Бургас става по-удобен за хората с увреждания
Нови 7 проекта в 4 жилищни комплекса ще облекчат живота на хиляди граждани
Бургас увеличава рампите за хората с увреждания и с всяка изминала година става по-удобен за трудноподвижните граждани, като им осигурява по-лесен достъп до домовете им и важните обществени места.
7 от общо 9 подадени проекта от местната администрация през настоящата 2023-а вече са одобрени, което е повече в сравнение със станалите големи градове в страната.
“За 5-а поредна година сме първи с най-много одобрени проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност към социалното министерство”, казаха от общината след последното класиране.
“Това е сериозен успех за Бургас. През януари завършихме работата по 11 от одобрените общински проекти за 2022 г. по програмата. От самото стартиране
досега сме монтирали общо 68 рампи и подемни
платформи
за достъпна жилищна среда. Тяхното реализиране помогна на хората в неравностойно положение свободно и самостоятелно да се придвижват извън дома си”, коментира кметът Димитър Николов.
Новите предложения от Бургас, които са одобрени от държавата за реализиране тази година, са за достъп до жилища в кв. “Изгрев”, “Меден рудник”, “Лазур” и “Братя Миладинови”.
Рампите и подходите са към големи сгради и засягат достъпа до тях на хиляди граждани, които досега са изпитвали затруднения да излязат или достигнат до домовете си, обясниха експерти.
За улеснение на бургазлии местната администрация е въвела солидарен подход при изготвяне на проектите, поемайки изцяло разходите на кандидатите за изготвянето им и подаване на документацията в срок.
“Така работим, откакто е тръгнала програмата, и затова по-лесно решаваме проблемите на трудноподвижните хора”, казаха експерти.
Програмата дава възможност за осигуряване на достъпна среда на хора, живеещи както в панелни блокове, така и в еднофамилни къщи.
В първия случай кандидатстването за помощта се осъществява от сдруженията на собствениците в етажната собственост в блокове, в които има хора с трайни увреждания, придвижващи се с инвалидни колички, а във втория се извършва от собствениците на индивидуалните жилища, които са с трайни увреждания, които трябва да бъдат с постоянен или настоящ адрес в сградата, за която кандидатстват, обясниха процедурата от кметството.
Грижата за трудноподвижни хора е кауза
и на държавните учреждения в Бургас. Особено в центъра на морския град почти няма обществена сграда или учреждение, които да не са оборудвани с рампа, вече повече устройства за лесен достъп слагат и частни ведомства.
С асансьори за трудноподвижни са оборудвани и всички големи надлези в Бургас над важни пътни артерии, което улеснява придвижването на инвалидите от квартал в квартал.
Хората с двигателни проблеми стигат безпроблемно и до самото море. Преди години общината постави дървени скари за инвалидни колички, които ги отвеждат направо до водата.
Такива подходи има изградени на пясъчната ивица в Бургас и кв. “Сарафово”, а на по-отдалечения парк “Росенец” има специално обособени места за хора в инвалидни колички.