Морето ни се напълни с чужденци - не вярват на слухове, а българите плажуват през уикенда

05.07.2023 13:32
2 юли, късният следобед. Така изглажда градският плаж на Варна. СНИМКА: ОРЛИН ЦАНЕВ
Улиците на Слънчев бряг са пълни с народе вечер и по-нищо не подсказват, че стартът на сезона е по-слаб. СНИМКА: ДИМЧО РАЙКОВ

Варненският Институт по океанология готви за туристите доклад с научни обяснения защо войната в Украйна не може да замърси нашата ивица

Все повече руснаци летят от Истанбул, за да почиват у нас

Морските ни курорти са пълни с туристи, а в добрите хотели през юли и август вече няма места, показа проверка на “24 часа” в най-посещаваните точки на север и юг. Морето е чисто, убедили са се българите и чужденците, които вече почиват въпреки слуховете за замърсявания след взрива на украинския язовир “Нова Каховка”.

Дъждовете са отклонили само малко индивидуални туристи

в първите дни на юли, но няма нито една отказана резервация от големите групи от Германия, Великобритания и скандинавските държави, категорични са в туристическия бранш.

Калин Сутев, шеф на българското представителство на най-голямата немска агенция, разказа, че всеки ден праща в Германия актуалната информация на българското екоминистерство за липсата на каквото и да е замърсяване.

“Варненският Институт по океанология ще подготви доклад с научни обяснения защо е невъзможно водите по Българското Черноморие да се замърсят. Не само аз, но и останалите колеги, които работят с Германия, Великобритания и скандинавските държави,

не отчитаме анулиране на резервации, там вярват на институциите”,

посочва Сутев.

Видимо в Слънчев бряг не личи да има отлив на туристи, алеите са пълни с летовници.

По централната и крайбрежната улица е пълно с хора поне до полунощ, видя и екипът на “24 часа”.
Студеният юни не се е понравил на туристите, но сега хотелиерите обаче се надяват курортите
да се напълнят и да наваксат изоставането.

С изключение на уикендите по-слаб засега е сезонът в Созопол.

“По-слаб старт на сезона от 10 години не е имало. Причините са комплексни, но това, което ние сами си правим, друг не може да ни го причини. Вече очаквам не крави, а да се окаже, че и украинци с канута излизат на бреговете ни”, разказва с ирония Ангел Божидаров, собственик на семеен хотел в Черноморец.

Не може на 100 метра бягане още на старта да си изостанал с 10 метра

и после да финишираш първи, образно описа ситуацията хотелиерът.

“Трудно ще наваксваме изоставането на сезона. Повратна точка може да се получи, когато държавата, целият бранш и обществото започнат да излъчват позитивни новини”, казва кметът на Приморско Димитър Германов.

Хотелиерите са оптимисти, че през втората половина на юли и август курортите по Южното Черноморие ще са още по-добре.

В Бургас например плажовете се пълнят от сутрин до вечер, а през уикендите след 10 часа трудно се намира свободен чадър.

По Южното Черноморие отново е пълно и с руснаци, които са собственици на имоти. Те летят до Истанбул, за да дойдат до България. Тази години брят им е повече от миналото лято. Една от причините е, че предпочитат да си изкарат почивката у нас.

“Сезонът върви нормално. Отменени резервации има, но броят им не е драматично голям, колкото някои се опитват да го представят. Отказите са предимно при индивидуалните пътувания, а не при групите. Всякакви туристи има - англичаните и поляците са доста, има и румънци", коментира реалистично председателят на регионалната туристическа камара в Бургас Диляна Цонева.

Тя очаква дори и туристи от Испания след откриването на редовна линия от Мадрид до Бургас.
Цонева съветва да има фокус върху позитивното, защото туризмът не е само за хотелиери и ресторантьори, а за всички.

Според нея по-слабият старт на сезона не се дължи само на новините от “Нова Каховка”, а на редица други причини - лошото време през юни, инфлацията и по-скъпите самолетни билети.

И на север, и на юг хотелиери са на едно мнение, че отлив на западни туристи няма. Има по-малко българи

и румънци, които са се поддали на лъжливи информации за замърсяване

на морската вода, казва Иван Грошев, председател на Асоциацията на инкаминг агенциите във Варна.
Намаление на резервации имало и от чехи, словаци, молдовци. Но при поляците, които бележат бум на българското море през последните години, пазарът е стабилен.

Имало отлив на резервации от визовите пазари. От бранша посочват, че полети от Саудитска Арабия и Иран не можали да се осъществят. Проблемът не бил нов, но тази година е задълбочен заради желанието на България да влезе в Шенген и затягането на издаването на визи за тези националности.

В курорта Албена замерват водата всеки ден и не откриват замърсяване. Дори отчитат, че сезонът е по-добър от миналата година. И там няма отлив от туристи от Западна Европа, бавят се българи и румънци.

Нашият хотел е пълен колкото другите лета, не се оплакваме от отлив на туристи, каза директорът на голям хотел в Златни пясъци.

Фалшивите новини дават отражение, но морето ни като че ли никога не е било по-чисто от сега,

твърди зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов.

За да го докаже, той в четвъртък по примера на министъра на туризма Зарица Динкова ще се изкъпе на плажа в Слънчев бряг. Подобни действия замисляли и други хотелиери, за да покажат, че водата е чиста.

“Не се поддавайте на внушения, които вредят на страната ни, която има много врагове в този бранш”, допълва Налбантов. И в този дух припомня, че българското крайбрежие е най-голямата банка за йод в света, който е здраве.

Субективните впечатления на туристи са за наистина необичайно бистра вода. Вероятната причина било хладното време.

Преобладаващите цени в ресторантите са 8-15 лева за салата, колкото е и във вътрешността на страната. 

Таратор за 20 лв. бил екзотика

Цена от 19-20 лева за таратор по морето била екзотика, масово се предлага за 5 лева, обясняват ресторантьори и хотелиери. Това е изолиран случай и не бива да се спекулира с него, твърди Марин Сотиров от Сдружението на заведенията в България.

Бих искал да има ресторанти, които да предлагат и по-скъп таратор, стига да го поднасят на необходимата висота и да има кой да го купи, допълни Сотиров. Той смята, че като цяло цените по заведенията на морето са най-добрите, които могат да бъдат предлагани.

  Покрай инфлацията обаче те чувствително са се вдигнали. С изключение на Бургас по курортите таратор под 5 лв. трудно може да се поръча, толкова върви и най-евтината пилешка супа. Обяснението - калкулирали се не само кисело мляко, вода и краставици, а и цената на работната ръка, която става все по-скъпа, обслужването, режийните разходи.

Порция цаца за 5 лв. отпреди една година вече е спомен и сега струва 8-9 лв. Сафридът е от 13 лв. нагоре, а кебапче или кюфте на скара масово са по 3 лв. Шкембе чорбата е 6-7 лв., някъде стига и до 10 лв. в зависимост от категорията на обекта, а шопската салата е 9 лв. в ресторантите.

По-евтина може да се намери само в кварталните капанчета в Бургас, но в курортите е около 10 лв. Кафе на централни места или с гледка към морето под 3 лв. рядко може да се поръча. Фрапето е 6 лв. Българска бира в ресторантите под 5 лв. няма.

“Не съм съгласен с постоянното сравняване на цените в България и Гърция”, казва Димитър Германов, кмет на Приморско.

Според него по курортите ни има цени за всеки джоб, не можело скъпотията от един ресторант да се отъждествява с цялото Черноморие.

Като цяло нормален обяд за двама с бира някъде може да излезе 50 лв., но в класен ресторант ще надхвърли 100 лв.

Други от От страната и света

ИТН отмени конференцията си в събота, Слави Трифонов остава председател

"Има такъв народ" отмени националната си конференция, насрочена за събота, на която трябваше да се вземе решение за смяна на председателя на партията. Причини не са посочени, но това означава

Георг Георгиев прие поста на външен министър от Иван Кондов

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие днес поста от Иван Кондов на церемония, която се състоя в министерството на външните работи. „За мен завръщането тук е един по-специален момент

Йорданова: Трябва кабинет, който да освободи институциите от корупционния захват

Парламентарната група на ПП-ДБ гласува против кабинета „Желязков" и много ясно обяснихме защо. Въпреки че България има нужда от редовно правителство в тази тежка ситуация

Пак арестуваха "брокерите" Кирил Джабаров и Йордан Моллов, разследват ги за измами за 200 млн. лв.

Инвестиционните посредници и Йордан Моллов са арестувани с още 4–има души за измами за 200 млн. лв., научи "24 часа".  Операцията е на ДАНС и ГДБОП. Джабаров и Моллов станаха известни през 2021 г

Евтим Милошев предаде управлението на туризма на новия министър Мирослав Боршош

Евтим Милошев предаде поста министър на туризма на Мирослав Боршош, който ще оглави сектора в 105-ото правителство на Република България, съобщиха от пресцентъра на ведомството

>