ЕК дава 100 млн. за земеделците, но след вдигане на забраната за украински храни (Обзор)
Брюксел обвини Русия за напрежението в сектора
Европейската комисия е готова да отпусне помощ за пострадали земеделци от 100 млн. евро, при условие че България, Румъния, Полша, Унгария и Словакия отменят забраната за внос на зърно и други храни от Украйна. Това заяви еврокомисарят по търговията Валдис Домбровскис след разговори със земеделските министри на петте държави.
Пакетът с помощи, който комисията предложи, включва не само финансово подпомагане, но и извънредни превантивни мерки за важни продукти, както и такива за
улесняване на транзита на украинско зърно
през коридорите на солидарност, обясни Домбровскис. Той акцентира, че помощите са свързани с отмяната на едностранните забрани за внос.
Важно е бързото преминаване към общ подход на ниво ЕС, а не на едностранни решения, които излагат на риск вътрешния пазар, каза още еврокомисарят.
ЕК смята, че въведената забрана за стоки от Украйна е незаконна, като вместо това предлага общоевропейски мерки. Те ще включват ограничения за няколко продукта да се доставят до страната ни, както и до Румъния, Унгария, Полша и Словакия, но коридорите за транзит да останат. Ако държавите не се откажат от ограниченията за внос, то те няма да получат подпомагането, коментира румънският земеделски министър Петре Дая. Букурещ междувременно прие отпускане на 20 млн. евро за земеделците си, като половината е по линия на ЕК, а другата - от бюджета на страната.
Унгария продължава забраната на стоки от Украйна до 30 юни, този път на мед и някои местни продукти, в допълнение към вече спрените за импорт зърнени храни. По-рано земеделският министър Ищван Наги поиска разширяването на забраната и включване на яйца, мед и птиче месо.
Унгария обаче разрешава транзита на украинско зърно, заяви Наги.
Създалото се напрежение в земеделския сектор на някои страни от ЕС е по вина на Русия, заяви говорител на ЕК. “Важно е да можем да намерим решения на проблемите, създадени от Москва
чрез блокадата на Черно море
Да не забравяме, че проблемите произхождат от това”, подчерта говорителят. Той поясни, че ЕС има 450 млн. евро подпомагане за производителите за тази година, като всяка страна може да добавя национално финансиране за обезщетение.
Към изплатените до момента 56,3 млн. евро правителствата може да допълнят още толкова, а към следващите 100 млн. евро - още 200 млн. от държавата.