Изселник в Адана: Новите сгради бяха по-устойчиви на земетресението
"Когато се събудихме видяхме, че полилеят на спалнята се удряше в тавана. Грабнахме връхни дрехи и хукнахме по стълбищата, за да излезем от сградата. Докато тичахме по стълбите усещахме как блокът ни се люлее. Земетресението продължи дълго - повече от минута. Едва когато бяхме отвън започнахме да осъзнаваме какво се случва". Това е разказал на Рушен Фейзула от Черноочене вторият му братовчед Наил Четин, който живее в един от засегнатите от земетресението турски градове Адана. В района земният трус е съборил поне 15 жилищни блока.
Двамата братовчеди се чули по телефона няколко часа след труса.
"Наил живее на 11 етаж в жилищен блок, построен преди няколко години. Наложило се да слизат по стълбите, защото сградата имала защита, която автоматично изключва електричеството и газта при аварийни ситуации. Асансьорите не са работили", разказа Рушен Фейзула. Според него най-сериозно пострадалите сгради при силното земетресение са старо строителство. Новите не са засегнати.
"Навремето често е имало случаи на строителство дори с морски пясък. Бетонът буквално е можело да бъде изронен с ръка. След няколко разрушителни земетресения в Турция преди 20-ина години държавата затегна изключително много контрола върху новостроящи се обекти. Това е и причината на кадрите от засегнатите места да се виждат блокове в руини, а до тях такива, които не са засегнати", твърди Рушен Фейзула. Братовчед му споделил, че спасителните служби се справяли изключително добре в кризисната ситуация.
"Там земетресенията са често явление и има създадена изключително добра организация. Веднага след бедствието се мобилизират всички сили, включително и армията. Действа се адекватно и навременно. Проблемът в случая е, че са засегнати големи площи и не достигат хората и техниката.