Саморасла гора запуши коритото на Марица в Пловдив, сечта пак се отлага

11.07.2023 13:50 Радко Паунов Ваня Драганова
Зам.-кметът по екология Анести Тимчев.

Гъста гора е заприщила водите на Марица в чертите на Пловдив, а хиляди живеещи около бреговете на реката се молят да не дойдат наводненията, които сполетяха през юни Северозападна България.

Последното почистване на коритото беше през 2010 г.

Тогава с тежка техника бяха премахнати дънери, дървета и наноси. Но в продължение на 13 години всичко обрасна отново и оттокът в момента е силно затруднен.

“В един момент ще стане бент и това ще се окаже катастрофално. Ако не се вземат генерални мерки в спешен порядък, Пловдив ще бъде залят при висока вълна”, коментират жители от близкия квартал “Кършияка”. И напомнят, че реката и тепетата са емблемите на града, а Марица никога не е била толкова зле.

При всеки по-обилен дъжд известната адвокатка Емилия Недева трепери да не дойде голяма вълна. Нейният дом е доста близо до северния бряг на реката и основателно се притеснява. Не пести критики към местната власт защо коритото е оставено в това състояние. И допълва, че

ако пуснат динозаври, е подходящо за Джурасикпарк

“Очевидно на никой в общината не му пука. Последното почистване на реката беше по наше време през 2010 г., а самата дейност беше поверена на фирмата на бившия царски депутат Димитър Пейчев. Платихме му 2,5 млн. лева тогава, после той ни осъди за още половин милион, твърдейки, че е свършил повече работа”, припомни бившият зам.-кмет в мандата на Славчо Атанасов Александър Константинов.

Оттогава минаха повече от 13 години. И гората избуя застрашително. Отделно на места движение на водата на практика няма и реката се е превърнала в зеленясало блато.

Според специалисти 12 км е трасето, което трябва да се прочисти - от моста на “Пазарджишко шосе” до другия мост на източния обходен път на Пловдив. Най-проблематично обаче е положението в чертите на града.

Това са около 4,5 км, където са съсредоточени по двата бряга много жилищни сгради. В тази зона са и мостовете. При голямото наводнение през 2005 г. водата стигаше до гредите на панаирния мост, а районът на езиковите гимназии “Пловдив” и “Иван Вазов” беше залят. Според Константинов и сега в тази

част положението е критично, тъй като брегът е нисък

Шефката на гимназия “Иван Вазов” Вихра Ерамян обясни, че при онова наводнение е била изградена дига, която все пак предпазва двете елитни гимназии.

“Марица е опасна, няма спор по този въпрос. Но Върховният административен съд (ВАС) отмени избора на фирма за сечта по реката и сега нямаме какво друго да направим, освен да възобновим процедурата по най-бързия начин”, коментира кметът Здравко Димитров.

На 5 юли т.г. върховните съдии уважиха жалбата на един от отстранените кандидати в конкурса за аварийното разчистване на коритото в пловдивския участък и постановиха, че офертата му трябва да бъде разгледана.  

До този момент в общината се надяваха, че съдът ще се произнесе в тяхна полза, и се заричаха, че ако спечелят, работата по премахването на растителността започва буквално на следващия ден.

Плановете бяха да се започне от баража на източния изход на Пловдив

“Там положението е най-критично и ако го разчистим, ще осигурим проводимостта на реката надолу към другите области”, коментира зам.-кметът по екологията Анести Тимчев.

Процедурата, която сега стартира наново от фазата на разглеждането на офертите, е трета за отиващия си мандат на местната власт. През пролетта на 2021 г. кметът Здравко Димитров обяви процедура чрез пряко договаряне на стойност 5 млн. лв. и посочи за изпълнител консорциум, зад който стои транспортната фирма ПИМК.

Аргументът му да не обяви публичен конкурс беше, че ситуацията е спешна. Общинските съветници от “Демократична България” подадоха сигнал до Агенцията по обществените поръчки и процедурата беше прекратена като незаконосъобразна.

През това време реката продължи да обраства

подобно на Амазонка и с частичното изсичане на растителността се заеха работници и техника на общинското предприятие “Градини и паркове”. Те обаче не могат да се справят с големите дървета, тъй като за това се изискват други машини.

В края на септември 2022 г. Здравко Димитров обяви частично бедствено положение заради състоянието на Марица и отново поиска от ПИМК оферта за аварийното осигуряване на проводимостта на реката при ценови таван от 1,5 млн. лв.

От Агенцията за обществените поръчки отново спряха процедурата, като обясниха, че трябва да има публичност и прозрачност в избора на изпълнител.

На 18 ноември 2022 г. община Пловдив обяви нова обществена поръчка за “предприемане на спешни, неотложни и предаварийни работи с цел превенция на риска от наводнения чрез почистване на коритото на Марица от залесяване и замърсяване и осигуряване на нейната проводимост” в участъка от жп моста на бул. “Копривщица” до този до съоръжението за завиряване в източната част на Пловдив.

Дължината на въпросната отсечка е 4333 м

Прогнозната стойност отново беше около 1,5 млн. с ДДС. Парите бяха отпуснати от МС. В посочения срок бяха отворени 3 оферти – на стойност съответно 1 172 290 лв., 977 480 лв. и 538 900 лв., но без ДДС.

За победител беше обявена смолянската фирма “Ростер”, предложила най-високата цена.

Кандидатът с най-икономична оферта беше отстранен от конкурсната комисия с аргумента, че няма “информация и сигурност, че предложението на участника е реално и покрива разходите за всички необходими ресурси и че изпълнението ще бъде извършено качествено”.

Като недобре мотивирано беше елиминирано и средното по стойност предложение, защото в него “участникът е заложил едни и същи единични цени за група от операции, които изискват различни ресурси и норма време за тяхното изпълнение”.

Отстранените кандидати обжалваха и загубиха

пред Комисията за защита на конкуренцията. Въпросът стигна до ВАС, който отхвърли аргументите на фирмата с най-ниска цена, но реши, че средната ценова оферта – на фирма “БКС Озеленяване”, трябва да бъде разгледана.

И макар че Здравко Димитров се зарича това да стане в най-бързи срокове, и след новото класиране може да има жалби и отново да се стигне до антимонополната комисия и ВАС, а това отнема време.

Грехът да е на тези, които непрекъснато жалят и така застрашават Пловдив,

коментират възмутени граждани.

Аварийната сеч обаче може да реши проблема само временно. Затова и общината е възложила изготвянето на цялостен проект за премахване на растителността, изгребването на наносите и укрепването на подпорните стени и мостовете.

Когато бъде готов, ще стане ясно колко би струвало това, но по предварителни разчети става дума за близо 15 млн. лв. Парите ще се търсят от междуведомствената комисия по бедствия и аварии.

Други от От Пловдив

72-годишен е в тежко състояние след пожар в жилището му в "Тракия"

72-годишен мъж е изведен от жилището си в пловдивския район "Тракия", в което е избухнал пожар. Сигналът за огъня е подаден  малко преди 14 часа. Пожарникарите са овладели пламъците

Задържаха за 72 часа пловдивчанин, трошил с прът стъкло на градски рейс

За 72 часа в ареста е задържан 34-годишн пловдивчанин, който строши с прът стъкло на градски рейс, потвърдиха от прокуратурата. Деянието стана вчера в "Столипиново"

Пловдив отбеляза 147 г. от освобождението на града от османско владичество (Снимки)

"В ранната утрин на 16 януари 1878 г. над Пловдив изгрява свободата , а пътят на руските войски към Одрин е открит. Но в своята злоба, оттеглящите се турски войски

Шофьор на бус заби токат на колега до Централна гара в Пловдив, засякъл го

На бой с юмрук са станали свидетели пловдивчани на кръстовището на Централна гара, където шофьор на бус удари водач на автомобил. Това е станало вчера около 12 часа, уточниха от полицията

6,5 млн. лв. превръщат гимназия в Пловдив от руина в училище на бъдещето

Чудехме се как изобщо са учили деца в 88-годишната сграда, казва строителят Класните стаи са просторни, с окачени тавани, PVC настилка и нова дограма Емблематичният стих на Яворов “Две хубави очи -

>