Променят изпита след 7-и клас, ще има и втора дата (Обзор)
За Ева, която расте и се смалява, писаха учениците вчера. Литератори: А има толкова класици, до които въобще не стигат
Новият министър вярва, че вече ще може и без частни уроци
Изпитът след 7-и клас, който е вход за гимназиите, ще се промени. Това обяви в деня на т. нар. малки матури новият министър на образованието проф. Галин Цоков. Той е преподавател в педагогическия факултет на Пловдивския университет и е специалист по организация на образованието.
“Щом се сформира екипът на ръководството на министерството, една от задачите ще е да се промени форматът на външното оценяване и възможността за втори изпит”, обясни професорът вчера. Трябвало
да се обърне към оценка на компетентности, а не толкова към възпроизвеждане на знания
Според него така нямало да има нужда от частни уроци.
Творбата “Ева, която расте и се смалява” преразказваха седмокласниците на външното оценяване по български език и литература вчера.
Разказът на Иванка Могилска е
написан специално за банката с неизучавани произведения,
която се използва за изпита в 7-и клас, обясниха от Министерството на образованието и науката. Учениците трябваше да напишат подробен преразказ от името на неутрален разказвач.
Предпоследната 25-а задача пък изискваше с няколко изречения да обяснят какво внушават стихове от “Опълченците на Шипка” на Иван Вазов.
На изпита се явиха близо 60 400 седмокласници. Засега има само една анулирана работа.
Изпитът мина добре, тезата беше лесна, преразказът - също, казваха тийнейджъри на излизане. Експертите обаче не са убедени в това.
“Разказът “Ева, която расте и се смалява” е крайно неподходящ. При толкова много съвременни класици, до които децата изобщо не се докосват в процеса на обучение! Иначе до 10-а задача въобще да не си ходил на училище, можеш да решиш.
Граматиката е оскъдно застъпена
Много добре са направени въпросите по литература”, коментира учителката по литература от столичното 119-о училище Цеца Петрова.
В същия ден на изпит за външно оценяване минаха и десетокласниците - 51 300 ученици, на които се падна да пишат по “Гераците” на Елин Пелин и да резюмират текст за Дуранкулак.