Челопеч №1 на матурите, общините с под тройка вече са 80
- Има 6 общини със средна оценка 2, показва анализ на Института за пазарна икономика
- Елхово и Враца са първенци по математика, Хасково и Пазарджик - по английски
- Повод за притеснение са не толкова спадовете в резултатите на лидерите, колкото влошаването на най-слабите
Общината с най-висока средна оценка на пролетната сесия на матурата по български език и литература е Челопеч - много добър (4,58), следвана от няколко общини в Смолянско - Златоград (4,57), Неделино, (4,51), Рудозем (4,27). Сред по-големите градски центрове с относително добро представяне е Столична община (4,24), Смолян (4,17), Пловдив (4,15), Варна (4,14), но
нито един областен център тази година не успява да стигне до “много добър”
Това показва изследване на Института за пазарна икономика, което проследява разпределението и резултатите от зрелостните изпити на общинско ниво. Данните показват, че средните оценки на задължителната матура по български език и литература падат все по-ниско, расте броят на общините със средна оценка под среден (3), а броят на абитуриентите, явили се на изпита по математика, остава много нисък.
През последните 3 г. община Челопеч е и с най-високи заплати. Средната там миналата година достигна 2930 лв.
От ИПИ поясняват, че тъй като Министерството на образованието и науката не публикува средните оценки на зрелостните изпити на ниво община, изчисленията им са въз основа на данните на ниво училище. Средната оценка за отделните общини е изчислена като средната на училищата в нея, претеглена с броя на явилите се ученици. По този начин, да речем, средната оценка на училище с 50 зрелостници би имала 10 пъти по-голяма тежест в средната за разглежданата община от такова с пет.
През 2023 г. общо 45 890 ученици са се явили на задължителната матура по БЕЛ, повишение с почти 3 хиляди души в сравнение с предишната учебна година. Средната оценка е добър (3,93) или 4 стотни по-малко от оценката за 2022 г. Вече втора година зрелостниците обаче остават далеч от средните си постижения от миналото десетилетие, когато средната оценка по БЕЛ се движеше в порядъка на 4,20-4,30.
Повод за притеснение според ИПИ са не толкова спадовете в резултатите на лидерите, колкото влошаването на най-слабите.
През 2023 г. има цели 6 общини – Земен, Крушари, Якимово, Струмяни, Хитрино и Камено, в които средната оценка на учениците е 2, тоест нито един от явилите се не е успял да постигне положителен резултат.
Със среден резултат под среден (3) са вече
80 общини в сравнение с 69 година по-рано
И докато е вярно, че повечето от тях са малки и съответно успехът на отделните ученици влияе много на средния резултат, в немалка част от тях се явяват по няколко десетки ученици, а в две – над 100, което говори за системни проблеми в местното училищно образование, казват от ИПИ. Показателно било също, че от почти 2,3 хиляди ученици, явили се на зрелостни изпити в общини със средна оценка под среден (3),
само един се е явил на матурата по математика
Големият брой ученици, положили изпита по математика, са струпани в лидерите по български и литература, най-вече столицата, Варна и Пловдив.
Най-високите оценки там по математика
са в отделни малки общини – първенец е Елхово с отличен (5,87), но с явили се 9 ученици, следван от Враца (5,11 при 17 ученици), Сунгурларе (5,03) и Крумовград (4,85), но в последните две “средната” оценка се формира от по един явил се зрелостник. Сред общините с над 100 положили изпита по математика относително високи са резултатите в Столичната община (4,58), Варна (4,41), Бургас (4,07) и Пловдив (4,02). За поредна година обаче интересът към зрелостния изпит по математика е много нисък – явили са се едва 1,7 хиляди ученици, но пък в едва 4 от общините средната оценка е под среден (3).
На по-голяма популярност се радва зрелостният изпит по английски език, на който са се явили почти 12 хиляди абитуриенти, или над 1/4 от всички. Най-високата средна оценка на ниво община е
пълен отличен (6) по английски в Генерал Тошево, но при един явил се ученик
Сред по-големите общини най-високи са средните оценки в Хасково (5,24), Пазарджик (5,23), Бургас (5,22), Стара Загора (5,21), Русе (5,14). На този изпит средните оценки са значително по-високи, като с под среден (3) е единствено община Средец, а почти всички надхвърлят добър (4).
Според анализаторите от ИПИ ниска оценка на зрелостните изпити не означава само по себе си пълен провал за локалните системи на училищно образование, особено в малките общини, където няколко по-слаби ученици могат да повлекат надолу средната стойност. Все по-слабите оценки на зрелостния изпит по български език и литература говорят за системни проблеми с базовата грамотност, а масовият отказ от учене (и явяване) на математика
поставя под съмнение развитието на много отрасли,
зависими от добре подготвени кадри. Остава и проблемът с много големите неравенства в постиженията и качеството между елитните, средностатистическите и най-слабите училища в страната.
Важно е да се отбележи, че поради естеството на изпита постиженията на учениците между отделните години не са непременно директно сравними, и трябва да се ползват най-вече като ориентир, казват от ИПИ.