Проф. Карл Фагерстрьом: Белите никотинови пликчета ще се превърнат в най-достъпната алтернатива на цигарите, защото са най-малко вредни

04.06.2023 20:00
Проф. Карл Фагерстрьом е известен учен от шведски произход, основател на Обществото за изследване на никотина и тютюна (SRNT). Понастоящем е заместник директор на Nicotine & Tobacco Research. През 1999 г. той получава медал от Световната здравна организация за изключителния си принос в областта на контрола на тютюна. През 2013 г. получава наградата за клинична наука на Обществото за изследване на тютюна и никотина.

355 000 живота годишно могат да бъдат спасени в ЕС, ако в Европа се насърчаваха същите навици за употреба на тютюн, като в Швеция, казва известният учен

- Проф. Фагерстрьом, какви са най-новите научни доказателства в подкрепа на това, че никотиновите изделия за орална употреба намаляват риска?

- Най-новите и най-убедителни данни всъщност са от Швеция. Швеция според авторитетни източници като СЗО и публикуваните от тях статистики за смъртността и заболеваемостта, свързани с употребата на тютюн, е изключение от общата тенденция и там се отчитат много по-ниски стойности. Това важи както за рака на устните, така и за този на устната кухина, въпреки че в Швеция употребата на снус е толкова разпространена. Напротив, всъщност именно пушенето е рисков фактор за развитие на рак на устната кухина. Другата новина идва от FDA на САЩ - агенцията, която отговаря за контрола на тютюна и която издава разрешителни за пускане на пазара на тютюневите продукти, както и има процедура за издаване на разрешителни за тютюневи продукти, които научно доказано са по-малко вредни.

- Какво казва агенцията за снуса?

- Според агенцията снусът е един от малкото продукти, получили разрешение да се предлагат на пазара там като алтернатива на тютюнопушенето с намалена вреда. Това според мен е най-доброто доказателство.

- Ако трябва да посочите една стратегия за намаляване на вредата от тютюнопушенето по примера на Швеция, която е първата страна, свободна от тютюнев дим в Европа, коя би била тази стратегия?

- По мое мнение продуктите, съдържащи никотин, трябва да се регулират, както се регулират продуктите, съдържащи алкохол. Това ще допринесе много за общественото здраве. Така цигарите ще станат по-малко достъпни, отколкото са днес, ще са по-скъпи, ще е по-трудно хората да се сдобият с тях, може би възрастта за купуване на цигари ще се увеличи и пр. И след това трябва продуктите с никотин да се регулират в съответствие с нивото на тяхната вреда. По този начин, според мен, новите бели никотинови пликчета ще се превърнат в най-достъпната алтернатива на цигароте, защото са най-малко вредни.

- Колко човешки животи годишно могат да бъдат спасени в европейските държави, ако те започнат да прилагат същите стратегии, каквито се прилагат в Швеция?

- Цифрите показват, че в ЕС могат да бъдат спасени 355 000 живота годишно, ако в европейските държави се насърчаваха същите навици на употреба на тютюн, като в Швеция. Това няма да стане за една или две години. Но ако се приложи този подход, за 20-30 години смъртните случаи ще намалеят с 355 000.

- Според вас медицинската общност в Европа подкрепя или се противопоставя на снуса?

- Повечето медицински организации се обявяват против по две причини: първо, те не разбират достатъчно добре научните доказателства и второ, този продукт се произвежда и предлага от тютюневата индустрия, която печели от него, а медициите не биха искали да се асоциират с тютюневите компании.

- Има ли стратегия за намаляване на вредата от тютюна, прилагана от някое правителство, която според вас е работеща?

- Някои държави се справят по-добре от други. Обединеното кралство например насърчава употребата на електронни цигари, вейпинга, като начин за контрол на тютюнопушенето. Друг пример е Нова Зеландия, където традиционните цигари ще бъдат постепенно забранени. Миналата година човек трябваше да е навършил 18 години, за да може да си купи цигари, тази година вече трябва да е на 19 години, догодина на 20 години и така след 15-20 години можеш да си купиш цигари, само ако си на средна възраст. По този начин употребата на цигари поетапно ще спре. Но те също така са наясно, че освен тояга, трябва и морков и затова подкрепиха електронните цигари, като възможност за хората, които не могат да живеят без тютюн или никотин. Може да си представите, че ако в дадена държава цигарите бъдат внезапно забранени, това ще доведе до повишаване на контрабандата. Но ако продукти, като електронните цигари или никотиновите пликчета, са достъпни, тогава няма да се стигне до толкова голям скок на организираната престъпност.

- Продажбите на цигари спадат ли, когато продажбите на снус растат?

- Не са много държавите, където се употребява снус. Той е широко разпространен само в Швеция и Норвегия и там продажбите се стабилизираха и не се отчита голяма промяна. Има тенденция традиционният снус – кафяв снус на тютюнева основа – да губи популярност за сметка на новите бели никотинови пликчета без тютюн. В САЩ се употребява вид снус на тютюнева основа и там пушенето бележи стабилен спад, докато пазарният дял на снуса се запазва и не пада. Не знам какво се случва в Индия, където употребата на бездимен тютюн е най-висока в света.

- Кой е най-добрият подход да бъде убедена Европейската комисия да следва по-либерални политики по отношение на по-малко вредните алтернативи?

- Мисля, че цигарите трябва да са обект на по-строг режим, да се регулират по-строго, защото това е най-смъртоносният продукт. Ако през целия си живот сте пушили цигари, рискът да умрете от заболяване, причинено от тях, е 50%. Затова тяхната употреба трябва да бъде ограничена и регулирана. Новите бездимни алтернативи от друта страна трябва да се регулират така, че да не се предлагат пряко на младежи и на непушачи. Маркетингът трябва да е насочен към пушачите. Така тютюнопушенето ще се намали без никакви разходи за обществото и здравните системи.

- Имате ли прогноза какво ще се случи в ЕС след 5 години?

- Мисля, че в някои държави, редом до вече съществуващите потенциално по-малко вредни алтернативи, ще бъдат разрешени и нови продукти, каквито са белите никотинови пликчета, и тепърва ще видим какво ще се случи с нивата на тютюнопушене там. В други държави тези продукти няма да бъдат разрешени и там тютюнопушенето със сигурност ще остане високо.

- Вие самият бил ли сте някога пушач или потребител на никотин?

- Зависи какво се разбира под пушач. Когато бях на 15, 16, 17 години, и аз пушех на партита като всички. Когато отидох в университета, започнах да се питам защо правя това и какво печеля и не успях да намеря полза от пушенето. Затова реших, че ще спра да пуша напълно и за мен това не беше проблем, но за други хора спирането може да е много трудно. Това се обуславя от генетични фактори, както и от житейската ситуация, в която се намираме. Ако раят беше тук на земята, нямаше да имаме нужда от наркотици, от алкохол и някои други неща. Но ние не живеем в рая и понякога търсим начин да избягаме от болката, от тревожността и т.н. И прибягваме до наркотиците. Някои хора избират кофеина за самолечение, но повечето се самолекуват с никотин. Никотинът облекчава хроничната болка. Има хора, които живеят в трудна среда и намират облекчение от тревожността и депресията в канабиса. Мисля, че общество без т.нар. вредни навици не би било обезателно едно добро общество. Но трябва да ги практикуваме така, че да избегнем прекомерната вреда от тях.

- Как ви звучи съветът: Ако си пушач, премини на бездимна алтернатива, след това на никотинови пликчета и накрая спри. Може ли това да е основата за една добра стратегия за бъдещето?

- Надявам се, но за правителствата, медицинските общности и даже за СЗО е много трудно да приемат науката такава, каквато е. Отново се връщаме към темата за тютюневата индустрия, с която някои мои колеги не искат да се асоциират. Същото важи и за правителствата. В Швеция, където има много проучвания, сравняващи заболеваемостта и смъртността, свързани с употребата на бездимни алтернативи и цигари, правителството въпреки всичко до скоро продължаваше да заявява, че всички тютюневи продукти са еднакво вредни. Това се промени преди 5 години, когато позицията на управляващите вече не бе толкова категорична, а миналата есен бе сформирано ново правителство, което даде ясен знас, че започва да разбира, че вредата от различните тютюневи продукти е относителна.

- Това със събирането на повече данъци ли е свързано, или се дължи на липса на познания?

- По-скоро на липса на познания, защото ако разрешите на другите продукти да се конкурират с цигарите, и тях ще можете да ги облагате с данъци. Проблемът според мен е, че много медицински организации и здравни власти, включително СЗО, наливат вода в мелницата на цигарите. Те са предпочитаният продукт. А виждаме какво се случи в Сан Франциско. Там електронните цигари бяха много популярни, но бе въведена забрана за ароматите и много потребители на електронни цигари спряха да ги употребяват и се върнаха към пушенето. А ние не искаме да се случва това.

Други от Интервюта

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

Тони Димитрова: Няма да се върна като жури на "Бургас и морето". Омръзна ми този фалш - то не бяха доноси, то не бяха писма до кмета да се оплакват

Песните ми са нежни, за близки разстояния, засега не искам концерт в зала "Арена София" Лятното ми турне ще се казва "Бъди щастлива, Ани!" - нали съм Антоанета

>