Някой “задраска” ремонта за 5,7 млн. на Френската – грозни графити по новата фасада
- Глобата е до 2000 лева
- Точно там липсват камери
- Вмъкват се и клошари, но училището няма право да сложи решетки
Вандали надраскаха с грозни графити фасадата на прясно ремонтираната 9-а френска гимназия “Алфонс дьо Ламартин” в столицата.
С близо 5,7 млн. лв. сградата бе изцяло санирана, а от септември училището вече има два нови корпуса. В единия се направи физкултурна зала, а в другия - девет учебни стаи и три много модерни амфитеатрални кабинета по природни науки с подходящи условия за лабораторни изследвания.
Половин година след дълго чаканата придобивка вандали решиха да я “разкрасят”. Най-напред се появили драсканиците до светофара срещу Първа градска болница - преди около 2 месеца. След това и 3 сърца в нишата, където е входът за бомбоубежището, разказа за “24 часа” директорката Емилия Богданова.
От гимназията не знаят кой е рисувал по стените, защото точно там няма камери.
“Новата сграда на френската гимназия е построена по европейския проект “Региони в растеж”. Тя е в гаранционен срок за 5 години. Не мога да правя нищо по нея, в противен случай,
ако се яви дефект, няма да имаме право на рекламация”,
обясни директорката.
От “Гражданска защита” пък не разрешават на училището да сложи решетка, за да реши друг проблем - там са се заселили двама клошари, мъж и жена. След като от гимназията почистят, те отново се връщали вечер. За да се спасят от нежеланите гости, от училището се обърнали за съдействие към Столичния инспекторат и към Първо РПУ. От район “Средец” изпратили представители на социалните служби, които са проверили на място, но разрешение на проблема все още няма.
През пролетта Столичната община прие нови правила, за да се справи с драсканиците по фасадите в града. Те се въведоха по предложение на шефа на СОС Георги Георгиев. Една от мерките е глоба от 100 до 2000 лева за всеки, който драска, пише или рисува по фасади, огради, храмове, паметници и др. Столичните инспектори пък вече правят регулярни обходи, проверки на терен, включително и съставяне на актове.
От тази година
собствениците на надраскани сгради в историческия център могат да кандидатстват за почистването
им в общината. Приоритетни обаче са сградите - паметници на културата, както и премахването на дискриминиращи надписи. Почистването на надраскани фасади, места и обекти ще бъде постепенно разширявано.
От 2019 до 2021 г.
общината е заличила над 7000 кв. метра надписи от обществените сгради
За да се стимулират истинските улични художници, се определиха и специални стени за свободно рисуване - под моста “Чавдар”, подлезите около гара “Подуяне” и в Южния парк.
В началото на месеца се появи и първият стенопис на жилищна сграда на улица “Гурко”, изработен по новите правила. Той е дело на Робезио Маркс и Тереза Декинта, които са преплели бразилската духовност с мотиви от българската шевица.