Украйна отказала част от оръжието, което й даваме
Военният министър Димитър Стоянов е започнал разговори за заместваща техника от съюзниците
Украйна е отказала част от военната помощ, която с решение на Народното събрание трябва да бъде пратена от България към Киев.
Това съобщи пред “24 часа” единственият депутат, който миналия петък гласува “въздържал се” за отпускането на оръжие на страната - Богомил Петков от “Продължаваме промяната”.
Решението за отпускане на оръжия на Украйна бе подкрепено от всички останали депутати от ГЕРБ, ДПС, “Демократична България”, “Промяната” и “Български възход”. Против бяха БСП и “Възраждане”.
Богомил Петков нарочно е гласувал “въздържал се”, разказа депутатът от “Промяната”. “Не се бях запознал предварително със списъка помощи, които да изпратим. Нямаше как да взема информирано решение. Запознах с нещата. На комисия по отбрана вече гласувах “за”, споразумението вече е ратифицирано, подкрепих го”, посочи той.
Петков е един от малко познатите депутати на “Промяната”. Той бе част и от 47-ото НС, в което попадна, след като водачката на габровската листа на “Промяната” Яна Балникова се отказа от депутатската банка, за да стане съветник на Кирил Петков по регионалните въпроси. На последните избори севлиевецът отново бе втори в Габрово, този път след бившия спортен министър Радостин Василев. Като застраховка обаче Петков получи избираемо място и в бургаската листа, от която в момента е депутат.
През 2019 г. Богомил Петков бе кандидат за кмет на Севлиево. Издигна го инициативен комитет с подкрепата на БСП, АБВ, “Воля”, “Движение 21” и Партия на зелените. Петков стигна до балотаж с настоящия кмет д-р Иван Иванов от ГЕРБ.
Бизнесът му е разностранен - от производство на горен плетен трикотаж през производство на варови разтвори до производство на бетонови изделия.
“Информацията за съдържанието на списъка е поверителна. Не може да издаваме класифицирана информация, но има неща, които украинската страна е отказала. Но сме им дали такива неща, че да не застрашим нашата отбрана. Даваме боеприпаси и оръжие до размера, който не нарушава нашия баланс в отбраната”, обясни Петков, който е член на парламентарната комисия по отбрана.
Във вторник сутринта за броени минути депутатите от военната комисия одобриха и на второ четене ратификацията на споразумението между нашето Министерство на отбраната и украинското за предоставянето на безвъзмездна помощ. Очаква се помощта да мине през окончателното одобрение на НС още тази седмица. След края на заседанието на комисията военният министър Димитър Стоянов отново подчерта, че отпускането на оръжие няма да накърни способностите на армията ни.
“След ратификацията в НС има още една крачка - президентът Румен Радев трябва да издаде указ, който да потвърди законопроекта за ратифициране на споразумение между министерствата на отбраната на България и Украйна. Докато не излезе в “Държавен вестник”, няма как да предоставим исканата техника”, обясни министърът.
Той анонсира и евентуално попълване на дупките в армията със заместващо въоръжение, след като изпратим нашето на Украйна. “Има желание от един съюзник да предостави техника на България, но разговорите са в твърде начален етап”, лаконичен бе министърът.
“За заместваща платформа за изтребителната авиация очакваме да пристигне оферта тази или другата седмица от Швеция. Франция бяха преди една седмица на посещение в Граф Игнатиево и Безмер, за да направят оценка на възможностите на авиационните бази. Имахме посещение от Израел. Процесите се движат, но най-вероятно времето няма да ни стигне, защото утре (в сряда - бел. ред.) очакваме да имаме редовно правителство”, каза Стоянов.