Бургас вече развива енергиен туризъм - семейства от Сливен, Ямбол и Хасково идват за съвети как да се топлят по-евтино
- Експерти към общината дават безплатни консултации на граждани и фирми за фотоволтаици и саниране
- Проектът е финансиран по програмата “Хоризонт 2020” на ЕС
Бургас стана дестинация и за енергиен туризъм. През последните дни много граждани от вътрешността на страната пътуват до морския град, за да получат безплатна консултация как да санират жилището си и какви възобновяеми източници да използват, за да се отопляват по-евтино.
Такива съвети дават
в новооткрития енергиен офис,
който работи от един месец и вече се радва на голям интерес.
Енергийният офис на община Бургас е създаден в рамките на проект ComAct, финансиран по програма “Хоризонт 2020” на ЕС.
“В момента най-голям интерес гражданите проявяват към
програмата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради
Експертите на общината подпомагат хората при попълването на документите за кандидатстване по програмата и ги информират за предстоящите възможности. До този момент над 215 сдружения на собствениците в морския град са подали документи, очаква се броят им да нарасне до над 250”, каза кметът Димитър Николов.
От отварянето му на 8 декември офисът е бил посетен от над 150 граждани. Освен от бургазлии от услугите му са се възползвали и жители на други общини и областни градове. Представители на няколко семейства от Ямбол, Сливен и Хасково се организират, поделят си бензина и пътуват до морето, за да чуят ценни съвети как да реновират жилището си така, че да се получи по-голяма енергийна ефективност, която да намали сметките им за ток, разказват експерти.
Хората са много доволни, че офисът е отворен всеки делничен ден с удължено работно време.
Съвети се получават и по телефона
Някои хора обаче пристигат с подробни скици на жилището или офиса, за да улеснят експертите при отговора на поставените от тях въпроси.
Енергийният офис получи и одобрението на енергийния министър Росен Христов при неотдавнашното му посещение в Бургас.
“Радвам се, че сте открили такъв офис, защото това е изключително улеснение за гражданите по отношение на подготовката на документацията за кандидатстване и възможност да се възползват максимално от програмите за енергийна ефективност”, заяви министър Христов.
Той обяви, че министерството ще определи координатори, които да са в ежедневна връзка с общинските офиси за най-често задаваните въпроси от гражданите.
Бургас е единственият град в страната, който е открил енергиен офис в помощ на граждани и фирми. Благодарение на проекта “Слънчеви градове” по него
бяха заснети всички покриви
в града, за да се изчисли потенциалът им за изграждане на фотоволтаични инсталации. Така всеки желаещ може да получи информация каква система от соларни панели да изгради на своя покрив и какъв капацитет на работа ще има тя, за да е най-ефективна.
Тъй като интересът към офиса е голям, местната администрация възнамерява да осигури допълнително специалисти в други области на енергийната ефективност, които да консултират по предварително обявен график на гражданите. За още по-голямо улеснение бе пусната и електронна поща за въпроси и отговори.
Междувременно от кметството увериха бургазлии, че до 31 май ще подадат документите в МРРБ на всички желаещи да санират сградите си по новата програма. За Бургас по нея МРРБ определи
80 млн. лв., които ще стигнат най-много за 30 сгради
в зависимост от големината им.
В общината няма да се прави класиране на подадените заявления и проектни предложения. Комисия, назначена от кмета, ще преглежда документите на сдруженията и при нередовност ще дава указания на домоуправителите за привеждането им в съответствие с изискванията на МРРБ, обясниха от местната администрация.
Фирмите, които ще изготвят техническия паспорт и енергийното обследване, започват работа този месец в комплексите “Меден рудник”, “Изгрев”, “Зорница”, “Славейков”, “Зора”, “Братя Миладинови” и “Лазур”. В централна та градска част и близкия комплекс “Възраждане” не се явили желаещи, но местната администрация ще ги покани отново.