Партиите искат свой човек за и.д. главен прокурор, усъмни се Радев (Обзор)

20.06.2023 22:30
Румен Радев откри международна конференция в София з а зелената трансформация.
Николай Денков по време на конференция на Националното сдружение на общините в Република България СНИМКА: МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ

ВСС да обсъди легитимен ли е изборът на Сарафов, поиска правосъдният министър

Парламентарните партии търсят да назначат свой човек за и.д. главен прокурор - такива съмнения пораждат реакциите им след избора на Борислав Сарафов на поста. Това обяви президентът Румен Радев в нова вербална атака срещу съуправляващите ПП-ДБ и ГЕРБ.

Указът му за освобождаването на Иван Гешев излезе вчера в “Държавен вестник”. Президентът коментира, че го е издал в пълно спазване на конституцията, към което “трябва да се придържаме всички във време на политически катаклизми”. Напомни, че сезирането на КС от страна на Гешев все още не е допуснато до разглеждане, не се знае дали ще се разгледа и няма установен срок за това, затова издал указа дни след решението на ВСС да свали Гешев. “Колко време предлагате да чакаме - седмица, месец, година?”, попита Радев.

Ден след като отклони въпросите със забележката, че има и други важни теми в държавата освен излъчването на Сарафов начело на прокуратурата, във вторник Радев направи първия си коментар. Определи последните събития като “показателни за цената на достойнството и принципите в политиката”.

Обществото трябва изключително внимателно да следи фигурата със статут на изпълняващ длъжността главен прокурор, препоръча Радев. Извънредното назначаване на поста става без подписването на указ от държавния глава и без преминаването на детайлни обсъждания на професионалните и морални качества на кандидата - както при избора на титуляр, което минава през няколко етапа и трае около 3 месеца. А в същото време се ползва с всички правомощия на главния прокурор.

“При сегашната политическа конюнктура може да остане за неопределено дълго време на този пост”, подчерта Радев.

Лакмусът, чрез който да се даде оценка на фигурата начело на прокуратурата, ще е “отношението към имунитетите на определени народни представители и делата на трупчета за корупция по високите етажи на властта”, предупреди президентът.

И препоръча на Сарафов бързо и ясно да се позиционира - дали ще помага на определени политици да се

изперат взаимно, или ще застане на позиция, която ще позволи бързото завръщане на справедливостта.”

При встъпването си в длъжност Сарафов намекна, че може и да преразгледа исканията за снемане на имунитети. В отговор Кирил Петков се отказа от своя.

“Не знам откъде Радев вади тези заключения. Със сигурност нито изпълнителната, нито законодателната власт трябва да излиза извън правомощията си. Задължение на третата власт е да осигури доверие в това, което прави”, контрира от Пампорово премиерът Николай Денков.

На въпрос за призивите Борислав Сарафов да подаде оставка Денков заяви, че според него ВСС трябва да направи най-доброто, за да избере най-качествените хора както по отношение на експертиза, така и по отношение на морални качества.

“Дали го е направил, аз не се наемам да преценя. Това, което смятам, е, че всяка политическа партия, включително и президентът, имат право да изразят становище. Но в края на краищата решенията се вземат във ВСС”, каза премиерът.

И макар Денков да отрече да има партийна намеса в избора на временен главен прокурор, съпартиецът му Никола Минчев изрази друга позиция. Той се съгласи с Атанас Атанасов от ДБ, според когото ГЕРБ и ДПС стоят зад голяма част от състава на ВСС, избрал Сарафов.

“Същото мнозинство, което избра Иван Гешев преди 3 години и половина, което го защитаваше доста сериозно в предходните 2 процедури, които бяха за неговото освобождаване, внесени от Янаки Стоилов и Надежда Йорданова като министри на правосъдието - това са хората, които стояха зад “отстрелването” на Гешев”, смята Минчев.

Той отбеляза, че изборът на Сарафов не влияят добре на промените, които новият кабинет предвижда.

“Имитация на промяна е избирането на Борислав Сарафов. Той е лице на другата страна на монетата. Това не е реформа”, заяви и колегата му от ПП Мирослав Иванов.

До момента Сарафов е коментирал само веднъж призивите от “Промяната” и ДБ да се оттегли от поста. В изявление от събота той призова политиците да не се месят в съдебната система.

Висшият съдебен съвет да дебатира този четвъртък кой трябваше да избере и.д. главния прокурор - това предложение внесе вчера, както бе обещал, правосъдният министър Атанас Славов.

Сарафов бе избран скоростно миналия петък само от прокурорската колегия. Аргументът на кадровиците беше, че те посочват временен шеф, когато напусне титулярен административен ръководител в прокуратурата. Главният прокурор не е обикновен административен ръководител и трябва пленумът на ВСС, а не само прокурорите, да посочат изпълняващия длъжността, е обратната теза.

Според Славов “има съмнение във валидността на взетото решение

и се повдига сериозно въпросът за легитимността на избора”. И това трябвало “задълбочено да бъде обсъдено от пленума”.

На този фон Наказателната колегия на ВКС определи списък от 22-ма съдии, от които да се избере при необходимост разследващ главния прокурор.

Междувременно президентът обяви парламента за “раздиран от вътрешни противоречия, обществено недоверие и ниска легитимност”, за да прави конституционна реформа.

“ГЕРБ написаха нова конституция за една вечер, за да умилостивят протеста, а сега искат да я напишат за 10 дни под натиска на общественото омерзение”, остър и по тази тема бе Радев.

Други от От страната и света

Университетите накъде: съгласие между партиите за обща визия (Обзор + видео)

Според рейтинга на висшето образование - за девети път церемония "Академични оскари" Академичните оскари, с които се отличават университетите, заели първи места в рейтинга на висшето образование

Любен Дилов: Надявам се правителството да издържи цял мандат

Най-после имаме правителство.  Имаме инструмент за решаване на отделни проблеми на хората. Те са много, но има неща, които  чакат решение. 7% от пари по плана за възстановяване са реализирани

Пеевски показа чатовете с Кирил Петков: Той е един смешник, думите му нямат общо с истината

Кирил Петков е един обикновен смешник, чиито думи нямат нищо общо с истината. В психологията наричат това синдрома "Буратино". Ако носът на Кирил Петков порастваше с милиметър всеки път

България ще поиска доклади до ЕК и ЕЦП за влизане в еврозоната до 2 седмици

До края на януари България ще поиска извънредни доклади за влизане в еврозоната до Еврокомисията и Европейската централна банка. Това съобщиха от Министерството на финансите

Водещите европейски борси закриха седмицата с повишение

Основните индекси на водещите фондови пазари в Европа приключиха с растеж днешната, последна за седмицата търговия, като лондонският FTSE 100 завърши сесията на рекордно високо ниво

>