Трябва ли да носим слънцезащитен крем всеки ден?

24.06.2023 03:00 Мария Нишанджиева
Слънцезащитният крем трябва да е част от ежедневната рутина на лицето ни СНИМКА: Pixabay

Повечето хора свързват слънцезащитния крем с лятото и плажа, когато сме изложени най-много на слънце и рискът от изгаряне е най-голям. 

Според експерти обаче слънцезащитният крем трябва да е част от ежедневната рутина на лицето ни и изложените на слънце участъци през цялото време на годината. Това включва и дните, в които е студено, облачно и няма слънце. 

"UV лъчите на слънцето са силни и през мрачните дни на годината. Само 15 минути на слънце са достатъчни, за да причинят увреждане на кожата в дългосрочен план", казва дерматологът Джесика Дитер. 

Проучване от 2010 г. показва, че ракът на кожата при мъжете се развива най-често в лявата част на лицето. Това обикновено е страната, която е изложена на слънце, докато шофираме, пише изданието Healthline. 

Предните стъкла на автомобила блокират около 96% от UVA лъчите, но повечето странични - едва 44%. 

Доктор Дитер казва, че раковите заболявания, причинени от излагане на слънце, могат да бъдат агресивни и фатални, а превенцията е най-доброто лекарство. 

"Нанасянето на слънцезащита върху лицето, шията, гърдите и ръцете ежеднево е препоръчително, за да предотвратите дългосрочни увреждания от слънцето", съветва дерматологът. 

Дерматолозите препоръчват да нанасяме SPF крем всяка сутрин като част от рутинната грижа за кожата. Препоръчва се продуктът, който използваме да е поне 30-ти фактор, да предпазва от UVA и UVB, както и да бъде водоустойчив. 

Джесика Дитер обяснява, че има два вида слънцезащитни кремове - химически, които филтрират UV светлината и такива на минерална основа, които я блокират. 

"Слънцезащитните продукти на минерална основа обикновено предоставят защита на кожата от по-широк спектър", съветва тя. 

Тези на минерална основа са подходящи и за хора, които имат склонна към акне или чувствителна кожа, защото е по-малко вероятно да предизвикат дразнене и кожни алергии. 

Най-често срещаните съставки в минералните слънцезащити са цинков оксид и титанов диоксик. Дерматолозите съветват хората с проблемна кожа да потърсят продукт с ниацинамид и да избягват такива на маслена основа. 

Проучване от 2020 г. показва, че слънцезащитните кремове намаляват риска от меланома и немеланомен рак на кожата. Слънцезащитата обаче има и други предимства - забавя признаците на стареене и бръчките, спомага за избледняването на белезите. 

Митът, че цветнокожите не се нуждаят от слънцезащита е развенчан от дерматолозите. Проучване, направено през 2016 г., показва, че смъртността от рак на кожата е по-висока при тях. 

"По-светлите тонове кожа са изложени на по-висок риск от изгаряне и рак на кожата, но при достатъчно излагане на ултравиолетови лъчи всички типове могат да развият рак", казва доктор Дитер. 

Излагането на слънце помага на хората да си набавят витамин D, който е от съществено значение за формирането на костите. През 2019 г. са направени изследвания, които доказват, че няма слънцезащитните продукти не водят до недостиг на витамин D. 

През последните години на пазара се появиха продукти със SPF фактор в съставките им. Дерматолозите обаче предупреждават, че това не е достатъчно, за да защитите кожата си. Трябва да нанесете от 6 до 7 пъти повече от дадения продукт, за да получи необходимата слънчева защита. 

Експерти препоръчват нанасяне на слънцезащите крем всеки ден. Слънчевите лъчи могат да увредят кожата и при облачно време. Дори излагането на слънце през прозореца на колата може да увеличи риска от рак на кожата. 

Търсете продукт над 30-ти фактор и нанасяйте наново на всеки два часа, ако сте изложени на слънце. 

Други от Сила за живот

Една цигара може да съкрати живота на дългогодишен пушач с 20 минути

Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече Само една цигара може да намали продължителността на живота с

Тайната за вечна младост на Хелън Мирън е 12 минути военна тренировка всеки ден

Програмата от упражнения е създадена в Канада, но днес се радва на голяма популярност дори в британското кралско семейство Макар тази година да се готви за 80-годишен юбилей

Морковът - вкусният зеленчук, който се грижи за здравето ни

Морковите са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години, а днес този кореноплоден зеленчук с дълбока история е намерил своето място в нашата кухня

Разкриха връзката между тимуса, витамин D и дълголетието

Той създава Т-клетките убийци - нашия страж срещу автоимунни болести, тумори и вируси Приемът на витамин D най-вероятно ще се окаже ключов за правилното функциониране на тимуса - единствения орган

Ако пиете сладко кафе, се заспива по-трудно и с времето от чучулиги може да станете сови

Чистите напитки имат и друго предимство: намалят излишните "празни" калории в храненето ви, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето Болестта

>