Дизелът падна под 2,50 лв., дори войната не вдига горивата

04.06.2023 21:00
В момента средно литър бензин струва 2,55 лева, а дизелът се продава за 2,47 лева - най-ниската му цена от януари 2022 г.

Няма изгледи трендът да се обърне, дори може да се очаква още поевтиняване

Един от основните двигатели на инфлацията - горивата, вече не могат да служат като оправдание за високите цени. От началото на годината бензин и дизел непрекъснато поевтиняват и сега в сравнение с януари литър е с левче надолу. Оказва се, че дори и войната в Украйна не вдига вече цените им.

В момента средно литър бензин струва 2,55 лева, а дизелът се продава за 2,47 лева - най-ниската му цена от януари 2022 г. А съвсем доскоро имаше разлика от поне 30 ст. в полза на дизела. За последно той е струвал значително по-евтино от масовия бензин А-95 през 2015 г. Рязкото поевтиняване се обяснява от експертите със затоплянето на времето, защото през зимата на много места дизелът се използва и за отопление, което го оскъпява.

Добрата новина е, че няма изгледи за промяна на тренда. Дори напротив -

налице са предпоставки за задържане на цените, че и за поевтиняване

Петролът продължава да пада заради опасенията, че търсенето намалява със забавянето на световната икономика. Американският суров петрол например вече е под 73 долара за барел, а сортът “Брент” е трайно под 80 долара.

Към сравнително евтината суровина трябва да се добавят и намаляващите разходи за производството на горива. След десетилетия на затишие в света отново се строят рафинерии, а съществуващите се разширяват напук на тенденцията за декарбонизация. Според инвестиционната банка RBC Capital Markets световният капацитет на рафинерии ще се увеличи с 1,5 милиона барела на ден тази година и с още 2,4 милиона през следващата. Това се отчита като най-голямото разширение на производството от 45 години, след като то спадна за първи път от 30 г. през 2021-а.

Заради пандемията редица проекти за рафинерии бяха забавени, но сега се пускат в Кувейт, Нигерия, Мексико и Китай. Новите мощности оказват влияние върху разходите за преработка на петрол, което води и до значителен спад в маржовете. Като стандарт при тях се приема, че при рафинирането на барел петрол се извличат към 60% бензин, 30% дизел и 10% са реактивно гориво. През миналата година например маржът при прерабоката е стигнал 65 долара за барел. Според анализаторите това се равнява на цена от 250 долара за барел. Сега обаче маржът е паднал до 32 долара, като ще продължава да се свива още, защото руските рафинерии все още работят с високи темпове въпреки санкциите, изнасяйки за Азия, Близкия изток, Африка и Латинска Америка.

Рестрикциите при износа от България на продукти, произведени от руски нефт, явно не влияят на цените у нас и те не се покачват, каквито опасения имаше.

Няма и спад в потреблението,

сочи изследване на Института за пазарна икономика. Според данните най-много се търси дизелът - продадените количества са между 170 и 220 млн. литра месечно. При бензина потреблението е 50-60 милиона литра.

Има спад на цените, пазарът е спокоен, заяви преди време в интервю за “24 часа” Живодар Терзиев - председател на Българската петролна и газова асоциация. В момента стойността на горивата по бензиностанциите е като през 2021 г. и в началото на 2022 г.

Според Терзиев обаче, ако преди години дневните колебания при нефта били в рамките на 20-50 цента за барел, то сега - след пандемията и началото на войната в Украйна, се случва в рамките на един ден котировките да се покачват и спадат с по 5-8, дори 10 долара. Това показвало, че може да има и непредвидени промени в цените.

.

Няма изгледи трендът да се обърне, дори

може да се очаква още поевтиняване

Други от От страната и света

С генералски злоупотреби и фиктивни самолети: Как се обучават бъдещите ни военни пилоти

Началникът на военновъздушното училище губи лиценза му от ГВА за обучение, защото се качил като инструктор, за да скъса курсантка Записал се на курс за пилот любител

Надежда Йорданова: Това правителство не дава отговор на много въпроси

"Нашата оценка за кабинета "Желязков" стана ясна както от трибуната, така и от гласуването. Според нас това правителство не дава отговор на много въпроси"

Проф. Георги Рачев: От Антоновден започва затопляне за десетина дни. Но Тръмп ще полага клетва при минус 10 градуса

От Антоновден започва затопляне за около десетина дни и едва към 26-27 януари ще има захлаждане. Сега на много места минималните теператури ще са положителни. Това прогнозира климатологът проф

Външният министър на Северна Македония е говорил "приятелски" по телефона с новоизбрания Георг Георгиев

Министърът на външните работи и външната търговия на Република Северна Македония Тимчо Муцунски е провел телефонен разговор с новоизбрания министър на външните работи на България Георг Георгиев

Краен квартал в Добрич протестира за разбити улици

Хората в квартал в Добрич протестират за осеяните с дупки улици, предаде Би Ти Ви. Гражданите около улица "Армейска" не помнят в последните 30 години улиците около техните жилища да са ремонтирани

>