Всяко трето семейство у нас е от 1 човек, в 79% от домовете няма дете

01.06.2023 07:00 Христо Николов
България е на много задни позиции в ЕС по самостоятелно живеещи млади хора. Едва 7 на сто от момчетата и момичетата на възраст между 18 и 24 години живеят самостоятелно. Средно за ЕС самостоятелни на тази възраст са 11%. Швеция е истински феномен в това отношение - процентът е над 70 за момичетата и над 80 за момчетата. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Най-многолюдни са домовете в Пловдив и в Сливен, там има по над 150 домакинства с по 6 и дори повече деца

Средното българско домакинство се състои от едва 2,2 души. Това сочат данните от последното преброяване у нас, проведено през септември 2021 г. Огромният обем информация, получен от статистическия институт при преброяването, продължава да се обработва и анализира.

Данните, които показват спада при средния брой членове на едно българско домакинство, бяха публикувани от НСИ в сряда.

Преди век средното българско домакинство се е състояло от 5 члена - това показва преброяването от 1900-ата година. В началото на ХХ век у нас е имало едва 663 хиляди домакинства. А сегашното последно преброяване установява, че

домакинствата у нас са 2,8 милиона Но те са все по-малобройни.

Твърде големият брой самотно живеещи у нас влияе върху новия профил на средностатистическото българско домакинство.

При последното преброяване се оказва, че хората, които живеят сами, са 35,8% от всички домакинства, т.е. всяко трето е едночленно. Този дял

се увеличава с около 5 процентни пункта

в сравнение с предходното преброяване през 2011 г. Двучленните домакинства са 29,4% от всички, но техният дял почти не се променя спрямо 10 г. по-рано.

Делът на едночленните не е равномерно разпределен из страната и не е свързан с това дали става дума за голям областен град или по-малък.

Най-много са самотно живеещите хора в столицата - там едночленните домакинства са 42,6% от всички. Но следват Монтана с 37,3%, Варна и Русе с по 36,9%. Най-малко са самотниците в Благоевград - 28,7%, и в Кърджали - 29,7%.

Другият тревожен тренд от гледна точка на демографията е, че в 78% от българските домакинства не

живее нито едно дете под 16-годишна възраст. Този процент непрекъснато се увеличава през последните десетилетия. Например през 1985 г. само в 59,2% от българските домакинства не е имало дете.

Най-многолюдни са семействата в Сливен и Пловдив. Независимо че и в двете области средният брой членове на едно домакинство не надминава много средния за страната, в тези области има над 150 семейства с 6 и повече деца и по над 250 семейства с по пет деца, показват данните.

Сравнително повече, отколкото на други места в страната, са и домакинствата с по 4 и с по 3 деца.

В София има само 54 домакинства, които отглеждат 6 деца, а 71 семейства имат по пет.

В унисон с тенденцията за застаряване на населението средната възраст на главата на домакинството се е увеличила между последните двепреброявания.

Главата на домакинството е лицето, което се самоопределя за такова. През 2011 г. средната възраст на тези хора е била 53 години и 6 месеца, докато през 2021 г. се е повишила до 56 години. В малко над половината от домакинствата в страната главата на семейството е икономически активен човек, т.е. не е безработен.

Независимо от негативните тенденции

България не се различава съществено

от показателите на Европа по отношение на домакинствата, показва сравнението с данните на Евростат.

Например 40% от жените на над 65-годишна възраст в ЕС живеят сами, както и 20% от мъжете на тази възраст.

В България процентът е почти равен на средния за Европа, повече са самотните възрастни във Франция, Финландия, Унгария и още 10-ина страни.

В ЕС всяка 10-а икономически активна жена е сама и без дете

Процентът на жените и мъжете между 28- и 49-годишна възраст, живеещи сами и без деца, е съответно 10,2% и 17,2%. У нас

тази статистика засега не е толкова стряскаща

- само 4% от жените и 8,5% от мъжете на тази възраст в България живеят сами и без деца.

Страната ни обаче е на задни позиции по отношение на самостоятелността на младите.

В ЕС средно 11 на сто от жителите между 18 и 24 години живеят самостоятелно

В България този дял е само 7%.

Рекордьорът е Швеция, където 71,7% от момичетата на възраст между 18 и 24 г. живеят самостоятелно, а при момчетата са 81,9%.

Другият феномен в ЕС, който важи с пълна сила и за България, е, че

самотно живеещите родители са

предимно жени - те са 6 пъти повече, отколкото мъжете.

Средно в европейските страни 6% от жените между 25 и 49 г. отглеждат сами детето/децата си, докато мъжете в такава ситуация са само 1%.

В България съотношението е почти същото, само че процентът на жените е 3,4 на сто, а на мъжете - 0,6%.

Швеция се отличава и в това отношение - както в повечето северни страни и там делът на хората, които отглеждат децата си без партньор, е сравнително висок. Само че съотношението между жените и мъжете не е чак толкова голямо - жените са 8,7%, а мъжете - 4,7%.

Други от От страната и света

Областният управител на област София се срещна с представители на РЗИ

На проведена днес среща при областния управител на област София Стефан Арсов бе обсъдена актуалната епидемична обстановка на територията на област София

Изнудват българи да протестират в подкрепа на Вучич за 67 лв, иначе остават без работа

Етнически българи са изнудвани в сръбския град Цариброд да се включат в протест в защита на президента Александър Вучич. Офертата е да бъдат извозени с автобуси до град Ягодина за събитието и да

Правителството се отказва от влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

Финансовата министърка Теменужка Петкова няма да иска от Еврокомисията и ЕЦБ извънреден конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната

Огромно задръстване заради катастрофа в София

Катастрофа между две коли причини огромно задръстване в столичния квартал „Банишора". Това съобщават очевидци в социалните мрежи. Инцидентът е станал преди минути до гаража на тролеите

Забавени заплати за над 8.7 млн. лв. са изплатени след намесата на Инспекцията по труда

През 2024 г. инспекторите по труда са установили 21 531 нарушения, свързани със заплащането на труда. От тях 5728 се отнасят до начисляването и изплащането на трудовото възнаграждение от работодателя

>