Три ВиК оператора май ще останат без европейски пари
В новата оперативна програма пак ще има 1,3 млрд. за сектора
От общо 32 ВиК проекта, финансирани по Оперативна програма “Околна среда 2014-2020”, шест са под въпрос, но други три има изгледи изобщо да не бъдат изпълнени и парите за тях да се върнат обратно в европейския бюджет. Това стана ясно от изслушването на министрите на околната среда и водите и на регионалното развитие Росица Карамфилова и Иван Шишков на съвместно заседание на двете ресорни комисии в парламента.
Трите най-рискови проекта са тези на ВиК операторите във Видин, Смолян и Перник
Срокът за окончателно довършване на проектите по оперативната програма е до края на тази година, а тези три проекта със сигурност няма да бъдат довършени и отчетени дотогава.
“В Смолян изпълнението на строителните работи до момента е 40%, но във Видин дори няма стартирало строителство”, каза министър Карамфилова. При това положение няма да има време за довършване, проверка, одитиране и разплащане.
Други 6 проекта - в Стара Загора, Пловдив, Варна, Бургас, Сливен и Столичната община, се водят рискови, но там все пак средно
80% от строителните дейности са вече приключени
Освен това тези проекти са преструктурирани и разделени на отделни фази. При това положение първата фаза - примерно изграждане на пречиствателна станция или главен канализационен колектор, може да бъде изпълнена и отчетена в сегашната програма, а следващите фази се оставят за сегашния бюджетен период.
От останалите 17 проекта също има някои, които са рискови, но
има голяма вероятност те да бъдат довършени,
обясни министър Карамфилова. Напълно готови са всъщност единствено проектите за рехабилитация на ВиК системите във Враца, Ямбол, Силистра, Кърджали и Русе.
Министърката предупреди, че очаква през февруари-март срещу страната ни да бъде заведено дело във връзка с неизпълнение на задължението за достатъчно пречиствателни станции за отпадъчни води в агломерации с над 10 000 еквивалент жители.
Депутатите от двете комисии се разделиха в оценките си какви са основните причини за това изоставане. Според ГЕРБ най-виновно било правителството на четворната коалиция, което
забави индексирането на строителните договори,
и накрая се оказало, че много фирми отказват да довършат работата, защото материалите са вече много по-скъпи. Според Николай Нанков от ГЕРБ само това е причинило забавяне от поне една година на строителните дейности.
Индиректно министър Карамфилова потвърди, че такова е положението за ВиК-Видин, където по нейните думи “фирмата се отказа да строи по цените, които тя самата беше предложила”.
Но случаят не бил такъв в Смолян. Карамфилова обясни, че там са предприети действия за разделяне на проекта на на 4 етапа, за да може
за всеки индивидуално да се получи разрешение за строеж
“Стремим се например канализационният колектор да се изгради, работи се активно”, коментира тя.
Освен това за частта от проекта, която остане недовършена, ще има период на търпимост, като срокът за довършването ще бъде 2027 г., без страната да понесе финансова корекция. За това обаче трябва да се водят преговори с Европейската комисия.
По повод индексацията на договорите в строителството Карамфилова каза, че МОСВ са били първите, които са позволили да пуснат указания относно това как следва да се приеме индексацията. Възприехме подход за
до 15% индексация на договорите,
в които са включени строително-монтажни дейности, който е бил определен въз основа на анализа за броя на договорите, каза тя. Заради това в МОСВ са оптимисти, че загубата на средства по оперативната програма ще бъде сведена до нула.
В новата оперативна програма “Околна среда” са предвидени 1 399 230 лв. за разширяване и модернизация на ВиК инфраструктурата за вече консолидираните райони Велико Търново, Габрово, Плевен, София-град, София-област, Търговище, Хасково и Добрич. Сред допустимите мерки по приоритет “Води” е и разработването на регионални прединвестиционни проучвания за районите Благоевград, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик и Разград след тяхното консолидиране.