Екстази: колко опасна е синтетичната дрога

28.06.2023 15:57 "Дойче веле"
Хапчета екстази

Макар мнозина да я смятат за безобидна "дрога за партита", употребата ѝ крие сериозни опасности. С екстази шега на бива, предупреждава АРД. Ето защо:

"Супер Марио", "Хелоу Кити", "Миньони" - имената, които носят различните видове екстази, звучат като забавен реквизит от детска стая. Но всъщност са изключително опасни, посочва АРД. Германската обществена медия търси отговори на въпросите какво точно представлява екстази, как влияе и защо е толкова опасна, или пък за какво трябва да внимават родителите, ако подозират, че децата им биха могли да консумират тази дрога, пише "Дойче веле". 

Какво е екстази?

Екстази е изцяло синтетична дрога, която през 1980-те бе известна предимно като дрога за партита ("бонбони за щастие") - заради еуфоричното си въздействие. Но тя все по-често се консумира и извън разни техно-събития или партита. По химически състав се доближава до амфетамините, т.е. дериват е на амфетамина. Базира се основно на метилендиоксиметиламфетамин (MDMA) и предизвиква еуфория, повишава настроението, води до увеличена сетивна чувствителност и може да промени съзнанието.

Междувременно обаче някогашната екстази се е превърнала в събирателно понятие за шарени таблетки, състоящи се от най-различни вещества - може да съдържа например комбинации от амфетамин и кофеин, както и други токсични субстанции, посочва още АРД.

По какво да разпозная екстази?

Дрогата принципно се предлага под формата на таблетки - не само с различни цветове и форми, но и под различни марки. Опасното във всичко това е, че точният състав в повечето случаи е известен само на производителя, а консуматорите няма как да го идентифицират с просто око. Дори напълно еднакви на външен вид таблетки могат да съдържат абсолютно различни вещества.

Как въздейства екстази?

Ако става дума за базираните на метилендиоксиметиламфетамин таблетки, те стимулират отделянето на невротрансмитерите допамин, норадреналин и серотонин в мозъка. Това води до екстремна еуфория със съответните "положителни" и негативни последици за консуматора и за неговото обкръжение: нарастващо самочувствие, намаляване на задръжките, нарастващо въодушевление, увеличени кръвно налягане, пулс и телесна температура, потискане на умората, жаждата и глада.

Но - както отбелязва АРД - заради множеството различни съставки, които съществуват на пазара за екстази, въздействието в повечето случаи е напълно непредвидимо. Освен това то не зависи само от съдържанието, а и от средата, в която се намира консуматорът, от личното му настроение, както и от индивидуалните очаквания към дрогата. Като цяло обаче въздействията са: прекомерни чувства на щастие и любов, отпускане и оптически промени във възприятията, стимулиращи и ободряващи усещания. Въздействието по правило настъпва 20 до 80 минути след приемането и се задържа за около четири часа.

Защо екстази крие толкова големи опасности?

От една страна заради неяснотите в съдържанието на дрогата, от друга - заради страничните влияния, които могат да бъдат опасни за живота. Тъй като при консумацията на екстази класическите предупредителни сигнали на тялото се изключват, болката, изтощението, прилошаването или жаждата могат да не бъдат разпознати веднага. В най-лошия случай това може да доведе до колапс - най-вече при хора, които страдат от сърдечни проблеми или астма. Приемането на дрогата обаче може да активира и неидентифицирани до момента депресии или психози, както и до нервни сривове.

Честият прием на екстази има и висок потенциал за развиване на психическа зависимост - ако копнежът по позитивните ефект стане постоянен.

Какво да направя, ако детето ми взима екстази?

Симптомите, които могат да бъдат сигнал, че дете или младеж консумира екстази, са: признаци на изтощение, болки в областта на бъбреците, липса на апетит, депресивни състояния, страхове. Този, който предполага, че става дума за консумация на екстази, не бива да стига до прибързани изводи - добре е най-напред в разговор да се изяснят обстоятелствата. След това вече може да се потърси консултация със специалист или с личния лекар. Важното е децата да не бъдат осъждани или обиждани - влияние върху консумацията на дрога може да се постигне само на базата на доверие.

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>