Здравна комисия одобри бюджета на здравната каса на първо четене

06.07.2023 16:22
Членовете на парламентарната здравна комисия

С 10 гласа "за" депутатите от парламентарната здравна комисия одобриха бюджета  на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г. 

Временният управител на НЗОК д-р Йорданка Пенкова припомни, че в бюджета на касата има ръст от 910 млн. в сравнение с миналата година. "За 10 години, от 2013 г. насам имаме 159% повече", обясни Пенкова.

Според нея акцентите при структурирането на бюджета са малко по-различни от предишни години. "Акцентира се върху извънболничната помощ, профилактиката, майчино и детско здравеопазване. Увеличение има и при медицински изделия", уточни управителят на НЗОК. По думите й в областта на болнична помощ предлагат да се вземе най-ниската средна цена от всички лечебни заведения, които ползват лекарства за онкоболни пациенти. Така касата ще плаща тази цена на болниците. пенкова обясни още, че електронизацията в НЗОК е над 90%. "Протоколите са електронни, намаляваме административната тежест", заяви тя. По думите й така се гарантира контролът по разхода на средствата.
Председателят на Български зъболекарски съюз д-р Николай Шарков предложи да се промени бюджетът между първо и второ четене.

Председателят на фармацевтите Димитър Маринов пък спомена, че те изразяват доволство за бюджета. "Има отделена сума за аптеки в малки населени райони, тя не е голяма, но все пак поставя началото", каза той.

Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ заяви, че от ГЕРБ ще подкрепят бюджета на НЗОК, но имат много критики. "Не виждаме в текстовата част ред, който да гарантира увеличение трудовите възнаграждения на медицинските специалисти", каза Ангелов. Той обясни, че ще настояват исканията на стоматолозите да бъдат изпълнение.

От БСП няма да подкрепят бюджета, заяви депутатът Георги Гьоков. Според него няма адекватни политики. По думите му има няколко проблеми, които трябва да се решат.  

Депутатът от ДПС Джевдет Чакъров заяви, че няма тенденция за пренасочване на пари от болничната към доболничната помощ. По думите му имаме два пъти повече средства за болничната помощ, в сравнение с други евреопейски страни. "Доплащането от пациентите в Европейския съюз е 18%, а при нас е 48%", заяви той.                 "Предложеният проект отразява промени в законодателството", заяви доц. Васил Пандов. Според него ръстът в извънболничната помощ има сходен ръст както миналогодишния бюджет.                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Други от Докторе кажи

Френска пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък

Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, предаде АФП

Евростат: България втора в ЕС по брой лекари между 55 и 64 г.

В Германия има най-много лекари в Европейския съюз на възраст между 55 и 64 години - 36,1%, следвана от България с 33,9% и Латвия с 27,4 процента. Италия е на първо място в ЕС по брой лекари над 65

Търсите информация за здравните ви права? Звъннете на 0800 14 800

Разговорите са безплатни от стационарни и от мобилни телефони, независимо дали сте в България, или в чужбина Четирима експерти ще ви отговорят - всеки ден те получават приблизително 1200

НКЗ: Няма нови респираторни инфекциозни заболявания в Китай

На днешна пресконференция Ми Фън, говорител на Националната комисия по здравеопазване, представи най-новите тенденции в сферата на здравеопазването в страната

Въвеждат противоепидемични мерки във Видин

Със заповед на директора на РЗИ – Видин, считано от 20 до 26 януари 2025 г. се въвеждат временни противоепидемични мерки в област Видин. Това е втората област в страната

>