Бургас прави атлас за климатичните промени и рискове
Общината е включена в европейски проект, в който с бюджет от 800 хил. евро ще се прилагат специфични мерки за борба с последиците от глобалното затопляне
Създаването на зелени коридори в различни части на Бургас ще са една от мерките на местната управа за борба с последствията от климатичните промени.
Това ще се прави по международен проект “Региони за климат”, в който участват 13 страни от Европа.
България е представена от Бургас,
който ще прилага собствени мерки за намаляване на ефекта от глобалното затопляне през през последните години, засягащи условията за живот на 220 хил. души, колкото е населението на черноморската община.
Проектът ще се изпълнява в продължение на 5 години и се финансира по програма “Хоризонт Европа”, като бюджетът за община Бургас е 789 875 евро.
На първо време ще бъде изградена зелена пешеходна свързаност между парк “Света Троица” и парк “Езеро” в зоната между държавната УМБАЛ на север, бул. “Стефан Стамболов” и бул. “Струга” на запад, бул. “Димитър Димов” на изток и жп линията Бургас - Поморие на юг.
Това е една сравнително голяма територия, без много зеленина и интензивен автомобилен трафик, на която ще бъдат засадени допълнително дървета и храсти. Изградената зелена инфраструктура ще допринесе за намаляване на замърсяването и ограничаване на ефекта на “топлинния остров”, като наред с това ще повиши привлекателността и използваемостта на този район от различни възрастови групи, казват специалисти по урбанистика.
По проекта се предвижда и повишаване на технологичния капацитет на общината
за управление на риска от наводнения, като се надгради и разшири обхватът на съществуващата информационна система за управление на водите.
Предвижда се да се изградят нови станции за измерване на водното ниво, валежи, ветрове в критични и уязвими към климатичните промени територии на общината, обясниха от кметството.
Бургас разполага със система за ранно оповестяване на наводнения и благодарение на нея на няколко пъти се размина без жертви за разлика от други съседни общини, които бяха изненадани от огромните количества валежи през есенните месеци, които взеха и човешки животи заради преливане на реки и дерета.
Мерките за борба с климатичните промени включват и
идентифициране и картографиране на уязвимите територии,
за които ще бъде изготвен и специален модел за предвиждане и предотвратяване на негативните последици, включително и със симулации, които ще демонстрират ефекта и климатичните шокове върху градската територия и жителите на града.
Разработване на климатичен атлас с данни и информация за съответните климатични рискове като топлинни острови, наводнения и замърсяване на въздуха ще е другият ангажимент на местната управа по проекта.
Климатичният атлас ще служи като инструмент, който на експертно ниво ще предоставя възможност за пространствена демонстрация на бъдещи или съществуващи климатични сътресения, за да бъдат предвидени, предотвратени или смекчени в процеса на градско пространствено планиране и развитие, обясниха експерти.
Специален каталог пък ще показва добрите практики за борба с климатичните промени, които Бургас да прилага.