И да имат общи мечти, кошмарите на европейците са чисто национални

08.06.2023 21:08 Иван Кръстев, "Файненшъл Таймс"
Над 600 кв. км са наводнени в Украйна след разрушаването на язовира в Каховка Снимка:Ройтерс

Войната на Путин в Украйна показа не само разрива между Русия и Запада, но и разделението в Източна Европа

През 1900 г. влак, пълен с руснаци, които никога не са напускали страната си, потегля от московската гара за Париж. По същото време друг влак, пълен с парижани, които никога не са посещавали Изтока, напуска френската столица и се отправя към Москва. Така започва коментар на политолога Иван Кръстев във “Файненшъл таймс”.

Влаковете достигат едновременно до Варшава и пътниците и в двата влака са убедени, че са пристигнали на местоназначението си. За руснаците Варшава изглежда толкова бляскава, колкото са си представяли Париж; за парижаните Варшава изглежда толкова чужда и екзотична, колкото са си представяли Москва.

Тази шега вероятно е най-кратката история на Централна Европа - регион, който не просто се намира между Изтока и Запада, а в продължение на векове е функционирал като Запад за Изтока и като Изток за Запада. Това е и място на постоянно променящи се граници и лоялност, където в рамките на един живот някой може

да се окаже гражданин на пет различни държави, без да напуска селото си

Сега, благодарение на пълномащабната война на Владимир Путин срещу Украйна състоянието и бъдещето на региона са в центъра на вниманието на всички - и историята е може би единственото кристално кълбо, което може да ни помогне да си представим това бъдеще.

Иван Кръстев описва три нови книги, които предлагат “нов прочит на историята, идентичността и философската география на Централна Европа”.

Политологът цитира един от авторите, който разказва как след първото разделяне на Полша и Литва през 1772 г. между Русия, Прусия и Австрия ирландският държавник и философ Едмънд Бърк задава риторичния въпрос: “Полша беше само закуска, къде ще вечерят?” Отговорът на автора: “За Русия това в крайна сметка ще бъде в Централна Европа”.

250 години по-късно, отговорът на Централна Европа на войната на Путин е да повтори въпроса:

Украйна беше само закуска, къде ще вечеря той?

Първите седмици след пълномащабната атака на Москва срещу Украйна разкриха разделението между Запада и Изтока в ЕС. Докато германците и французите бяха шокирани от руската инвазия, източноевропейците бяха шокирани от западната наивност; докато Париж и Берлин се страхуваха най-вече от ескалацията на конфликта, който може да се превърне в ядрен, поляците и балтийците се опасяваха от окупация, описва Кръстев.

Но с течение на времето предполагаемото единство на източната част на ЕС изчезна. Докато Полша отвори границите си за милиони украински бежанци, Унгария се оказа най-близкият съюзник на Путин в ЕС. Докато поляците, естонците, латвийците и литовците (тези, които са били част от Руската и Съветската империя) са сред най-пламенните поддръжници на Украйна, други източноевропейски общества (тези, които са били част от Османската и Хабсбургската империя - българи, словаци, румънци, унгарци) са сред най-неохотните защитници на Киев.

Проучванията на общественото мнение показват, че войната не толкова е разделила Изтока от Запада, колкото е разделила самия Изток.

Наследството на старите империи надделява над наследството на студената война

Предкомунистическото минало заема централно място в обяснението на позицията на различните източноевропейски общества спрямо руската агресия. Позоваването на студената война няма да ни помогне да разберем защо в разгара на руската военна агресия полското правителство реши да отправи искане към Германия за репарации в размер на 2 млрд. евро за Втората световна война.

Накратко, войната на Русия в Украйна измести центъра на тежестта на ЕС на изток, но също така разруши единството на източноевропейците. Тя превърна Украйна в новата Централна Европа, като същевременно постави наследството на империите в центъра на европейския проект. Тя доказа, че макар европейците да имат общи мечти, техните кошмари са чисто национални, заключава Иван Кръстев.

*Заглавието е на редакцията.

 

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>