Даваме на гърците да складират газ в Чирен, получаваме слотове на терминала при Ревитуса
Срещу слотове за разтоварване на 2 млн. мегаватчаса газ на терминала при остров Ревитуса България дава възможност на Гърция да ползва хранилището в Чирен, където да складира 700 000 млн. мегаватчаса газ.
Това става ясно от одобрения от правителството Меморандум за разбирателство между енергийните министерства на България и Гърция.
Правителството одобри Меморандум за разбирателство между министерствата на енергетиката на България и на Гърция
Целта на документа е укрепването на сътрудничеството между двете държави за гарантиране сигурността на доставките и съхранението на природен газ, в дух на солидарност и взаимопомощ, се казва в правителственото съобщение.
Меморандумът ще бъде сключен в изпълнение на регламент на ЕС, според който всяка държава, която не разполага с подземни съоръжения за съхранение на газ на нейна територия, трябва да поддържа стратегически резерви, равни на 15% от годишното си потребление в друга страна от ЕС.
Един или повече гръцки доставчици на националната система за пренос на природен газ, управлявана от DESFA, трябва да се регистрират като потребители на българската преносна система, както е предвидено в Мрежовия кодекс на „Булгартрансгаз”. Така те ще могат да резервират капацитети за нагнетяване и добив в ПГХ „Чирен” за максимален общ обем на съхранение от 0,7 тераватчаса (700 000 мегаватчаса).
От своя страна слотове и капацитет за съхранение, както и съответният капацитет за регазификация от терминали в Гърция, могат да бъдат резервирани от един или повече български доставчици на националната газопреносна система, управлявана от „Булгартрансгаз”. Те ще използват втечнен природен газ за директно снабдяване на крайните потребители на територията на България за максимален общ годишен капацитет за регазификация от 2 тераватчаса (2 млн. мегватчаса).
Меморандумът ще бъде сключен за 12 месеца и ще влезе в сила след ратифицирането му от Народното събрание на Република България, се казва в съобщението на кабинета.