Превратът срещу Гешев (Обзор)
- Висш магистрат прогнозира, че до дни той сам може да даде оставка
- Шестима от най-близките до прокурор №1 за часове го предадоха
Иван Гешев си отива, до дни може сам да подаде оставка.
Прогноза, която буквално за няколко дни от напълно немислима стана напълно реалистична. Изрече я без колебание висш магистрат пред “24 часа”.
Кой, кога и в чий кабинет, а защо не и в коя държава е писал сценария, на този етап може само да се спекулира. Факт е обаче, че превратът срещу Гешев ще остане в историята, валидиран от 6 конкретни имена. За да е класически, и шестимата “виновници” са от кръга на най-доверените хора на главния прокурор във Висшия съдебен съвет (ВСС). И докато той е в САЩ, те се обърнаха срещу него няколко часа след като кандидат-премиерът на ГЕРБ Мария Габриел предупреди - първата работа на нейното евентуално правителство ще е да поиска освобождаването на Гешев.
Мотивът е без излишни детайли, звучи като за цялостно творчество - “уронване престижа на съдебната власт”. Бързо последва по-голямата изненада откъм ДПС. Движението, което досега ревностно защитаваше главния прокурор, “прегърна идеята” за отстраняването му и в следващите часове всичко се завъртя с шеметна скорост.
В петък по обед шестима кадровици от Прокурорската колегия на ВСС поискаха освобождаването му от длъжност. Под предложението подписи поставиха Георги Кузманов и Огнян Дамянов, които са излъчени от прокурорската квота, и четирима от парламентарната квота - Калина Чапкънова, Гергана Мутафова, пратени в съвета от ГЕРБ, Светлана Бошнакова, която е номинация на БСП, и Йордан Стоев на “Обединените патриоти” и най-вече на “Атака”. Посоченият от тях мотив е различен и по-конкретен - “тежко нарушение на служебните задължения” в действията му по разследването на взрива до неговия кортеж. И най-вече участието на мистичния израелски експерт, пристигнал час и половина преди взрива заради честване на 75 г. от основаването на Израел.
Чуждият гражданин е представен на следователите, които извършват огледа, и на директора на службата като “израелски експерт по контратероризъм, доведен по разпореждане на г-н Иван Гешев. Не им е предоставена информация за него (самоличност, заемана длъжност, опит и т.н.). Той не е държавен служител, нито е ангажиран с разследването по някакъв законен способ, няма и каквото и да е процесуално качество. Държавата Израел няма отношение към посещението му у нас. Въпреки това по пряко разпореждане и преки устни указания на главния прокурор Иван Гешев лицето, представено на разследващите органи като “израелски експерт”, е допуснато на самото местопроизшествие, за да огледа непосредствено мястото на взрива”, посочват шестимата от Прокурорската колегия.
Същите, които досега пламенно го бранеха, включително когато се разглеждаха исканията за освобождаването му, внесени от бившите правосъдни министри Янаки Стоилов и Надежда Йорданова.
Прокурорската колегия е бастионът на главния прокурор. И само трима в нея не са сложили подписи под искането - Пламен Найденов, Стефан Петров и Евгени Иванов. Излъчени са от магистратската общност.
Новината се разпространи светкавично в петък и измести всички други теми в парламента. (Коментари виж долу). Не бяха словоохотливи обаче членовете на ВСС и други висши прокурори - никой не си вдигна телефона. Мълча от САЩ и самият Иван Гешев.
Искането е сварило повечето от членовете на съвета на семинар извън София. На него били и някои от подписалите го, които “рано сутринта се изнизаха”, коментира кадровик. Според друг представител на т.нар. правителство на съдебната власт искането било писано в четвъртък следобед, а подписите са събирани вечерта.
“За мен не е изненада”, коментира друг висш магистрат, според когото всичко било подготвяно от известно време. В ранния следобед в петък на сайта на прокуратурата се появи становище “на прокурори от района на Апелативна прокуратура - София”, с което се подкрепя искането за освобождаването на обвинител №1. То не беше подписано и не стана ясно кои са магистратите с подобно мнение. Само преди десетина дни - на 2 май, шефовете на прокуратурите в Софийския апелативен район - Радослав Димов, Илиана Кирилова и Невена Зартова, бяха на първа линия на стълбите на Съдебната палата, за да подкрепят Гешев. Там бяха и някои от поискалите отстраняването му като Калина Чапкънова и Йордан Стоев например, както и десетки други юристи в червени тоги.
“Не одобряваме навлизането на прокуратурата в политиката, което е в разрез с нейните законови пълномощия”, се казва в становището. То на практика преповтаря думите на Борислав Сарафов. Шефът на следствието, който започна втори мандат преди половин година по предложение на Гешев, направи “прозрението” в понеделник. Неговата декларация е прикрепена към искането на шестимата от ВСС.
Довчерашни поддръжници на Гешев в магистратските среди обясниха, че много се възмутили от неговото посещение в “Столипиново”. Снимки как яде баклава и пие шербет в центъра на пловдивската ромска махала на 21 април бяха публикувани във всички медии. Висш магистрат дори каза, че ако бил във ВСС, за тази му изява щял да поиска освобождаването на Гешев за уронване престижа на съдебната власт.
Какъв ще е отговорът на Гешев, гадаят както колегите му, така и политиците. Някои дори предположиха, че той ще отговори с арести на политици. Други са на мнение, че трябва правилно да разчете подадените му знаци. Не е ясно и дали ще се върне по-рано от САЩ, или ще остане, както е планирал, до средата на другата седмица.
Но ако се оттегли, вероятно ще поиска защита от държавата, защото за близо 10-те години, през които е бил и наблюдаващ прокурор по делото КТБ, шеф на специализираната прокуратура, после заместник на Сотир Цацаров, а от 18 декември 2019 г. и главен прокурор, си е спечелил много врагове.
Президентът Румен Радев от Южна Африка: Внезапният порив за отстраняването му трудно предизвиква възторга ми
Внезапният порив на Мария Габриел да поиска отстраняването на Иван Гешев трудно предизвиква у мен възторг. Така президентът Румен Радев, който е на посещение в Южна Африка, коментира заявката на кандидат-премиера на ГЕРБ Мария Габриел от четвъртък. Държавният глава припомни, че именно ГЕРБ са преизбрали Гешев на поста, след като през 2019 г. той отказа да подпише указ за назначаването му.
“Когато преди години поисках оставката на Иван Гешев - партията на г-жа Габриел не само го подкрепяше, тя беше в колаборация с него. Когато преди 2 години назначеният от мен служебен министър на правосъдието поиска отстраняването на Иван Гешев със същите мотиви, квотата на партията на г-жа Габриел го спаси, също единодушно”, припомни Радев. Държавният глава посочи, че главният въпрос сега бил какви са причините за променената позиция.
“Дали заявката на г-жа Габриел е плод на закъсняло с 3 години просветление, на внезапен катарзис, или на определен интерес на хората, които стоят зад нея”, попита Радев.
Росен Желязков: Всичко трябва да е подчинено на закона
Не съм в течение с детайлите, но всяко действие трябва да бъде строго подчинено на законите и на конституцията на страната, защото противното, дори и да е много добре оправдано политически, ще внесе прецеденти, които след това ще отекват дълго време с подобни такива, така че всичко трябва да бъде lege artis (както трябва).
Така председателят на Народното събрание Росен Желязков коментира новината, че прокурори от Висшия съдебен съвет са поискали оставката на главния прокурор.
Иван Демерджиев: Ако беше повдигнал обвинения на някои хора, дали щяха да се саморазправят с него?
Ако главният прокурор искаше да спре тези събития, вероятно трябваше да засили работата си по висящи досъдебни производства и по този начин да отнеме възможността на някои хора, които трябваше да са с повдигнати обвинения, да се саморазправят с него. Така вицепремиерът и вътрешен министър Иван Демерджиев коментира поисканата оставка на Гешев.
Демерджиев попита и дали атаката срещу главния прокурор не е резултат именно на това, че той е предприел действия по висящи досъдебни производства. Вицепремиерът не уточни разследванията, нито отговори кои са хората, които според него е трябвало да са с повдигнати обвинения.
Но подчерта, че вижда политически привкус, тъй като само ден по-рано кандидатката за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел е казала, че ще иска отстраняването му.
Много тъжно ще е, ако политическите партии имат такова влияние във ВСС, обобщи министърът. И добави, че съдебната реформа не може да се изчерпи с махането на Гешев, а по повод на неговия наследник предупреди - да не се окаже, че има “подмяна на играчи от един и същи отбор”.
Ген. Атанас Атанасов: Смяната на Гешев със Сарафов, подготвяна от ГЕРБ и ДПС, не е съдебна реформа
Смяната на Гешев със Сарафов, подготвяна от ГЕРБ и ДПС, не е съдебна реформа, написа във фейсбук съпредседателят на ПП-ДБ и лидер на ДСБ ген. Атанас Атанасов.
Ето какво написа още ген. Атанасов:
Членове на Прокурорската колегия на ВСС предлагат предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор Гешев на основание тежко нарушение на неговите служебни задължения поради пряка намеса в разследването, касаещо т. нар. атентат.
На същото основание за злоупотреба с власт трябва да се поиска освобождаването от длъжност и на заместника му Борислав Сарафов, който, без да има качеството на разследващ орган по конкретното дело, се е явил на местопроизшествието, давал е указания на разследващите органи и е направил изявления пред медиите, с които е въвел в заблуждение обществеността.
Борисов готов да се подложи на детектор, че не познава никого от ВСС
Две от поискалите освобождаването на главния прокурор са номинирани от ГЕРБ, един от “Атака”, един от БСП и двама от прокурорите
Бойко Борисов е готов да се подложи на детектор на лъжата, за да докаже, че не познава нито един член на Висшия съдебен съвет. Това заяви самият той в кулоарите на парламента, след като двама от кадровиците, предложени от ГЕРБ, поискаха освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор. Това са Калина Чапкънова и Гергана Мутафова.
“Готов съм да докарате детектор - ако едно име познавам от ВСС и кажа “А, този го знам”, може да ме обвините във всичко”, заяви лидерът на ГЕРБ. Той обясни, че не познава поискалите оставката на Гешев, и попита за имената на тези, които са били посочени от неговата партия.
“Защо си мислите, че той ме е пуснал от ареста?”, попита още Борисов. И повтори, че има две решения на съда за незаконния му арест. “Изведнъж излиза, че Гешев ме е спасил от ареста ли? Ми да съм стоял още два дена, ще вляза, ако искате, да постоя още два”, сопна се Борисов.
Оставката на Гешев е искана още от юли 2020 г., когато прокурори и Бюрото по защита влязоха в президентството. Протести срещу него имаше дори при номинирането му, а в деня на избирането му през октомври 2019 г. половин София беше блокирана от шествия. Представители на адвокатските среди и неправителствените организации постоянно повтарят, че трябва да си ходи.
За първи път обаче срещу обвинител №1 “има приятелски огън”, и то много мощен. Не от трима кадровици, колкото е минимумът, за да му се иска отстраняването, а цели шестима, тоест от 2/3 от Прокурорската колегия, смятана за неговия бастион. Не е ясно дали и останалите трима, които не са подписали искането, не подкрепят колегите си.
Тези, които сега настояват Гешев да си ходи, са го бранилили пламенно през годините.
Ето кои са:
Георги Кузманов, преди да стане член на ВСС, е магистрат в Апелативната прокуратура в Бургас. Бил е шеф на Бургаската районна прокуратура. Излъчен е от прокурорската квота.
От нея е и Огнян Дамянов, който е бивш шеф на Окръжната прокуратура в Разград. Преди съвета цялата му професионална биография е свързана с магистратурата в Разград.
Третият е Йордан Стоев, възпитаник на Академията на МВР, по което си прилича с Гешев.
Също като него е бил следовател, така че вероятно се познават още от началото на 90-те години на миналия век. В периода 2004-2006 г. е заместник-директор на Столичната следствена служба. След това отива в Софийската апелативна прокуратура.
През 2015 г. стана известен като прокурора, потвърдил отказа на СГП да разследва депутата от ДПС Делян Пеевски по сигнал на “Протестна мрежа”. През 2012 г. е кандидат за шеф на Софийската апелативна прокуратура. В началото на 2017 г. отиде в Пловдив, за да участва в делото за отстраняването на тогавашния кмет на града Иван Тотев от длъжност, което прокуратурата загуби.
Той е номиниран от “Обединените патриоти”, по-точно от Волен Сидеров от “Атака”.
Подпис под искането за отстраняване на Гешев е сложила и Светлана Бошнакова. Тя е номинация на БСП. Преди това е прокурор във върховната прокуратура. След ВСС ще се върне отново там.
От ГЕРБ са излъчени Калина Чапкънова, която е и говорител на Прокурорската колегия, и Гергана Мутафова, бивша шефка на Пловдивската районна прокуратура. Техните две имена предизвикват най-голяма изненада, защото досега по нищо не са показвали, че са опозиция на главния прокурор, включително и по времето на Сотир Цацаров. Чапкънова нашумя по делото “Сарафово”.
Ако го махне, ВСС трябва да сложи временно на поста някого от заместниците му
До седмица главният прокурор трябва да подготви своята защита
Ако Иван Гешев бъде освободен от Висшия съдебен съвет (ВСС) или подаде оставка, временно поста му ще заеме някой от заместниците му. Кадровиците имат избор, тъй като Гешев има цели петима заместници, четирима от които са жени.
Единственият мъж е Борислав Сарафов, шеф на националното следствие, който е и заместник на главния прокурор. През последната седмица именно той оглави опозицията срещу Гешев и е малко вероятно да стане и. д. главен прокурор. Тогава твърденията, че някой нещо му е обещавал, че сценарият за махането на Гешев е замислен още преди време, може и да се окажат верни.
Сарафов имаше амбиции да стане главен прокурор преди 11 години, когато участва в състезанието за поста, но го спечели Сотир Цацаров. Той го покани за свой заместник, после го предложи и за шеф на националното следствие. Така Сарафов повече от десетилетие е почти на върха на прокуратурата.
Друг заместник на Гешев е Даниела Машева. Преди да премине в екипа му, тя беше част именно от този състав на ВСС. Машева бе излъчена от прокурорската квота, беше и говорител на Прокурорската колегия. На тази позиция я замести Калина Чапкънова, която сега е против Гешев. Съпругът на Машева е известен столичен адвокат, специалист по търговско право, който беше претендент за шеф на Софийската адвокатска колегия. Машева се ползва с много добро име сред колегите си.
Красимира Филипова е третият заместник. Обикновено тя го придружава на дебатите в парламента за законодателни промени,ликвидиране на спецправосъдието, преминаване на Бюрото по защита към правосъдното министерство. Филипова е прокурор от кариерата, за кратко през 2016- 2017 г. е зам.-министър на правосъдието в екипа на Екатерина Захариева във втория кабинет на ГЕРБ.
Малко вероятно е обаче Красимира Филипова да заеме временно поста, защото трябва да стане член на следващия състав на ВСС. А той ще встъпи, когато парламентът попълни своята квота. Филипова беше номинирана от колегите си от четири прокуратури и беше избрана.
Заради Иван Гешев ВСС напусна и Пламена Цветанова, също негов заместник. Преди да се присъедини към екипа му, тя беше член на настоящия състав на ВСС. Номинира я ДПС. Цялата кариера на Пламена Цветанова е преминала в следствието - от столичното до националното.
Петият заместник е Десислава Пиронева. Тя оглавява Върховната административна прокуратура. Кариерата ѝ започва като дознател, а след това е прокурор в Петрич, Софийската районна и градска прокуратура. Беше и кандидат за европрокурор.
Според вътрешните правила на ВСС предложението за освобождаване на Гашев трябва незабавно да му бъде изпратено. В рамките на 7 дни той трябва да представи писмени възражения и да посочи доказателства.
След изтичането на тази седмица ВСС в тридневен срок насрочва заседание, на което проверява допустимостта на предложението. Ако има проблеми с него, то се връща на вносителите, за да отстранят нередовностите. Ако пък всичко е наред, тогава се открива процедура за предсрочното освобождаване на главния прокурор. В 7-дневен срок след това ВСС провежда заседание, на което изслушва Иван Гешев. После кадровиците решават дали да подкрепят предложението, или не.
За да бъде освободен Гешев като главен прокурор, са необходими 17 гласа “за”. Това означава, че е нужна подкрепа от още 12 кадровици.
В момента членовете на ВСС са 22-ма, но самият главен прокурор няма да гласува и решението ще се вземе от 21 души.
Освен шестимата вносители и тримата им колеги от Прокурорската колегия, които не са подписали предложението, останалите кадровици са от Съдийската. Те са двамата председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд Галина Захарова и Георги Чолаков (членове по право на ВСС), Атанаска Дишева, Боян Магдалинчев, Боян Новански, Вероника Имова, Даниела Марчева, Драгомир Кояджиков, Олга Керелска, Севдалин Мавров, Стефан Гроздев и Цветинка Пашкунова.