Рядък византийски печат, татарска монета и олтар откриха на “Акве калиде”

06.03.2023 10:56 Димчо Райков
Олтар с много добре запазен латински надпис от началото на ІІ в. сл. Хр. e една от най-ценните находки на Акве калиде.
Туристическият маршрут на "Акве калиде" ще минава на една ръка разстояние от археологическите находки.

Басейн, описан в бележките на Ирeчек, засечен при разкопките в комплекса край Бургас

Изключително рядък печат от XII в. и татарска монета от XIV в. са сред най-ценните находки от проучванията на археологическия комплекс “Акве калиде” на Минералните бани край Бургас.

Това съобщи за “24 часа” ръководителят на разкопките доц. д-р Димчо Момчилов. Археологът определи последните проучвания като много успешни както по отношение на разкритите архитектурни структури, така и по отношение на находките.

С хилядолетната си история мястото привлича десетки посетители. Разкрити са крепостните стени на древния град Термополис, римски бани от ІI в. сл. Хр. с топъл и студен басейн, различни помещения, градени през Средновековието.

Разкопките на “Акве калиде” продължават вече 15 г. и са

финансирани изцяло от община Бургас

През изминалата година усилията на археологическия екип бяха съсредоточени основно в североизточната част на ранновизантийската и отчасти върху по-ранната римска баня, но постепенно бяха разширени в северна и южна посока, коментира доц. Момчилов.

Археолозите успяват окончателно да завършат проучването на вътрешността в източния корпус на ранновизантийската баня от IІV в. с обща дължина около 20 м. Тя е сравнително добре запазена и предстои разработването на проект за консервационно-реставрационни дейности.

Екипът работи и по няколко средновековни структури. “Северно от ранновизантийската баня бяха проучени помещения на хоросанова и калова спойка, а в североизточната вътрешност на банята - част от средновековен зид. Бяха открити и няколко гроба от ХIІ-ХIIIІІІ в.”, обясни доц. Момчилов.

Изключително важно се оказва разкриването на

канал от ІI в., част от римската баня

Според изследователите на комплекса той се използва и в следващите векове и с неговото трасе е изцяло съобразен изграденият източен корпус на ранновизантийската баня. На този етап от проучванията каналът е една от малкото архитектурни структури от римската баня и римската епоха, обяснява ръководителят на проучванията.

По време на разкопките са разчистени около 15 м от северната стена на ранновизантийската баня в посока запад. Частично са разкрити още калдариум (вид парна баня – б.а.) и отточният канал към него, както и помещение, служило за допълнително отопление на банята, първоначално проучвано през 2008-2009 г.

Засечен е кръглият басейн, известен по бележките на Константин Иречек от 1884 г.

Тепърва ще се установява каква част от него е унищожена

а и каква - съхранена, с изграждането на каптаж и комуникации при създаването на системата за водоснабдяване на Бургас през първата половина на ХХ в., обяснява Момчилов.

Археолозите се радват на изключително голям брой открити монети през сезона - общо 118. Преобладават сечените през IV в. и най-вече тези от Константиновата династия. Изпъкват и монети от ХIIIІІІ в., между тях има и няколко български имитации от периода 1207-1218 г.

Сравнително малко са монетите от Античността и византийските от VIІ в. За първи път обаче са открити монети от ХІIV в. – татарска и една на Епирското деспотство от 1325-1335 г., , обяснява доц. Момчилов.

Осем са намерените византийски средновековни печати. Повечето са от Х-ХIІ в. и от XI в., но има и един от ХIIІІ в., който представлява абсолютна рядкост, смята ръководителят на проучванията.

Интересна е откритата средновековна художествена керамика от ХIIІІ-ХIIIІІІ в. Изпод руините излиза

белоглинена глазирана керамика,

сребриста и златиста ангоба, егейско сграфито, както и селадон.

Една от най-впечатляващите находки обаче е олтар с много добре запазен латински надпис от началото на ІІ II в. сл. Хр. Той информира, че олтарът е издигнат в знак на благодарност към нимфите с посвещение от римски офицер.

Легенда разказва, че целебните минерални извори край древния град Акве калиде са имали три нимфи пазителки. Те обаче съгрешили, а разгневените богове ги вкаменили.

През първото хилядолетие пр.Хр. светилището на трите нимфи до горещия минерален извор било свещено място за траките, а през вековете различни народи от различни страни били привлечени от необикновената сила на това място.

История, балнеолечение и зона за спорт и отдих ще се съберат в едно

Археологическият комплекс “Акве калиде” се вписва много органично в плановете на общината за развитие на района на Минералните бани. По идея на кмета Димитър Николов общинският съвет прие наскоро цялостна идейна концепция за превръщане на това място край Бургас в още по-атрактивна дестинация - като съвкупност от история, балнеолечение и зона за спорт и отдих. Досега това бяха три зони, които се развиваха самостоятелно, но вече ще съжителстват в пълна хармония и ще привличат още туристи.

“Това ще бъде  един  маратон. Този проект не може да се изпълни за един мандат. Предстоят дълги процедури, но ние искаме да провокираме и частния бизнес. Не е задължително общината да прави всичко. Там ще има възможност да прояви своята инициативност и бизнесът. Нашата работа е да създадем условията и да направим територията още по-интересна и посещавана. Вече имаме и заявен интерес от

западни университети да изпращат тук на стаж свои студенти

по археология. Ще използваме още по-ефективно нашите лековити минерални извори. Убеден съм, че с инвестицията общината ще привлече и частни капитали”, казва кметът Димитър Николов.

Една от трите основни зони в комплекса “Акве калиде” е археологическата. Тя е богата на артефакти и проучванията в нея ще продължат, като там ще бъде оформен туристически маршрут. Идеята е той да осигури по-близък достъп до находките от миналото, които са от няколко културологични пласта.

Във втората зона, която е с лечебна насоченост, попада термалният парк. Той ще бъде модернизиран с басейни и други екстри за отдих и туризъм. Тъй като се намира в близост до гората, плановете са там

да бъдат изградени и 20 бунгала,

включително и кампус за археолозите и чуждестранните студенти, които ще идват да правят разкопки.

Лесопаркът е третата зона, в която ще има нова паркова мебел, кътове за отдих, барбекюта, паркинг и къмпинг.

Така обединяването  на отделните зони ще даде нов хоризонт за развитие на комплекса “ Акве калиде  – Бургаски минерални бани”. Посетителите ще имат възможност да се докоснат до няколко епохи от човешката история и в същото време да прекарат приятно време в забавления сред природата, убедени са експертите. Според тях модернизацията на комплекса ще развие още повече туризма през уикенда, който се наложи през последните години в Бургас покрай ковид кризата. 

Последният проект  за района предвижда изграждането и  на модерен дом за стари хора.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>