от една седмица у нас.

Обичайно е да има и дълги горещи вълни, защото сега се намираме в "сърцето" на лятото и през това време на годината се измерват едни от най-високите температури, каза Симеон Матев.

"Необичайното обаче е свързано с продължителността на периода с тези високи температури. Това вече се случва сравнително рядко и последно толкова дълъг период с такава положителна аномалия на дневна база, при която пети ден се изчислява средната температура и сравнявайки я с нормата, се вижда, че за около седмица вече над 4 градуса е по-топло от обичайното. Такива дълги периоди вече не са обичайни, за последно такъв период имахме през 2007 г., или от 2007 г. не сме имали толкова дълъг и аномално топъл период", каза климатологът.

Необичайното е в продължителността на тази положителна аномалия за повече от 4 градуса на дневна база, каза Симеон Матев. Той отбеляза, че до момента, през това лято, най-високата измерена температура у нас е от 41 градуса, като в Русе, през последните десетина дни, бяха измерени 40,5 градуса.

Ако я сравним с подобни горещи вълни, ще видим, че по този показател дори и тази гореща вълна отстъпва, защото, например, през 2007 г. в Русе бяха измерени близо 44 градуса. В Сандански е имало 44,6 градуса, или с 3-4 градуса по-високи от сегашните температури. Отново се връщам на продължителността на сегашния горещ период и това е по-особеното, макар и че не е с толкова екстремно високи температури, продължава по-дълго топлото време, отбеляза главен асистент д-р Симеон Матев.

Горещи вълни е имало в България и през 1987 г., и през 1988 г.

И преди сме имали горещи вълни, през 1987 и 1988 г. също у нас имаше 40-градусови горещини, а през 1916 г. в Бойчиновци е имало 44 градуса, обясни климатологът. Исторически погледнато сме имали екстремно високи температури, но обикновено те са били за един или за два дни, а след тях е имало застудявания и температурите са се понижавали, дори и под нормата.

А сега какво се случва - имаме няколко дни с пик на горещината, и тези пикове се прекъсват не от застудяване, а от понижение на температурите само с 2-3 градуса - или те отново остават по-високи от обичайното. Това е разликата на тазгодишната гореща вълна, защото пиковите горещи дни не са прекъсвани от интензивни застудявания, а са прекъсвани пак от горещо време, но с малко по-ниски температури. Но това намаление на температурите, дори в София, която е на 550 метра надморска височина и е близо до планини, и в нея температурата не може да падне под 30 градуса, което е необичайното, обясни Симеон Матев.

Той отбеляза, че днес е такъв ден, с глътка въздух от горещините. Ако сравним температурата с 13:00 ч. днес с 13:00 ч. вчера в София се вижда, че тя е с 3-4 градуса по-ниска.

Във вторник и в сряда през следващата седмица се очаква още един пик на горещината

До края на месеца предстоят горещи дни, но те ще бъдат прекъсвани от захлаждания. Такова захлаждане ще имаме в неделя и в понеделник, когато температурите ще се понижат с 4-5 градуса спрямо изминалите дни, каза климатологът.

Ако сега температурите са 33-38 градуса, в събота ще достигнат 40 градуса, а в неделя и понеделник ще бъдат от 28-29 градуса до 34-35 градуса. След това предстои още един пик на горещината, който ще бъде във вторник и сряда през другата седмица. Тогава се очертават може би най-горещите дни от тази дълга, почти двуседмична гореща вълна, каза Симеон Матев.

Той уточни, че във вторник и сряда, които предстоят, има условия да се измерят температури в най-топлите места на страната от 41-42-43 градуса. Обикновено при такива горещи вълни най-топлите места у нас са в Дунавската равнина, в Русе, около Плевен и Свищов. Други горещи точки са Тракия, Пазарджик, Пловдив. Третото потенциално горещо място е Санданско-Петричкото поле, или това са местата в страната, където във вторник и сряда през следващата седмица температурите ще са над 40 градуса, обясни климатологът.

Има разлика между лятото на 2022 г. и сегашното от 2023 г.

Има разлика между миналогодишното лято и сегашното лято, и тя се изразява в това, че лятото от 2022 г. в голяма част от Централна и Западна Европа беше най-горещото лято. То се характеризираше с големи горещини през юни, юли и част от август, каза главен асистент доктор Симеон Матев.

Той отбеляза, че обикновено, когато в Западна Европа е горещо, у нас не е много топло. Миналото лято в България беше сравнително по-хладно спрямо последните години и беше с чести валежи. Сегашното лято пак така започна - с големи горещини в Западна Европа, и юни е най-горещият, най-топлият месец в инструменталните измервания във Великобритания, Ирландия, в Белгия и в Нидерландия. При положение, че метеорологичните измервания там са от повече от 130 години.

У нас юни беше с нормални температури, не беше горещ, но беше дъждовен, особено за западната половина на България. Обаче през юли настъпи промяна в тази циркулация и в Западна Европа от две-три седмици вече времето е хладно, дъждовно, има и някой горещ ден, но той е изключение. Докато у нас, на Балканите и в Югоизточна Европа, е точно обратното. Това е разликата с миналогодишното лято, обясни климатологът.

"Както казах вече, във вторник и сряда у нас отново се очакват пикови стойности от над 40 градуса, след което ще има захлаждане. Очакванията са това захлаждане да е малко по-съществено, да поемем по-свеж въздух и от 25-26 юли до края на месеца повечето дни да са с нормални температури, може да има някой горещ ден, но като цяло температурите ще са по-близки до нормалните. Има вероятност и за валежи, но към момента не може да се конкретизира къде и колко ще вали. Като цяло, след това захлаждане в края на юли и в началото на август, през второто и третото десетдневие на август твърде е вероятно да имаме още една пикова и гореща вълна", каза Симеон Матев.

Лятото е сезонът в България, който се е изменил най-много

Лятото е сезонът у нас, който се е изменил най-много и това е станало с повишение на средните температури, каза климатологът. Като това повишение за юли и август е най-голямо, от всички месеци в годината те са с най-голямо повишение на температурите - между 1,2 градуса до почти 2 градуса. Това е сериозно повишение, но няма нищо необичайно в тези пикови екстремно горещи стойности.

Попитан коя е най-високата температура, измервана в България, Симеон Матев отговори, че има спорове по този въпрос.
"По принцип признатата температура от повечето климатолози е 45,2 градуса от 1916 г. в Садово, Пловдивско. Само че на датата, на която е поставен този рекорд, няма нито една станция наоколо с подобна температура и когато се прави възстановка на температурните условия се вижда, че тази температура от 45,2 градуса е малко невъзможно да се случи. Въпреки това тя е записана в архива на станцията. По-действителна като стойност е температурата от 5 юли 2000 г. в Пловдив, когато са измерени 45 градуса. Тогава е поставен рекорд и в София, като за първи път в столицата температурата минава 40 градуса и са измерени 40,2 градуса - това е на 5 юли 2000 г. В Русе тогава се измерени 44 градуса и 5 юли е много горещ ден в нашата метеорологична история", коментира климатологът.

Следващата топла година е 2007, когато в Сандански са измерени 44,6 градуса, а в Русе - отново 44 градуса, съобщи главен асистент д-р Симеон Матев.

Той каза, че сега за най-горещото място на планетата се счита Долината на смъртта в САЩ.

Други от От страната и света

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София. Инцидентът се е случил пред Полиграфическя комбинат.\ Движението е затруднено, на булеварда има задръстване, пише NOVA

>