ПП искат отсрочка от ЕК за въглищните централи
“Промяната“ искат енергийният министър Росен Христов са бъде изслушан в парламента, бил един единствен път на блицконтрол в енергийната комисия
От “Продължаваме промяната” са внесли в Народното събрание проект на решение, с което искат Народното събрание да задължи Министерския съвет да започне подготовка и да проведе преговори с Европейската комисия за разсрочване на ангажиментите за декарбонизация предвидени в Плана за възстановяване и устойчивост.
Това обявиха на брифинг в кулоарите на парламента от партията.
В документа е записано да се задължи служебният кабинет да инициира срещи с Румъния и Гърция за възприемане на единен регионален подход при преговорите с ЕК за отразяване на последиците от войната за енергийната сигурност на региона и адаптиране на изискванията и целите за енергиен преход на трите държави членки.
Заедно с това правителството трябва да договори максимално добри условия за страната ни в сектора в съответствие с мерките и възможностите за финансова подкрепа по новия план REPowerEU, обясни Радослав Рибарски.
“Какво заварихме в плана и каква е ситуацията в момента? В предишната версия беше записано 1,4 гигавата задължително извеждане от експлоатация на мощности в Маришкия басейн. Липсваха каквито и да било инвестиции в Мини Марица-изток и състоянието беше плачевно. ТЕЦ “Марица -Изток” 2 всяка година трупаше загуби.
Вмомента всички мощности работят на рекордни нива, мините бележат рекорден добив и това е благодарение на усилията да бъдат запазени и да не бъдат нарязани на скрап от предишната версия, която беше лансирана на плана за възстановяване.“, обясни още Рибарски.
Като “добро действие” определи сключеното споразумение за междусистемна свързаност между България и Турция депутатът от “Продължаваме промяната” Васил Стефанов.
Според него обаче имало ред въпроси, които пораждали притеснение, но нямало отговори от служебния министър на енергетиката Росен Христов, който бил един единствен път на блицконтрол в енергийната комисия, затова и от ”Промямата” са внесли искане за излушване.
Стефанов зададе въпроса защо споразумението били подписано от “Булгаргаз”, а не от “Булгартрансгаз”, който е системният газов оператор и означава ли това, че ”Булгаргаз” е постигнал необявена договорка за доставка на газ за тези 13 години и на каква цена.
Стоял и въпросът какво се е случило с търга на “Булгаргаз” за доставки на газ за 2023 година, резултатите от който трябваше да бъдат обявени през декември м.г.
“Къде, освен през интерконектора и някой гръцки терминали, България получава природен газ през тази година, като знаем, че бяха отказани договорените танкери от “Промяната” на значително по-ниски цени? Има ли нещо общо сключването на споразумението с Турция с намерението да се пренасочи газ от спрените газопроводи “Северен поток” 1 и 2 от Турция, и да се създаде газов хъб в Турция? “Булгаргаз“ договорил ли е количества газ, които да влизат от Турция, но произходът им да бъде руски и опитва ли се служебният кабинет да върне “Газпром” под предлог, че това е турски газ”, изреди Стефанов въпросите, който чакат отговор от енергийния министър.