Русия се отказва от зърнената сделка. Какво следва?

17.07.2023 17:23 "Дойче веле"
Зърно Снимка: Pixabay

Москва обяви, че се отказва от зърнената сделка с Украйна. Благодарение на нея бяха транспортирани над 30 милиона тона и беше предотвратена световна продоволствена криза. Какво ще стане сега?

Русия обяви, че се отказва от сделката за доставка на зърно през Черно море. Решението е взето преди взрива на Кримския мост, посочи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, пише "Дойче веле". 

Песков каза още, че Москва ще се върне към споразумението, когато нейните искания бъдат изпълнени. Русия настоява нейния износ зърно и торове също да бъдат облекчени, включително Руската земеделска банка да бъде освободена от западните санкции.

Украйна е един от най-големите производители на зърно

Зърнената сделка между Украйна и Русиябеше сключена на 22 юли 2022 година с посредничеството на Турция и ООН. След това тя беше неколкократно удължавана. Споразумението позволи на Украйна да продължи да изнася зърно и по този начин да предотврати световна продоволствена криза.

Украйна е един от най-големите производители на зърнени култури в света. Според данни на Световната програма по прехраната украинското зърно изхранва 400 милиона души. Хората особено в Африка и Близкия изток са изключително зависими от него.

В резултат от руската инвазия в Украйна цените на храните скочиха драстично в началото на 2022 година. Заради руската блокада на Черно море милиони тонове зърно бяха блокирани в украинските силози и имаше сериозен риск те да бъдат похабени. Зърнената сделка предотврати това и позволи на Украйна да запази един от основните отрасли в икономиката си. Само от март 2022 година насам износът на зърно е донесъл на украинската икономика приходи в размер на около 700 милиона щатски долара.

Какво предстои?

Според споразумението, постигнато между Москва и Киев, в Черно море беше осигурен коридор, през който корабите с украинско зърно да достигат от пристанищата в Одеса, Черноморск и Пивден до Истанбул. Там корабите бяха контролирани от представители на Турция, Русия, Украйна и ООН. Над 30 милиона тона зърно бе експортирано по този начин.

След изтичането на сделката не е ясно дали Украйна ще може да продължи да изнася същите количества. От една страна, не е ясно дали изобщо ще има кораби, които биха транспортирали храните във военна зона. От друга, превозът по суша също е затруднен по логистични причини.

Освен това доставките от Украйна през източните страни от ЕС предизвикаха недоволство сред местните земевладелци. Те заявиха, че украинското зърно подбива цените. За да реши този проблем, Европейският съюз наложи ограничения върху вноса още в началото на юни. Така, въпреки че зърното може да се транспортира през България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, то не може да се продава в тези страни.

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>