Проф. Андрей Пантев: Политици въртят 300 думи - еднакви, униформени - обидно е

05.04.2023 07:00 Пенчо Ковачев

- Как сте, г-н професоре? Наскоро имахте рожден ден - отпразнувахте достолепната възраст 85 години.

- Според алтернативата, както казват американците, доста съм добре...

- А коя е артернативата?

- Смъртта. (И двамата се смеем силно.) Аз още гледам синьото небе, нощем разговарям със звездите, живея с любимите ми хора... Добре съм!

- Ще се ангажирате ли с някаква прогноза след петите поред избори, проведени на 2 април? Колко живот давате на този парламент, ще успее ли той да състави редовно правителство?

- Никак не мога да правя прогноза, защото за мен вече е обидно - все пак съм се занимавал с Гарибалди, със Стамболов, с Наполеон.

Не ги следя, наистина ми е обидно да наблюдавам това, което става пред очите ми. Тези хора са еднакви, стереотипни, униформени... Въртят 300 думи, в които преобладава думата “демокрация”. Не са ми интересни.

- Наскоро в интервю поетът и драматург Стефан Цанев каза, че между отделните партии няма разлика, всичките имат само интереси. Има алчност и освирепяване, а алчността е гибелта и проклятието на демокрацията. Съгласен ли сте с него? Какво бихте добавили?

- Бих добавил, че това е световно явление. В световен мащаб човечеството върви към крайна дегенерация. То танцува, пее, гледа филми за извънземни и чудовища и най-вече готви. Това е.

- Имате ли идея какво може да стане национален идеал на България и да обедини обществото?

- Национален идеал е да се мразим по-малко. Да си спомним за прадедите ни, които са живеели по-зле в битово отношение от нас, но не са имали такава ненавист като нас.

Национален идеал е да се върне близостта със съседа, истинската стойност на приятелството, а не корпоративни или други някакви интереси.

Разбира се, не става дума за патриархално възвръщение, а за онова чувство, при което ти си приятел с някого не защото седиш на една трапеза с него, а защото с тебе е свързано емоционалното чувство на близост. Което невинаги е кръвно, но понякога е по-силно от кръвната близост.

- Казват, че в трудни времена за една държава се ражда лидер или лидери. Това възможно ли е в днешните времена по нашите земи?

- Аз не смятам, че сега времената в България са трудни. Трудни са като социална пропаст.

България не е толкова бедна страна, ако видиш колите, ресторантите, курортите, скъпите бутици и прочее.

В миналото в Европа избухват революции не в бедните страни като Испания и Русия, а в богатите държави като Англия, Франция.

- Защо така?

- Защото има такава силна социална разлика, че дори битовата завист става политически фактор и мотив.

Тук, в България, всичко идва отвън. Ние имитираме това, което става - от държавно устройство до идеи и идеологии. Но не смятам, че е толкова напрегнато, колкото е несправедливо. И когато вечер по телевизиите гледаме как ни учат да правим гъши дроб с боровинки, истинският добър човек се сеща и за бабата, която вечеря кисело мляко със сух хляб.

- Възможно ли е в България да избухне гражданска война?

- Ако избухне в други страни подобно движение, ние ще се присъединим. В България освен богомилството и чушкопека нищо не се е родило. За богомилството даже е спорно дали е така.

- Ще намерят ли разбирателство България и Северна Македония? Как трябва да се държат българските власти в тези преговори?

- Това е големият уплах към българския етнос заради неуредените отношения с една страна, която е смятана за част от нас - исторически, териториално, манталитетно, ако щете и културно.

Това показва, че ние не умеем да приласкаем задграничните българи. България ще стане привлекателна най-вече тогава, когато има нещо, което да покаже повече от онези страни и онези българи, които по силата на договори, войни и споразумения, случайности са останали извън нашата държава.

В българите се е загнездило още от времето на османското робство едно отношение към държавата като чужда и враждебна сила.

И това, за жалост, продължава въпреки вече толкова години самостоятелно поне като държавна единица съществуване.

- Не трябва ли да прибегнем до по-голяма твърдост по време на преговорите със северномакедонските власти?

- Това не знам. Но твърдостта в дипломацията невинаги е най-доброто нещо. Когато казваш на някого, че си брат, трябва да запомниш, че си брат, като омразата по някой път е по-силна от братската любов. Трябва да покажем, че може би ти днес не си българин, но все пак съгласи се, че дядото е българин.

Има много такива случаи в човешката история. Всички американци, не само северноамериканците, имат потомство от други континенти.

Днес дори Европа тежи на един белгиец, валонец или фламандец, създава определено сепаративно съществуване като държава в продължение на столетия, да речем, или сто години. Често пъти изработва едно отчуждено чувство от страната, от която идва, както и корена си.

- Какви ще са най-тежките последствия от братоубийствената война в Украйна?

- Ако има последствия, защото може да има и продължение.

Защото до голяма степен Русия може да употреби за Източния фронт една по-голяма, да не кажа световна война.

Последствията са, че тези хора повече няма да могат да живеят заедно, така както в Корея и в Ирландия дълго, дълго време трябва да мине, както сега е в Югославия.

Вече настъпва едно примирение - но не са забравени жестокостите и от двете страни.

- Какви са причините за нейното избухване, можеше ли тя да бъде предотвратена?

- Разбира се, че тази война можеше да бъде предотвратена, защото е между братски народи.

То и Сръбско-българската и Балканските войни можеха да бъдат предотвратени. Но има една известна, почти тайнствена логика, че когато в Югославия двата славянски народа се бият жестоко, трети потрива ръце.

- В едно интервю вие казахте, че САЩ са загубили своята привлекателност. Какви са аргументите ви за това твърдение?

- Аз битово много обичам Америка. Там съм прекарал четири щастливи години семейно и знам, че те като хора, като съседи винаги са готови да помогнат и не по-малко са сърдечни, отколкото самите руснаци.

Но политическата идея с години, че примерно Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи трябва да бъдат убити, не е индикация на онази привлекателност, която Америка даваше като страната, в която можеш да се реализираш.

Но е имало случаи тогава, когато това не се е случвало.

- Можем ли да завършим този разговор с нещо оптимистично и позитиввно?

- Били сме и в по-тежки времена - били сме унижавани, били сме налагани с контрибуции, били сме описвани като злодеи.

Нашият боен вик е бил “По 5 на нож!”. Изобразявани сме как българският войник е нанизал пет пеленачета на щика си. Но сме доказвали, че все пак у нас добротата, благородството, опрощението не са по-малки като въздействие, отколкото всички останали народи.

Други от Пловдивски

Кметът Костадин Димитров: Вие сте тези, които правят Пловдив специален и уникален град

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави официално гражданите за настъпването на новата 2025 г. Той благодари на всички за подкрепата и посочи, че именно те са тези

Костадин Димитров: Нека съхраняваме огъня на знанието и безусловната любов към Родината

Нека съхраняваме огъня на знанието, стремежа към просветление и безусловната любов към Родината. Това призова кметът на Пловдив Костадин Димитров в Деня на народните будители

Костадин Димитров: Развитието на спортната инфраструктура е сред приоритетите на ГЕРБ

Традиционният футболен турнир, организиран от структурата на ГЕРБ в район „Западен", се проведе днес на игрище „Селект". Той бе открит от кмета на Пловдив Костадин Димитров в присъствието на

Кметът на Пловдив: Съединението ни дава увереност, че обединени можем да преодоляваме предизвикателствата

Най-пловдивският ден в българската история ни дава увереност, че обединени можем да преодоляваме предизвикателствата и да постигаме целите си. С тези думи кметът на Пловдив Костадин Димитров честити

Каква е истината за освобождението на Пловдив

Нелепо е да се твърди, че турците сами са напуснали града – напротив, готвели са пълното му опожаряване На днешния ден, вместо да спорим и сипем хули, е редно да отдадем почит  на онези

>