Повече мъже се пристрастяват към хероин, жените по-трудно търсят помощ
В България лечението на непълнолетни с проблемна употреба на психоактивни вещества е зловещ проблем
Мъжете или жените са по-податливи към зависимости? Няма еднозначен отговор на този въпрос - има различия. Силният пол боледува по-често от алкохолна зависимост, за сметка на това обаче жените – по-тежко.
“Съотношението е 6 към 1”, казва д-р Иван Добринов. Към хероина се пристрастяват повече мъже, отколкото жени.
При стимулантите са
равностойни 1 към 1
“Жените обаче по-трудно търсят помощ заради срама, стигмата, социалните роли на майки и домакини, съпътстващи тревожни или депресивни разстройства”, обяснява психиатърът. Проблемът е, че специализирани терапевтични програми за жени има на малко места в страната.
По данни на Националния център по обществено здраве през последните три месеца 2758 са тежките случаи на интоксикация с алкохол и наркотици.
От тях 270 са деца до 15 години, като 39 от тях са получили отравяне от наркотици. Момичетата са 22, а момчетата - 17. Между 16 и 18 години са 195, като 33-ма, от които 16 девойки, са попаднали в болница след отравяне с наркотици. Над 18 години бройката е вече 2293-ма, приети в болници заради алкохол или дрога само за 3 месеца.
Положението при тийнейджърите е направо стряскащо. Въпреки многото декларации колко сме загрижени, че децата все по-често и на все по-крехка възраст посягат към дрогата, истината е отчайваща.
“В България лечението на непълнолетни с проблемна употреба на психоактивни вещества е зловещ проблем”, обяснява д-р Добринов. Двете клиники за лечение на зависимости - в Суходол и Раднево, приемат пълнолетни. “Абсурдно е, но държавата ни не е направила абсолютно нищо по този въпрос.
Има цели области
без нито един
детски психиатър
Липсват стационари за спешна хоспитализация на младежи с тежки психиатрични усложнения и агресивно поведение. Детски общопсихиатрични отделения има само в София и Варна. Няма ясен регламент и алгоритми за действие точно в най-опасните ситуации”, обяснява д-р Добринов.
Детският организъм е много по-уязвим към психоактивните субстанции, той се намира в процес на структурно и функционално развитие. Пораженията са далеч по-тежки.
Често се налага
родителите да
търпят тежката
агресия,
докато детето стане пълнолетно и може да бъде насочено към специализираните структури за възрастни.
Синтетични канабиноиди пък се слагат в различни смеси за пушене, които са много разпространени сред децата – “чай”, “бонзай”, “билков тамян”, “Спайс”.
Всички психоактивни вещества директно влияят върху мозъчните функции. Това винаги крие рискове. Човешкият мозък има изключително сложна регулация и дори дискретната външна намеса може да предизвика сериозни поведенчески и здравословни проблеми. Превенцията на национално ниво също е далеч от нормата.
Малко са ефективните програми, даващи реални резултати. На много места се организират единствено шумни кампании за плашене на младежите, отчитат се грандиозни успехи, а най-засегнатите остават без никаква помощ. Малко са обучените специалисти в тази сфера. Не е разумно хора с деменция или в безпомощно състояние да бъдат лекувани заедно с буйстващи, физически здрави, психотични и опасни болни. Редно е те да бъдат насочвани към специализирани психиатрични стационари със съответните грижи, казва лекарят.