Строителният ентусиазъм стихна дори при жилищата
Разрешителните намаляха почти до нивото от 2020 г.
Строителният ентусиазъм от последните 2-3 години е започнал да стихва дори по отношение на жилищното строителство. Броят на издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради пада за трето поредно тримесечие, за да стигне до 1748 издадени документа в цялата страна (виж инфографиката). Това показват данните на НСИ, публикувани в четвъртък.
При това не става дума за искания за по-малко на брой, но по-големи сгради. Според данните в сравнение с година по-рано предприемачите са поискали документи за сгради с 9,2% по-малко жилища в тях, които са и с 16,8% по-малка площ, отколкото през първото тримесечие на предходната 2022 г.
Трендът се връща на практика обратно към равнищата от 2020-2021 г. и последвалият пик вече е отминал.
Почти същото е положението и с останалите видове сгради - административни и производствени. Като брой издадените за тях разрешителни се увеличават, но само в сравнение с предходното тримесечие. В сравнение с година назад тенденцията също е към спад, а и започнатото строителство на такива сгради
е на едно от най-ниските си равнища за последните две-три години.
Основните причини за охлаждането на строителството на нови жилищни сгради са очакваното увеличение на лихвите по ипотечните кредити, както и спадналото търсене. По данни на Агенцията по вписванията в края на миналата година спадът на имотните сделки беше достигнал 10,4% на годишна база. На най-големия пазар в страната - софийския,
спадът дори беше минал 17 процента,
въпреки че 2022 г. продължава да е една от най-силните за последните 12-15 години.
Според данни на Камарата на строителите в България през цялата 2022 г. у нас са изградени обекти за 17,152 млрд. лв., което е с 6,5% повече като стойност в сравнение с предходната година. За същото време обаче цените на строителните материали са се увеличили с 50-70%, а и средната инфлация за цялата 2022 г. е 16,9%, т.е. ръстът не може да компенсира дори нарастването на цените и на практика има спад.
Капиталите напускат строителния бранш и това личи от спада с цели 52% на вложенията в дълготрайни материални активи през 2022 г. Също така на фона на увеличението с 48,7% в сравнение с година по-рано на преките чужди инвестиции в България инвестициите в строителния бранш са били отрицателни и са намалели спрямо предходната 2021 г. с 69,3%.
Строителството на нови жилища или поне намеренията за това все още са големи в най-големите градове. От данните на НСИ за издадените през първото тримесечие на 2023 г. разрешителни за строеж излиза, че
на първо място е Пловдив
В града под тепетата през януари, февруари и март са издадени 264 разрешителни за 868 жилища с над 109 хиляди квадрата площ. Столицата е на второ място с 242 разрешителни. Във Варна са издадени 198, а в Бургас - 175 разрешителни.
Най-малко са в Смолян и Видин - по 3 за трите месеца, и в Силистра - 9 за цялото тримесечие.