Двамата в битка за еврокомисар (Обзор)

21.06.2023 22:00
Даниел Лорер е кандидатът за еврокомисар на ПП-ДБ, а Илиана Иванова - на ГЕРБ.
Илиана Иванова
Даниел Лорер

Илиана Иванова и Даниел Лорер са двете кандидатури на България за еврокомисар, който да замени на поста Мария Габриел, след като тя стана вицепремиер и външен министър. Самата Габриел имаше среща с шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен в понеделник, на която темата е била обсъдена.

Номинациите бяха направени официално вчера съответно от ГЕРБ и от ПП-ДБ, след като премиерът Николай Денков поиска от двете партии по едно име. Той ще ги представи в Брюксел при първата си визита там другата седмица. А избора ще направи Фон дер Лайен, която особено държи на равенството на половете в комисията.

По-важният въпрос е какъв ще е ресорът на българския комисар, включи се вчера вицепрезидентът Илияна Йотова и настоя решението да не се взема “на тъмно”. В пост във фейсбук тя се усъмни, че “пак се търси работа за човека, а не човек за работата”. Решението е изцяло в ръцете на председателката на ЕК, отговори ѝ обаче задочно Габриел. А в ресора, за който отговарях 4 г., е най-голямата програма в света за наука и иновации, напомни тя.

Илиана Иванова е скритият икономически коз на ГЕРБ в Брюксел 

Възраст: 47 години

Образование: магистър по международни финанси

Кариера: бивш общински съветник и евродепутат от ГЕРБ. От 2013 г. е член на Европейската сметна палата

Езици: английски, френски, немски и руски език

Утвърден икономист и познато лице в европейските институции - това е Илиана Иванова. Била е част от тима, изготвил антикризисната програма на ГЕРБ, с която партията влезе в политиката през 2009 г.

Завършила е езиковата гимназия “Ромен Ролан” в Стара Загора, а бакалавърското ѝ образование е от Икономическия университет във Варна. Магистърската ѝ дисертация обаче е от Thunderbird school of Global Management, Аризона.

В политиката влиза с Бойко Борисов. Когато той стана кмет на София, тя е избрана за общински съветник. През 2009 г. е избрана за евродепутат. В ЕП бе зам.-председател на комисията за бюджетен контрол. Там получи и зам.-шефското място в комисията по икономическа, финансова и социална криза.

След края на мандата си - от 1 януари 2013 г., Иванова влезе в екипа на Европейската сметна палата. Само три години по-късно вече е декан на одитен състав II - инвестиции за сближаване, растеж и приобщаване. Работата ѝ там е оценена положително и през 2018 г. получава втори мандат.

“Членство в еврозоната има определено повече преимущества, отколкото недостатъци за страната ни”, коментира тя пред “24 часа” през 2018 г. И определи като мит твърденията, че приемането на еврото ще доведе до драстично увеличение на цените.

Иванова неведнъж е заявявала, че не е привърженик на политиката “Европа на две скорости”. “Европа е изправена пред сериозни предизвикателства, които изискват да се действа бързо, точно и най-вече да се действа координирано. Това може да стане само ако всички ние се движим с една скорост”, смята тя.

Даниел Лорер - моторът на “Промяната” и лицето ѝ пред света 

Възраст: 47 години

Образование: завършил е компютърни науки и бизнес управление

Кариера: предприемач с над 20-годишен опит, министър на иновациите и растежа в кабинета “Петков”

Езици: английски, иврит, френски, руски и малко немски

Даниел Лорер не е просто един от тримата големи в “Продължаваме промяната”, а истинският мотор за създаването на партията преди близо 2 г., когато Кирил Петков и Асен Василев все още имаха ангажименти и като служебни министри. Тези, които го познават, го описват като работохолик, но и човек, с когото се общува лесно, който чува аргументите на отсрещната страна и има приятно чувство за хумор.

Живял е и работил в Барселона, Цюрих, Брюксел и Тел Авив, днес той е международното лице на ПП. Завършил е информатика и бизнес управление в Тел Авив.

Има успешна бизнес и инвестиционна кариера, името му тежи, когато става дума за стартъпи. През годините е успял да създаде и продаде успешно няколко компании като FranceBusinessPlus и Optiim. Работи като IT инжeнер в Mercury Interactive - израелска хай-тек компания в областта на софтуера за автоматизиран качествен контрол, сега част от портфолиото на Hewlett-Packard. През 2018 г. става един от основателите и управляващ партньор на BrightCap Ventures, фонд за рискови инвестиции в технологични компании.

От младежка възраст има интерес към политиката, а като студент в Израел за кратко бил част от местно социалистическо младежко движение.

Влизането му в българската политика започна като съветник на министъра за електронното управление в служебното правителство на Марин Райков през 2013 г. Беше съветник на Кирил Петков, докато той бе служебен министър на икономиката в кабинета “Стефан Янев”. А в кабинета “Петков” беше първият министър на иновациите.

Женен е и има 3 деца. Съпругата му Виолета Лорер беше два пъти служебен зам.-министър на финансите. Член е на УС на “Шалом”.

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

>