Трябват поне два месеца за важните закони, а за кабинет и бюджет - въображение (Обзор)
Радев обещал на Борисов да забави, но с малко връчването на мандата- иначе ще го обвинят, че е диктатор. “Нали бях аз! Ние с тебе сме страхотни диктатори, дай боже на всеки такива”, отвърнал му лидерът на ГЕРБ
Поне два, а най-добре три месеца живот са нужни на парламента за приемане на важните закони - това обясниха на президента от двете големи коалиции, без разбирателство между които пето поред Народно събрание ще трябва да бъде разпуснато. С тях Румен Радев стартира в четвъртък консултациите преди връчването на първия мандат, днес са останалите парламентарни сили.
А за приемането на бюджета, за който те заговориха - с много разходи и само 3% дефицит, трябва въображение, обяви Радев. Но въпреки леката ирония пожела успех на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който като лидер на коалицията победител пръв се ръкува с държавния глава.
Борисов прекрачи прага на президентството за първи път от 3 години
Последното му отиване на “Дондуков” 2 при Радев бе на 15 март 2020 г. заради появата на COVID-19. В последвалите завъртания на парламенти да вземат мандата на ГЕРБ отиваха шефката на групата Десислава Атанасова и зам.-председателят на партията Томислав Дончев заедно с бивши министри. Миналия декември Борисов обяви, че дори не се е чувал с президента, защото бил най-големият му опонент, и така отхвърли обвиненията на ПП, че двамата действали в синхрон срещу тях.
“Щом съм дошъл, всичко лошо съм оставил назад”, отвърна в четвъртък Борисов на въпрос простил ли е на Радев за вдигнатия юмрук от протестите срещу ГЕРБ през юли 2020 г.
Иначе не бих се срещал, не бих си говорил и с Кирил, и с Асен, а ние си говорим.
Да умееш да простиш в името на нещо по-велико,
по-важно, е добродетел. Омразата е най-лесното”, каза той. Трябвало да се прощават “гадостите, които са му направили”.
Борисов разказа, че Радев му обещал връчването на първия мандат да е в “разумен срок”. И разкри как преминал разговорът им: В същото време се аргументира: “Ако продължа да го бавя, ще кажат, че съм диктатор”. При което се засмях и казах: “Нали аз бях? Ако диктаторите в света са като мене и тебе, ние сме страхотни, дай боже на всеки такива. Борисов потвърди, че няма да е кандидат на ГЕРБ за премиер - “три пъти за щастие” му стигали. Не намекна за име, нито разкри и конкретен срок, в който Радев ще им връчи първия мандат.
И въпреки демонстрираното добро настроение от него спадат очакванията, че 49-ото НС ще успее да излъчи кабинет. Усещането се затвърди след разговора с ГЕРБ и последвалия с “Промяната” и ДБ. Фокусът им се оказа темата колко време най-много може да работи този парламент. Държавният глава настоятелно поиска от партиите заедно да определят тайминга, в който да се върти рулетката. И от който реално ще зависи датата за новите избори през лятото, ако се стигне до такива.
Двете коалиции се разминаха с около месец в сроковете,
Но го ориентираха, че работят с хоризонт до юни-юли.
Законите, които да гарантират второто плащане по плана за възстановяване, може да се приемат до началото на юни, изчисли Десислава Атанасова от ГЕРБ. А акад. Николай Денков от ПП поиска 3 месеца работа на парламента, което означава юли. Самият Радев пък обявил пред ПП-ДБ реалистичен срок за приемането на бюджета 15 юни.
Стъпка по отношение на бюджета направи пред президента Бойко Борисов. След като от дни ГЕРБ настоява, че няма да участва в приемането на такъв, ако не се стигне до редовен кабинет, сега той успокои Радев: “Като дойде време, ще го измислим за бюджета, няма да оставим държавата юни да фалира”. Предупреди, че отварянето на бюджета е огромен риск, и припомни предизборното наддаване преди. Но в същото време отчете, че ако не се направи нов бюджет за 2023-а, “юни вече ще е трагично късно”.
Президентът гарантира, че служебният му кабинет ще внесе проекта за новия бюджет. И на двете срещи увери, че ще се води от необходимостта да се приемат и финансовата рамка, и приоритетните за Шенген, еврозоната и плана за възстановяване закони.
Шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова обаче направи забележка на Радев, че служебният кабинет още не е внесъл някои от проектите, като тези за енергетиката и БНБ. Всички ще бъдат внесени, гарантира той и ѝ върна: “Надявам се да не последват съдбата на Кодекса за застраховането, който спонтанно бе отхвърлен в края на предния парламент, а е изключително важен”.
Леки стрели Радев си размени и с вторите. Рано сутринта съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов обяви, че научил за поканата от медиите и няма да ходи при президента, освен това бързите консултации издали, че на “Дондуков” 2 имат план за избори през юли.
“Чух упреци от членове на вашата коалиция, че бързам с мандатите и възпрепятствам работата на НС и искам да отведа страната към следващи избори през юли. Питам и вас кога виждате подходящо време за връчване на първия мандат?”, обърна се Радев към отзовалите се на поканата му Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков, Калина Константинова, Христо Иванов, Владислав Панев и Надежда Йорданова.
Докъде можете да стигнете с политическия компромис?
директен бе Радев и с втория си въпрос към тях. Напомни, че са се появили на политическата сцена като отрицание на ГЕРБ, затова се интересува каква е формулата им за правителство с първия мандат. А ако това не се случи, каква е формулата им за втория - търсене на широка подкрепа или правителство на малцинството.
Впрочем в същия дух Радев пита и Борисов как си представя работа с най-големите си антагонисти. Народът така ни каза, отвърна му лидерът на ГЕРБ.
От ПП-ДБ продължават да са категорични, че кабинет с мандата или участието на ГЕРБ няма да подкрепят, а когато вторият мандат дойде при тях - ще предложат правителство.
Радвам се, че 1 г. по-късно и 2 цикъла избори в крайна сметка стигаме до законодателната програма и приоритетите на последния редовен кабинет. Ние и ГЕРБ сме опоненти. Ние смятаме, че моделът, по който страната трябва да се развива, е различен. Но по тези приоритети успяхме да намерим законодателна основа и формула в парламента, така че тези закони да бъдат приети. Дори
опонентите могат и трябва да се уважават, но има
ясни граници, които не могат да бъдат прекрачени, каза Асен Василев.
Времето - дали е бързо, или бавно - зависи от това каква цел се гони. Целта е да може да се сформира правителство. В различни ситуации повечето време може да попречи, в някои може да помогне, затова са и консултациите, вметна той.
Бюджет се приема за минимум 4 седмици, ако е подготвен от редовно правителство с подкрепа в парламента, и за поне 5-6 седмици, ако е внесен от служебен кабинет без необходимата подкрепа, обясни после пред репортерите Василев. “Което означава, че даже при внасяне на бюджет следващата седмица отиваме минимум на 10-15 юни за приемането му”, сметна той. И президентът посочил, че НС трябва да работи поне до 15 юни заради бюджета.
Вие сте господар на времето в тази конституционна процедура, обърна се към Радев пък Христо Иванов. В предишния мандат подходихте по-щедро и това показа определен потенциал на политическите сили да минат през някои процеси, обясни лидерът на ДБ. Призова го и сега да отпусне време за законодателните приоритети, за да “пусне България да върви напред”.
В 48-ото НС поех огромен политически риск и за първи път разтегнах процедурата така, че да може да се успокоят страстите, да се намали предизборната реторика, да има спокойна комуникация, да има диалог, да се състави правителство и да се приемат същите тези ключови закони. Но почти нищо от това не се случи, отвърна обаче Радев. Вместо това наддавали предизборно за бюджета, променяли Изборния кодекс и подлагали служебните министри на разпити. “А аз бях упрекнат, че разтягам, за да управлявам страната безконтролно и безкрай”, допълни президентът и така намекна, че сега няма да е щедър.
За подобна игра трябва и двете страни да имат отговорно отношение, продължи Радев и заключи: Ако искаме правителство и закони или ако не успеем да съставим правителство, трябва да има ясно съзнание и отговорност, че се работи в името на това да се приемат тези закони. А не в името на нечия безконтролна еднолична власт. Най-малкото я желая.