Комисия, но без Пеевски ще отсява 3 проекта за конституция (Обзор)

28.06.2023 22:40 Павлета Давидова
Кирил Петков, Атанас Атанасов, Христо Иванов, Надежда Йорданова, Атанас Славов, Делян Пеевски и Мустафа Карадайъ и Йордан Цонев (от ляво на дясно) седнаха на една маса, за да обсъдят промените в конституцията.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, Десислава Атанасова и Радомир Чолаков

След поредната си среща ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС май постигнаха съгласие по “едрите цели в съдебната реформа”, но оставят на експерти в работна група да изчистят разликите в идеите

“Висока степен на съгласие по отношение на едрите цели в съдебната реформа в конституционния ѝ аспект” (по Христо Иванов и Делян Пеевски) и разбирателство, че ще се направи опит да се изработи общ законопроект за промени в основния закон, който да стъпи на трите подготвени в момента (на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ).

Това е резултатът от поредната “конституционна” среща между трите политически формации в сряда. На нея освен правосъдния министър Атанас Славов този път седнаха лично лидерите - Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов, Атанас Атанасов и Мустафа Карадайъ. 77 дни след старта на 49-ия парламент и месец след първите разговори по темата трите формации дадоха знак, че задвижват процеса на бързи обороти, за да постигнат резултат до късната есен, какъвто срок заложи преди време правосъдният министър.

На срещата в сряда стана ясно, че ремонтът на основния закон все пак ше мине през излизането на Делян Пеевски от парламентарната комисия, която ще гледа промените. Самият той обяви, че прави крачка назад в името на конституцията, защото промените са неотложни.

В началото на месеца решението на ДПС да вкара Пеевски в комисията с обяснението, че той е автор на тяхната концепция, взриви крехкия консенсус за промени. ПП-ДБ обявиха, че за да продължат напред, Пеевски трябва да бъде изваден от нея.

Разбрахме се да махнем тясното партийно начало

Да има чисто нова конституционна комисия, за да няма разправии кой, къде и как участва. България и конституцията са по-важни от всяка партия, обясни депутатът на ДПС в сряда. Затова било договорено в комисията да има “само тесни експерти”. Не стана ясно обаче дали формулата “без изявени политически кадри”, означава и излизането на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ. Има вариант движението да върне в комисията Гюнер Ахмед - в предния парламент бе неин заместник, в този бе част от комисията цял месец до замяната му с Пеевски. Вариант е и зам.-шефът на партията и групата Хамид Хамид - един от изявените юристи на ДПС, а в понеделник е бил и на първата тройна среща по темата.

Пеевски подчерта, че крачката назад не означава, че няма да участват в процеса по измененията, а всеки текст ще се обсъжда и в парламентарните групи.

Комисията ще бъде рестартирана до 10-ина дни, обяви и Христо Иванов.

ГЕРБ не смятат да оттеглят свои

- там са Екатерина Захариева и Радомир Чолаков. ПП-ДБ все още не са посочили кой ще замести правосъдния министър Атанас Славов и единственият им човек там засега е зам.-шефът на парламента Никола Минчев. БСП е изпратила само Мая Димитрова, “Възраждане” са запълнили квотата си от двама, а ИТН бойкотират.

Новата конституционна комисия да бъде сформирана възможно най-бързо, а трите формации да се разберат дали ще предложат единен проект, или всяка ще се бори за своя, а комисията ще търси допирните точки, предложи в началото на срещата шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. И призова колегите си да привлекат и останалите парламентарни групи към процеса. Редно било всички да работят заедно, когато става въпрос за българската конституция.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ настоя да се види по кои текстове може да се постигне съгласие. “Дотук всичко е добре, но започват дребни конкретни неща”, подхвърли той. И обяви готовност вече предложените текстове от ДПС да са “само идеи, на база на които да седнем и обсъдим какво трябва да се направи и можем ли да постигнем съгласие по различните текстове”.

Ще има работна група до края на другата седмица, да видим основните линии, които се припокриват във всичките проекти. Ако не се разберем предварително какво правим по основните точки, няма да свършим. Нека да работят експертите, заяви и Делян Пеевски.

В работната група ще бъдат поканени експерти, конституционалисти, магистрати и дори учени.

Пеевски очерта основните пунктове, по които според него има съгласие:

“да разградим безграничната власт на главния прокурор,

ВСС да стане на два съвета, за да могат съдиите да са самостоятелни, да се увеличат правомощията на инспекторатите”. Фигурата на главния прокурор по-скоро няма да бъде премахвана, защото има конституционно решение, което пречи. Ще ограничим правомощията на главния прокурор, за да няма събития, които имахме в миналото, посочи депутатът от ДПС.

И ПП-ДБ отчетоха, че се върви към ограничаване правомощията на главния прокурор, но не и за цялостното премахване на фигурата му.

А Христо Иванов обяви, че сред целите на промяната е “преформатирането на служебния кабинет” и въвеждане на индивидуална конституционна жалба. Той обаче призна за наличието на “спорни моменти”, които ще се чистят в комисията.

Неформално се говори, че част от различията се крият в плановете за преформатиране на ВСС. ПП-ДБ искат връщането към вариант на две колегии - прокурорска и съдийска. ДПС обаче смятат, че има теми, по които двете колегии така или иначе трябва да се събират, което пък дава мотиви на ГЕРБ да настояват за оставане на сегашния вариант, но преосмисляне на разпределението на квотите.

Идеите за промени в служебния кабинет също са различни. Едната, която се лансира и като че ли е точка на съгласие, е продължаването на парламента - той да прекъсва работа едва когато започва формалната кампания. Тези периоди, в които имаме служебен кабинет, назначен от президента, парламентът да не е освободен, обясни Христо Иванов. Така той потвърди прогнозите на “24 часа”, че мнозинството върви към идеята за удължаване работата на депутатите, а не както е в момента - Народното събрание да се разпуска с указа, с който президентът насрочва предсрочните избори. За избора на служебен кабинет от президента пък се обсъждал и т.нар. гръцки вариант, където е посочено между кои фигури държавният глава може да избира служебния премиер.

Други от От страната и света

Българин и колумбийка открили сезона на браковете в Добрич тази година

През миналата 2024 година в Обредния дом в Добрич са проведени 327 радостни ритуала, съобщиха от местната общинска администрация. Оттам допълват, че 188 са били ритуалите

В Самоковско отбелязват свети Атанасий около свещен каменен кръст

Жителите на самоковското село Доспей се събраха в двора на селска къща, за да отбележат паметта на свети Атанасий Велики. В двора на къщата има свещен каменен кръст. Той е там от векове, предава БТА

Басарбово отпразнува Бабинден с традиционни обичаи и признание към акушерите

Жителите на село Басарбово отбелязаха днес Деня на родилната помощ – Бабинден по стар стил. Празникът, организиран от Народно читалище „Св. Димитър Басарбовски – 1902", събра десетки жители и гости

Дядото на Росен Желязков - бай Георги Баругата, бил републикански шампион и в леката, и в тежката атлетика

Дядото на премиера Росен Желязков е бил виден атлет, републикански шампион в леката и тежката атлетика на младини. Георги Савов, известен в Чепеларе като бай Георги Баругата

Четирима министри от България и Черна гора говорят за директна въздушна линия с Подгорица

По инициатива на Министерството на туризма на България в София се състоя среща, която отбеляза началото на разговорите за „Дестинация Балкани" и създаване на общ туристически продукт и директна

>