Атанас Пеканов: До юни отваряме приема по всички оперативни програми
До юни месец ще стартира приема по всички оперативни програми. Това стана ясно от изказване на служебния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов по време на блиц контрола в парламента.
По новия програмен период в рамките на служебния кабинет през миналата година бяха одобрени 10 от 10 оперативни програми. По почти всички вече са започнали процедури, остават няколко, които през май месец, или в началото на юни ще започнат процедурите, така че до края на този служебен кабинет, цел е всички програми да са стартирали, заяви Пеканов.
По думите му институциите са максимално фокусирани в това да се намали на до минимум рискът от загуба на средства от оперативните програми по миналия програмен период, така и да започне изпъляването на всички програми по новия.
По отношение на миналия програмен период е налице сериозен физически и финансов напредък в изпълнението на програмите. Договорените средства в рамките на Кохезионната политика възлизат на 18.8 млрд. лв., като ресурсът по отделните програми е договорен в рамките на 98% до 113%. Реално извършените плащания към бенефициентите са в размер на 13.98 млрд. лв. или 77.3% от бюджета на програмите, посочи пред депутатите Пеканов.
Вицепремиерът посочи, че по инфраструктурните проекти тече интензивен процес по индексация на договорите за строителство, строителните дейности по които са извършени в периода на инфлация.
Той припомни, че в края на септември 2022 г. Министерският съвет прие Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация.
По отношение на големите проекти, който са над 50 млн. евро, Пеканов посочи, че извършва анализ на напредъка, като се предприемат необходимите действия за фазиране на проектите, които няма да приключат до края на годината, като това щяло да позволи финансирането им да продължи в рамките на програмите за периода 2021 – 2027 г.
Анализират се и възможностите за използване на инструмента „Подкрепа за достъпна енергия“, чрез който на държавите-членки е предоставена възможност да насочат неусвоения финансов ресурс в рамките на фондовете на Кохезионната политика към подкрепа за малки и средни предприятия (МСП) и уязвими домакинства, особено засегнати от увеличенията на цените на енергията, стана ясно още от думите на Пеканов.