Недоволни са революционерите - не иззеха всичко от "феодалите", а се прегърнаха с тях

07.06.2023 15:40 Кристиян Шкварек
Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Николай Денков, Владислав Панев и генерал Атанас Атанасов.

От две години насам, откакто ме канят "по студията", повтарям тезата, която, признавам, заимствах първо от Андрей Райчев: че през 2020-та година на площада у нас започна една своеобразна, малка, родна Революция.

Случилото се имаше всички белези на революциите: Статукво (Стар Режим) с база в страната и извън столицата, сили на Промяната с буржоазен характер, революционната реторика на "юмрука", задкулисни ръководители, насилие и от двете страни, външни влияния, местни феодали-лоялисти и местни интелигенти-революционери.

Това, което добавях към описанието на Андрей Райчев беше собствената ми прогноза за края на тази Революция, основана върху наблюденията ми над историята. Исторически, нерядко революциите завършват според Хегеловата диалектика - а именно тезата (Статуквото), получава антитеза (Революцията), и след сблъсъка се стига до синтез между двете.

Две години подред прогонизрах по студията, че ще се стигне, по Хегел, до един такъв синтез, който да приключи Революцията. Две години "демократични шамани" и "независими анализатори" ми се подхилкваха в студиото, като го чуят. После подиграваха в статуси във Фейсбук какви съм ги дрънкал. "Глупости, ДБ/ПП никога не биха се прегърнали с ГЕРБ и ДПС, абсурд...".

Е, прегърнаха се, случи се синтеза между двете и с това приключва Революцията. Точно, каквото ви обяснявах, а и не само аз, в продължение на две години, че ще се случи. Сега от този хегелиански синтез и край на Революцията от 2020-та реакциите са следните:

- Недоволни са революционерите. Защото се провалиха, не "взеха главата" на краля, не събориха "Стария Режим", не иззеха всичко от "феодалите", а напротив - прегърнаха се с тях. Тоест, вместо напред се върнаха обратно, където бяха през 2015-та - под крилото на Борисов. Осем пропиляни години на изграждане на революционни настроения по всички медийни канали, на подготвяне и провеждане на Революция (започнала геройски на лодка, със знаме в ръка), и на опити тя да бъде изконсумирана политически.

- Доволни са силите на Стария Режим - защото не ги свалиха, не им "взеха главата", не ги изчегъртаха. Устояха, оцеляха, даже накрая се "изпраха" и сега, след над 2 години изолация, се връщат на власт. При това този път без опасността от досадни протестиращи на жълтите павета, защото тези, които пускат протестърите по команда също са в управлението.

- Най-доволни са Якобинците, тоест радикалното крило на Революцията, а именно Възраждане. Тези, които бяха на площада по време на Революцията, но в последствие останаха изолирани от останалите в нея и брандирани като прекалено опасни. Те са най-доволни, защото осъзнават, че случващото се ги оставя като единствената жизнена политическа сила на полето на "Революцията", и единствена витална опозиция на тази власт. Това, неминуемо, ще им прелее свежи сили и проценти, почти гарантирано качвайки ги до втора политическа сила.

(От фейсбук)

Други от Лични

Политичесто или равноотдалечено правителство

Партиите в демокрацията са тези, които осъществяват (или поне би трябвало да осъществяват) връзката с „народните маси". Партиите чрез своите партийни структури са закопани сред хората и следва именно

Манол Пейков в потрес, сметката му за 3-седмичен престой на паркинг на летището е 1380 лв.

Манол Пейков плати 1380 лв. за триседмичния престой на автомобила му на паркинг на Летище "София" и сподели всички подробности около горчивия си опит във фейсбук: "Кацам на Летище София след

За истерията за хляба, пържолата и ДДС-то

Хайде хора, да кротнем топката на ценовата истерия, става ли? Ние всички сме медийни чеда и квот' ни каже телевизорът или ФБ -такова. Да, ама не, както казваше покойният Петко Бочаров

"Промяната" е жива, но за какво е виновен Найо?

Накичил е Кирил с микрофон, а за близо двете им години обща практика трябва отлично да знае, че той и неговите близки често са извън вербален контрол Първо, харесва ли ни или не, трябва да признаем

Пожарите в Лос Анджелис пораждат у мен много силна тъга

Пожарите в Лос Анджелис пораждат у мен много силна тъга. Преди малко повече от 30 години прекарах една незабравима академична година със стипендия на Фулбрайт в Калифорнийския университет в ЛА

>