Зам.-министър Емил Дечев пред "24 часа": 14 г. проблемът с разследването срещу главния прокурор не е решен
Приемането на този законопроект ще реши много проблеми натрупани през годините в съдебната ни система. Това коментира пред "24 часа" зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев по повод внесените за обсъждане законодателни промени, които засягат разследването срещу главния прокурор.
Приемането им е залегнало в плана на възстановяване. Предстои днес правната комисия да ги обсъди на първо четене. Самият Иван Гешев няма да бъде на заседанието, защото е в Турция.
"Решението на Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) по делото "Колеви", в което се констатира, че българското законодателство не дава възможност за ефективен механизъм за разследване на главния прокурор от независим магистрат, е от 2009 г., а вече сме 2023 г. Т.е. повече от 14 години този проблем не е решен, добави зам.-министър Дечев.
По думите му с "този законопроект се опитваме да изпълним около 70 решения на ЕСПЧ, като "Колеви срещу България" е само едно от тях".
"Законопроектът предвижда и други механизми, чрез които ние ще изпълним тези решения, задължителни за България. Едно от тях по своята същност е радикална реформа, а именно – предлагаме да се въведе съдебен контрол върху отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства. Не са малко случаите, в които в обществото, в медиите има информация и сериозни съмнения, че определени лица са извършили сериозни престъпления и въпреки това прокуратурата излиза с отказ да образува досъдебни производства, и този отказ не подлежи на обжалване пред орган различен от прокуратурата", каза още Дечев.
"В този законопроект се дава възможност някои от отказите да подлежат на съдебен контрол.
На първо място за българските граждани е добре законопроектът да бъде приет, защото това ще даде гаранции, че всички сме равни пред закона и всеки ще може да бъде разследван при съмнения за извършено престъпление от независим орган, при спазване на всички негови права и законността, която се изисква за всяко едно разследване".
Освен това той е един от 22-та, за които България е поела ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост да бъдат приети. С това е обвързано съответното изплащане на 12 милиарда лева помощи от ЕК, предвидени за възстановяването ни след COVID кризата.
Дечев припомни, че в края на миналата година Нидерландия отказа да гласува приемането на страната ни в Шенгенското пространство, като се аргументира с проблеми, свързани с правовата държава и в частност неизпълнението на съдебни решения на съда в Страсбург.
"Убеден съм, че ако този законопроект бъде приет вероятността България да бъде приета в Шенген е много по-голяма", смята зам.-министърът.