Здравният министър срещу роенето на нови болници, ще отделя повече пари за профилактика

22.06.2023 15:49 Константина Костова

Мораториум за откриване на лечебни заведения до създаването на нова Национална здравна карта и въвеждане на профилактичен календар, са част от приоритетите на новия здравен министър проф. Христо Хинков. По време на парламентарната здравна комисия той изброи около 20 мерки, които ведомството ще предприеме.

"Роенето на болници е проблем, освен нова Национална здравна карта трябва да се направят промени, например здравната каса да отказва договори с нови лечебни заведения, ако финансовият ресурс на касата е недостатъчен за такъв договор", мотивира приоритетите си здравният министър.

Според него увеличаването на броя на болници води до намаляване на качеството и доплащане. "Все повече хора ще доплащат от джоба си", предупреди Хинков. Същевременно с това трябва да се изработи национална здравна карта, тъй като в сегашния си вид не отговаря на целите, за които е създадена. "Не е ясно колко болници може да има в един регион. Трябва да е ясно колко лечебни заведения са ни нужни", каза Хинков.

Сред мерките, които министърът изброи е и създаването на профилактичен календар за населението. "Искаме да обърнем пирамидата, да не наливаме средствата в болничната помощ, а да увеличим средствата за профилактика", обясни Хинков. Той коментира, че иска да усилят участието на населението в превенцията. "Здравната система 10-12% е отговорна за общественото здраве на държавата, останалите 40% са резултат от поведението на хората, икономика и др.", даде пример той.
Приемане и допълнение в Закона за доплащането и регулация на цените на лекарствените продукти и медицинските изделия са сред приоритетите на новия министър. "Трябва да се борим с тези високи нива на доплащане", категоричен бе той.

Хинков представи и идеята да се изнесе клиничната пътека в извънболничната помощ. Необходимо е да се направи анализ на клиничните пътеки, в момента няма коефициенти на тежест на заболяването, създавайки такива коефициенти ще се доближим до идеята за диагностично-свързани групи, обясни министърът. Необходимо е да има ясни критерии как болницата си е свършила работата, след като пациентът бъде изписан, уточни още той.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>