Зеленски и кабинетът на една вълна за НАТО и оръжия, при Радев видимо бе нервно (Обзор)

06.07.2023 21:53
Вицепремиерът и външен министър Мария Габриел посрещна украинския президент Володимир Зеленски на летището. СНИМКИ: ЙОРДАН СИМЕОНОВ И МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
По-късно в Министерския съвет Зеленски се видя и с премиера Николай Денков
Володимир Зеленски и Румен Радев разговаряха по-малко от час.
Засилено полицейско присъствие имаше през целия ден в София вчера. 30-ина души пък се събраха пред Министерския съвет, преди Зеленски да пристигне. Част от тях подкрепиха украинския президент и скандираха името му, когато той влизаше в правителствената сграда. Други обаче донесоха руско знаме и настояха да знаят защо е тук.
Зеленски пристигна в Министерския съвет директно от летището. На входа го чакаше премиерът Денков.
Украинският президент Володимир Зеленски и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се видяха на дискусията в “Бояна”. До двамата на снимката е и вицепремиерът Мария Габриел.

Държавният глава поиска да чува повече думата “мир” от госта, на когото не подаде ръка

Коренно различен прием от двете страни на “Дондуков” получи президентът Володимир Зеленски на първата си знакова визита в София. Пред правителствената сграда той бе посрещнат топло от премиера Николай Денков. В президентството обаче завари държавния глава Румен Радев, седнал на масата и двамата дори не се здрависаха.

В унисон с обстановката от правителството Зеленски получи подкрепа за членството на Украйна в НАТО и ЕС, обещание за още военна помощ и енергийно споразумение. Докато с Радев публично си размениха хапливи реплики, преди българският президент да изгони единствената медия, която бе поканил - БНТ.

Посещението на украинския президент в София бе обявено от премиера Николай Денков едва рано сутринта в четвъртък. Като той подчерта, че лично се е обадил на президента Румен Радев, за да организира среща между него и Зеленски. Запитани по-късно кога ще е срещата, от президентството лаконично обясниха, че не са били официално информирани за посещението му от кабинета.

В София Зеленски пристигна с български правителствен самолет, който бе изпратен специално до молдовската столица Кишинев, за да го вземе. Полетът с машина от държава - член на НАТО, цели да намали опасността от руска атака. На летището Зеленски бе посрещнат от вицепремиера Мария Габриел, която директно го отведе в Министерския съвет. А срещата му там с Денков и Габриел продължи час по-дълго от планираното. И Зеленски неколкократно благодари за нея.

Чест е да съм тук! Радвам се да посетя страната ви. Много е важно, че

в тази морална криза в Европа България е защитник

и противник на политиката на геноцид, която Русия води срещу нас, нашата независимост и хора, заяви Зеленски след срещата. Той взе думата първи по настояване на Денков и остана видимо изненадан от тази куртоазия.

Отношението към Русия в различните страни не е еднозначно. Това е животът. На хората често им е трудно да признават реалността на злото, особено когато не са се срещнали с него. Когато хиляди километри ни разделят от някои страни и от руската артилерия, която безмилостно изпепелява градове и села в Украйна, или когато хората не могат да усетят какво означава безсънни нощи и дни на безпокойство заради непрестанните сирени от руския терор с ракети и дронове, тогава е по-лесно да се отхвърли мисълта за извършеното от Русия, каза още Зеленски.

Украинският президент

специално разказа за зверствата, извършени от руската армия

в страната му.

Всяка държава има право да се защити. Всички вие тук - ако при вас нахлуе човек, ще защитите децата си. Ние не знаем къде са 200 хил. деца. Представяте ли си такова число? Част от тях са депортирани, част са в окупираните територии. Ние сме за правата на хората, за тях се борим, увери Зеленски. Той разказа, че помощта, която България е пратила, е много ценна и благодарение на нея вече са спасени човешки животи. Категоричен бе, че тези оръжия не се използват за нападение, каквито реплики се чуват от проруските партии у нас, а за защита.

Артилерията е, за да не дойдат те при нас, не е за територията на врага

Тя не бие по тях, а пази да не дойдат те в Украйна. Те използват ракети срещу цивилното население, по жилищата на хората. Говорят, че целят военни, но днес бяха убити хора на границата с Полша, припомни той. Затова и благодари на България за предоставената оръжейна помощ. Подчерта обаче и че скоро очаква страната ни да изпрати свой посланик в Киев, какъвто няма от началото на войната.

България очаква Русия да се изтегли от територията на Украйна и да понесе отговорност за извършените военни престъпления, каза пък Денков. Той похвали усилията на кабинета “Петков” за помощта, която е оказал на воюващата страна, като спомена поименно Кирил Петков и Асен Василев.

Бъдещето на Украйна е в сърцето на европейската сигурност, заяви Денков. Ангажира се и че страната ни ще помага за възстановяването на Украйна и нейното включване в ЕС и НАТО. Но поиска от Зеленски спазване на правата на българското малцинство в Украйна.

Веднага след разговорите с Денков Зеленски се отправи към “Дондуков” 2, където Радев го посрещна, седнал на масата със съветниците си, сред които и бившият служебен премиер Гълъб Донев.

Още с първите реплики пролича напрежението между двамата. А отговорът на Зеленски на призивите от страна на Радев да търси дипломатически край на войната брюкселското издание “Политико” определи като унищожителен.

Не подкрепяте оръжия за Украйна, за да не отслабне вашата армия или не подкрепяте усилването на Украйна, запита Зеленски.

Не приемам предоставянето на боеприпаси, особено от резервите на българската армия. Аз като главнокомандващ имам ясни отговорности отбранителните способности на държавата да не отслабват, настоя Радев.

Още в първия ден аз заклеймих агресията срещу вашата страна. В първите месеци България подаде ръка на хиляди граждани на Украйна и много от тях продължават да бъдат под закрилата на българската държава, добави Радев. Според него рискът за сигурността на Европа, включително от радиоактивно замърсяване, расте, а “конфликтът” се превръща в изтощение, в глобален сблъсък, изостря и социалното напрежение.

Продължавам да твърдя, че този конфликт няма военно решение и все повече и повече оръжие трудно води до това решение, каза още Румен Радев.

Ако това е конфликт, държавата няма да се напуска от милиони хора, настоя обаче Зеленски.

Хубаво е да се дава на хората, за да могат да се защитават, за да не дойде войната при вас. Не дай боже да стане трагедия и войната да дойде при вас, какво ще правите тогава, ако никой не ви помага, попита президентът на Украйна.

Разбирам напълно вашите доводи, господин президент. Забелязахте, че няколко пъти употребих думата война и това категорично е такава. Украйна има своето място в ЕС. Ние бихме искали да чуваме повече и думата “мир”. Водещите усилия да бъдат за постигане на мир. Вярвам, че в момента не сме използвали всички средства на дипломацията, за да работим в тази насока, отвърна Радев.

Това обаче ядоса Зеленски. Не става въпрос за дипломация. Атомната електроцентрала е минирана. Ние не нахлуваме там с оръжие. Руснаците завзеха централата, за да предизвикат дефицит на електроенергия, настоя той.

На всички ви желая мир. Благодарен съм за подкрепата с муниции. Ако войната дойде при вас,

ще кажете ли: “Путин, вземи български територии?”

Не, няма. Ние с вас сме гаранти на конституциите и трябва да ги пазим, да пазим хората. Ваше право е да не подкрепяте даването на оръжия, каза още Зеленски.

След тези реплики Радев изгони медиите. Малко по-късно Зеленски се отправи към друга среща с депутати и общественици в “Бояна”. От София той отлетя за Истанбул, където ще се срещне с президента на Турция Реджеп Ердоган.

Росен Желязков задвижил поканата за президента

Украинският президент Володимир Зеленски сам е поискал да посети България, като визитата му е подготвена за по-малко от две седмици. Докато е опитвало да уреди покана за такова посещение, което все пак се проведе с формална покана от страна на правителството, украинското посолство е срещнало неочаквани трудности.

Първоначално желанието на Зеленски да дойде в София било споделено пред президентството. Причината - става въпрос за визита на държавен глава и е редно поканата да е на същото ниво. От екипа на президентството обаче отвърнали, че програмата на Румен Радев е запълнена и евентуално може да се говори, след като мине септември.

Новоизбраното българско правителство с премиер Николай Денков било вторият избор на украинците, твърдят дипломатически източници. И там обаче отговорът бил по-скоро уклончив. С оправданието, че правителството току-що е встъпило в длъжност и евентуално може да бъде обсъдено посещение на Зеленски в София през есента. Сегашната политическа ситуация в България обаче била твърде сложна, уточнили от Министерския съвет.

Финално украинската посланичка Олеся Илашчук потърсила съдействието на председателя на Народното събрание Росен Желязков. Този път получила потвърждение, че ще бъде изпратена покана за посещение на Володимир Зеленски. От шефа на парламента била разпоредена и първоначалната подготовка за визитата. Едва тогава от кабинета на премиера Денков се присъединили към поканата и подготовката. Било взето и финалното решение все пак поканата до Зеленски да бъде изпратена от изпълнителната, а не от законодателната власт.

Среща на крак с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов също бе включена в програмата на Зеленски. Двамата поговориха в Националния исторически музей преди срещата на президента на Украйна с представители на парламента и неправителствени организации.

Бъдещето на Украйна, нейната сигурност и европейската сигурност са в НАТО и Европейския съюз. Независима и суверенна Украйна е ключова за сигурността на целия регион, казал Борисов на Зеленски според публикация в неговия фейсбук профил.

САЩ и ЕС готови да платят за реакторите от “Белене”

Преговорите трябва да приключат за два месеца

Още в четвъртък НЕК започна преговори за евентуално предоставяне на оборудването за АЕЦ “Белене” на Украйна.

Това бе една от темите на разговорите на украинския президент Володимир Зеленски в София, след като вчера парламентът разреши сделка с двата купени от България реактора. Според решението на Народното събрание преговорите трябва да приключат до 2 месеца.

Разговорите са с посредничеството на ЕК и ако се стигне до сделка, тя ще бъде финансирана от ЕС. Идеята е да бъдат монтирани като 3-и и 4-и реактор в Хмелницката АЕЦ. Тя е напълно готова и функционираща централа, а заради разрушенията от войната Украйна изпитва спешна нужда от енергия. Корпусите на нашите реактори са малко по-масивни, защото са проектирани за сеизмичен район като Белене и вероятно на украинците ще им се наложи да подсилят площадката под двата бъдещи енергоблока, казват енергийни експерти. Украйна е в състояние да докомплектува двата реактора със собствени сили, защото съветската ядрена индустрия се развиваше на територията на днешна Русия и на Украйна.

А ако продължат да стоят у нас при неясно колко дълго продължаващи санкции срещу Русия, пускането им в България се отдалечава много във времето

САЩ също са изявили готовност да финансират Украйна с нужните ѝ 600 млн. евро, за да купи двата руски реактора, съобщи в четвъртък “Уолстрийт джърнъл”. Според изданието на масата стоял и вариант срещу реакторите България да получи акции в атомната централа в Украйна.

Каквато и част от оборудването да реши да закупи Украйна, тя ще трябва да плати пълната цена от 1,176 млрд. лв., разясни депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, който е вносител на решението за сделката в парламента. Това е цената, която България е платила на Русия, за да закупи двата реактора.

Освен това с приемането на предложението се отменя решението на НС от 7 юни 2018 г. за възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждането на атомната централа.

Други от От страната и света

Очевидец на влаковата катастрофа, подал пръв сигнал на тел. 112: Чух тътен, после имаше огън и черен дим

Очевидец на катастрофата между два товарни влака край Локорско разказва за инцидента. Той първи подава сигнал на телефон 112. Силен тътен и огън. Това е чул и видял Кирил Янакиев първите секунди след

Инж. Илиян Терзиев: Цените на имотите ще растат

Цените на имотите и очакванията на строителния бранш след гласуването на редовно правителство представи председателят на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев. „Имотите няма да поевтинеят

Кола се вряза в протестиращи студенти в Белград, момиче е тежко ранено

Студентка от Юридическия факултет към Белградския университет бе тежко ранена днес, след като автомобил се вряза в протестиращи студенти в Белград, съобщи сръбската национална телевизия РТС

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

>