Нови правила за уличните търговци в Бургас – ще имат само по една сергия в квартал
Общински съветници от много партии внасят това предложение, за да бъде премахнат съществуващият монопол
Нови правила за отдаване и стопанисване на преместваеми обекти предлагат общински съветници в Бургас. Идеята е даването да става прозрачно и справедливо, за да няма условия за корупция. Вносителите на докладната са съветници от различни групи.
Едно от предложенията е насочено към предотвратяване на монополно положение в даден квартал. Ако докладната им бъде приета, отсега нататък едно физическо или юридическо лице няма да има право да ползва повече от един преместваем обект в дадена териториална дирекция.
Изключение правят сергиите, които са кратковременни, разположени в частни имоти или които са в обект на концесия.
При това положение в Морската градина сладолед например ще могат да продават много търговци. Това ще осигури условия за реална конкуренция в огромния парк, който е любимо място за разходка на бургазлии и туристи и през лятото.
“Дори и с подставени лица монополът ще бъде разрушен, тъй като на един търговец ще излезе нерентабилно да регистрира фирма за всяка позиция.
Освен това ще се пресече възможността за събиране на комисиони от наемателите чрез преотдаване на обекти”, казва съветникът Боян Дяков, един от вносителите на промените в наредбата.
За този текст се чака и становище на юристи дали не се ограничават правата за бизнес.
Друго предложение на съветниците е промяна в правилата за отдаване на преместваеми обекти.
Досега спечелилият се определяше на принципа “който първи подаде документи”,
но отсега нататък при повече от един кандидат ресорната комисия по чл. 56 трябва да определи победителя с мнозинство от пълния състав, а не само от броя на присъстващите.
И задължително в протокола до териториалния директор, който ще има последната дума, трябва да има и мотивирано решение защо един обект се дава на даден търговец.
Сегашното положение на принципа “първи по време, първи по право” създава напрежение между заявителите и длъжностните лица, приемащи заявленията за поставяне на преместваеми обекти, и поставя основателни съмнения за възможни корупционни практики, смятат вносителите.
И не приемат варианта печелившият да се определя с търг или с конкурс за “допълнителни инвестиции и облагородяване”, които съдът вече отмени.
“Това допълнение се налага, тъй като в момента има празнота в наредбата относно условията и реда за определяне на позиция за преместваем обект при наличие на повече от едно подадено заявление.
С въвеждането на мотивирано предложение ще има
обективно и безпристрастно разглеждане на подадените заявления,
като окончателното решение на кого да бъде издадено разрешение за поставяне на преместваем обект, остава в правомощията на съответния директор на дирекция “Център за административни услуги” при община Бургас”, коментира вносителят Боян Дяков.
Под внесената от него докладна са се подписали и колегите му Ивайло Русинов, Костадин Андонов, Стоян Коляров, Васил Иванов, Росен Топкаров, Красимир Калудов и Диян Георгиев, които са представители от 4 различни партии.
За по-голяма публичност и прозрачност местните парламентаристи предлагат още схемите с актуална информация за преместваемите обекти и срокът на валидност да се публикуват на страницата на общината, а свободните позиции, за които в рамките на два последователни месеца не е имало желаещи, да бъдат заличени.
Да има възможност заявленията за поставянето им да се подават и с електронен подпис, се предлага още с промените в наредбата.
Гъбката остава на входа на Морската градина
Един от емблематичните обекти в Бургас - Гъбката, който се намира на входа на Морската градина, също попадна в правилото “първи по време, първи по право”. Тези дни се оказа, че на този принцип за него е постъпило заявление за ползване от друг търговец, а на стария му стопанин договорът изтича на 28 февруари.
Това според и. д. главен архитект на Бургас Тихомир Райчев означава, че след изтичане на срока на разрешението обектът трябва да бъде премахнат, за да може новият наемател да влезе във владение.
Това положение породи недоволство сред бургазлии, които се опасяват, че емблематичната Гъбка ще бъде съборена.
“Във връзка с появили се инсинуации: Гъбка в Морската градина е имало и ще има. Обектът е там от десетилетия. Но той никога не е завеждан документално като общинска собственост.
Именно за да остане на мястото си, община Бургас е дала възможност да се наема земята под Гъбката, въпреки че е на територията на Морската градина.
Наемателите на тази площ са се сменяли през годините, но никой не е посягал на Гъбката.
На 28 февруари изтича срокът на разрешителното за стопанисване. Така че на комисията по чл. 56 предстои да реши дали там ще работи същият, или нов наемател. Тя е съставена от общински съветници и общински служители.
При хипотезата, че бъде избран нов наемател, а старият реши да премести сегашната Гъбка, в новия договор ще бъде заложено изискване там да бъде поставен обект с абсолютно същия вид и параметри”, излязоха с позиция по казуса от общината.