Румен Гайтански иска имоти в замяна на къпалнята "Мария Луиза"

13.06.2023 19:59 Цветелина Стефанова
Къпалнята не работи от 2005 г.
Къпалнята "Мария Луиза" отваря врати през 1938 г.
Къпалнята "Мария Луиза".

Вариант две - да изкупят дела му, но това е по-малко вероятно на този етап

Бизнесменът Румен Гайтански-Вълка е предложил сделка на Столична община за къпалнята "Мария Луиза". В писмо той описва две опции - да се откупи дела му в дружеството, или да го обезщетят с други имоти. Това стана ясно по време на комисията по финанси и бюджет на СОС във вторник. 

  "През изминалата седмица в деловодството на Софийски имоти постъпи писмо от г-н Румен Гайтански-Юнг, в качеството му на едноличен собственик на капитала на дружество "Аквапарк Мария Луиза" ЕАД, което е акционер с 51,08% в дружество "Парк Мария Луиза" АД. В същото дружество "Софийски имоти" е собственик на 41,96 на сто. Предложението на г-н Гайтански е да бъде изкупен неговият дял, или да бъде обезщетен с равни по стойност имоти", съобщи пред общинарите шефът на "Софийски имоти" Димитър Шивачев. Той беше категоричен, че това решение не от компетентностите на борда на директорите и това е причината да го пренасочат за разглеждане в общинския съвет.

"Въпросът е сериозен и изисква допълнително обсъждане. Личното ми мнение е, че трябва да реализираме това, което всички граждани очакват, а въпросът е на каква цена", каза председателят на комисията Стефан Марков. Той обясни, че предложението ще се изпрати на работната група, която от години се занимава с този казус.

През годините идеята общината да купи дела на Гайтански не се одобряваше. "Предложението общината да откупи обратно къпалнята е нещо, което е подарено преди 20 години с бандитски схеми на частни фирми, да им дадем още един подарък - 20-30 млн. от парите на гражданите на тези фирми, за да си го върнем. Това е пладнешки обир и няма да го допусна. Подаръкът от времето на Софиянски е даден преди 20 години. Да не се надяват на нищо повече“, каза шефът на общинския съвет Георги Георгиев през февруари. 

Така най-вероятно ще се търси втората опция - подходящи терени.

В края на миналата седмица организацията "Екипът на София" съобщи, че идейният проект за ремонт на къпалнята включва разширение и надстрояване на съществуващите сгради. Това е една от причините Националният институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) да не съгласува визата за проектиране, издадена като първа стъпка от процедурата за ремонт на затворения от години комплекс.

"Това е добра новина, най-вече защото е ясен знак какво може, и най-вече какво не може, да се прави там и дава отлична преговорна позиция на Столична община, ако желае да търси начин за връщането на имота в общински ръце", написа миналата седмица и кметът на район "Средец" Трайчо Трайков.

Къпалнята е защитена от закона като ценност, тъй като се намира в Борисовата градина, която пък е паметник на градинското и парково изкуство.

Визата за проектиране за ремонта бе издадена миналата година от главния архитект на Столичната община. 

 В началото на февруари пък трябваше да се почистят 11 дървета на територията на къпалнята, но вместо тях бяха отсечени други около 30 и без  разрешение бе заравнен терен от около 2 дка. Кметът на София Йорданка Фандъкова пък разпореди налагането на най-голямата възможна глоба по Закона за устройство и застрояване на Столична община - 100 000 лв. на собственика на дружеството. Тогава кметът разпореди и създаването на поредна работна група от общински съветници, които да разгледат цялата сделка от 2003 г.

 През миналата година пък Столична община успя да си върне 12 декара от Борисовата градина. След проверка назначена от Фандъкова  бе установено, че тези 12 дка не са били обект на апорта, направен за къпалнята „Мария Луиза“. И оградата се премести.На територията, която става част от лесопарка, няма да може да се строи.

Къпалнята "Мария Луиза" отваря врати през 1938 г. Тя е проектирана от арх. Борис Далчев и е била най-големия градски плувен комплекс на Балканите за своето време. В оригиналния си вид оцелява до 1982 г. през 1985 г. Две години по-късно България ще е домакин на Европейското първенство по водни спортове и първоначално намерението е то да се проведе в къпалнята.

Комплексът е окончателно затворен през 2005 г. Той е на площ от 35 264 кв. м.

В него има спортна база, къпалня със съблекални, фитнес, заведения, спа, складови, технически и обслужващи помещения. В границите попадат и обслужващ обект, града за обществено хранене, главно водопроводно отклонение. Има басейн за кокове, кула за висок скок, басейн 50/25м, трибуни и обслужващи помещения, детски басейн, водна пързалка, спортни игрища и др.

Други от От страната и света

До 2500 евро и затвор за безразсъдни водачи на е-тротинетки в Европа, у нас може и 10 лв. - като за колело

7 страни забраниха слушалки, докато се карат скутери До 2500 евро глоба и дори затвор - това предвиждат наказанията за безразсъдните шофьори на електрически тротинетки в някои страни в Европейския

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици. Емил Терзийски конфискува забранените за ползване от деца устройства и ги конфискува

Защо Япония не се интересува от електрически автомобили?

Повечето хора възприемат Япония като една от най-технологично напредналите страни в света. Това в действителност е така, но само няколко дни, прекарани в страната на изгряващото слънце, са достатъчни

Надежда Йорданова: ДБ нямаше да влезем самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС

От „Демократична България" не са имали намерение да влизат самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Надежда Йорданова в предаването

Комисията за финансов надзор пусна анкета за оценка на напредъка по въвеждане на еврото

Комисията за финансов надзор (КФН) предоставя на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор

>