Банките събират такси за поне 100 операции, БНБ следи 25 от тях (Графика)

17.07.2023 11:53 Румяна Денчева

Цените на услугите, за които централната банка изчислява среден размер, и тези онлайн, са най-ниски заради конкуренцията

Знаете ли колко такси и за какви операции събират банките, работещи у нас? Поне 100 с разновидностите им. 25 са за т.нар. основни операции, за които БНБ събира данни и два пъти в годината обявява техния среден размер.

Проверка на “24 часа” на сайтовете на повечето банки у нас установи, че сравнително еднакви и относително ниски са цените на тези услуги, за които има обобщени данни и клиентите лесно могат да сравнят тарифите с тези на останалите. Така те лесно могат да направят избор, без да им отнема време да четат задълбочено условията.

Проверката показа, че поне три пъти в годината, като единият е

в началото на лятото, повечето банки обявяват нови тарифи,

при които най-често поевтиняване има само на операции, които се ползват сравнително рядко от клиентите им.

Освен това все повече услуги, извършвани в офис, продължават да поскъпват по-бързо от тези, изпълнявани онлайн. А в последните месеци растат и таксите за банкомат за сметка на плащанията през ПОС терминали.

Банкери обясняват поскъпването на услугите в офиси с по-големите разходи за наеми и персонал, като в същото време продължават да инвестират в онлайн услуги.

Намаляването на броя на банкоматите - за половин година с 1000 , според статистиката на централната банка, пък се обяснява с това, че и тяхното поддържане е по-скъпо, а все повече търговци и институции са въвели ПОС терминалите, което улеснява разплащанията.

Последното увеличаване на някои такси е от началото на юли, като този път е засегнало най-силно тегленето от банкомати в чужбина и за обработка на документи и издаване на удостоверения. При някои банки новите цени са в сила от 7 юли, а при други ще влязат в края на август.Така при повечето

минималната такса при теглене на пари в брой поскъпва с 1 лев и е около 7 лева

Тегленето на пари от собствена депозитна сметка не на падеж и без заявка ще струва не по-малко от 16 лв. плюс 0,85% от размера на сумата.

Част от банките са увеличили с 1 лев и цената на преводите между сметки на един клиент и между различни клиентски сметки. Така за първата услуга сумата вече е 5 лв. а втората - 7 лв.

Някои по-големи банки се въвели и такса за получаване на печалби по дебитна карта, като тя е около 0,1% от сумата, но не по-малко от 20 ст.

Тегленето на пари на гише вместо минимум 4 вече ще струва 6 лв. плюс процент за сумата, таксата за вътрешнобанкови преводи е добавила 0,50 лв. към цената си.

Няколко банки въвеждат и комисионна за покупка или продажба на чуждестранна валута в брой, като тя е 0,1% от сумата и се добавя към разликата между курсовете “купува” и “продава”.

Преиздаването на ПИН е поскъпнало от 3 на 5 лева

Годишното обслужване на кредитни карти Mastercard World е с 20 лв. по-скъпо и вече гони 100 лв. Издаването на специфични документи, без да се уточнява какви, ще струва около 50 лв. на български и два пъти повече, ако е на английски.

Вдигат се цените и за теглене на пари от банкомати в страни извън Европейското икономическо пространство. Такива увеличения например има при една от големите банки. Таксата за теглене от банкомати във всички държави в ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Турция, Сърбия и САЩ например става 5 лв. плюс 1,5% от сумата, има и допълнителна такса за превалутиране.

Такси има и за други услуги. Така например отварянето на сметка е безплатно, ако е разплащателна, стандартна, детска или за благотворителна цел. Най-висока такса се удържа за специална сметка под условие за договаряне.

По-скъпо излиза отварянето на разплащателна сметка без дебитна карта. Но по-ниската цена на сметка с карта към нея всъщност се компенсира от таксите за операции. Различни цени предлагат повечето банки и за разплащателни сметки в зависимост от средномесечния баланс по тях, по-скъпи са и тези, при които има по-чести регулярни постъпления. Най-скъпа излиза съвместна разплащателна сметка с повече от един титуляр.

Цени има и за съхранение на парични средства, различни от депозит, за закриване или блокиране на сметки. Внасяне по сметка също се таксува, като е по-скъпо, ако не е направено от титуляр, а от трети лица - в този случай най-честата цена е процент от сумата, но не по-малко от определена долна граница. По-солено ще излезе заявена, но не изтеглена сума. А специално за броене на монети, и то само български над 10 броя, обичайно се вземат 5% от сумата. Подмяната на повредени и негодни банкноти е без такса, тъй като е задължение на БНБ да ги изземва.

Обмяната на чуждестранна валута в зависимост от това дали е от системата на банката или внесена отвън, също се таксува различно за всяка клиентска сметка, а курсът зависи от размера на сумата. Комисионите също се остойностяват, като всяка банка не ги начислява, ако става дума за детски спестовни сметки и такива с благотворителна цел.

Без комисиона са и операции между сметки в същата банка на неин клиент

При погасяване на кредит, включително кредитна карта, предоставен от банката или от нейно лизингово или пенсионно дружество, комисионата е сравнително ниска - като за основна платежна операция. Начислява се и при внасяне и теглене по или от срочен депозит, включително и на дата на падеж. Не се събира само при закриване на сметка, ако остатъчната сума след закриване е по-малка от прилагания минимум на комисионата.

Преводите между две сметки на клиент в левове най-често са безплатни. Таксите нарастват съответно от превод по мобилен номер в лева, нареден онлайн, до преводи, разпоредени на хартия в офис, които традиционно са най-скъпи. И при тях

размерът зависи от сумата на превода,

като има освен долна и горна граница. По-евтино е нареждането по електронен канал на незабавен превод от същата операция, но на гише.

Инициирано плащане, но впоследствие отказано има наказателна такса. Най-скъпи са преводи в брой на каса, като цената зависи и от това дали операцията е в същата валута, дали е към сметка в същата или друга банка, или ако е трансграничен превод.

Някои трезори предлагат плащания на битови сметки без такса, ако са в рамките на пакетна програма. Периодични плащания са безплатни, ако се правят от и към депозитни сметки на един и същи титуляр, ако става през определена платформа, при закриване на сметка чрез прехвърляне на остатъци в друга в същата банка на титуляр. Някои банки вземат такса и за комуникационни услуги - запитване по нареден превод или промяна, анулиране на нареждане.

При трансграничните преводи най-често таксите са за сметка на платеца, като тогава няма други извън тази за превод. По-скъпи са при искане за спешна обработка на нареждане. Връщане на получен презграничен превод най-често се смята за изходящ, но ако не е по вина на банката, се таксува като входящ.

Специално за САЩ и Канада повечето банки предупреждават клиентите си, че заради специфични практики там е възможно да им се удържат разноски от сумата на превода.

За да се избегнат излишни разходи, експертите съветват да се прави сравнение на подробните тарифи на поне няколко банки, преди да се вземе решение коя от тях да се използва. А също и да се получи информация за пакетните предложения, тъй като в повечето от тях има оферти за по-ниски такси за някои от операциите.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>