Гешев на форум срещу езика на омразата: Лошото е по-лесно, трудно е да бъдеш добър (Обзор)
- Прокуратурата събра главни прокурори от Европа, магистрати, религиозни водачи, политици и правозащитници
- Илияна Йотова: Хора, които са силни в аргументите си, рядко прибягват до агресивен тон
Лошото е по-лесно. Трудното е да бъдеш добър. С тези думи главният прокурор Иван Гешев се обърна към участниците в международната конференция “Спрете езика на омразата”. Двудневният форум, който се провежда в София, е организиран от прокуратурата и Европейската еврейска асоциация.
“Горд съм, че в България поставяме началото на една европейска инициатива за борба с речта на омразата.
В последните години наблюдаваме възраждане на антисемитизма, ксенофобията, расизма и други антидемократични тенденции, до които речта на омразата води”, обяви главният прокурор.
Гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, правосъдният министър Крум Зарков, духовници, магистрати, политици и правозащитници.
Според Гешев напоследък, “особено след агресията на Русия в Украйна, изглеждало сякаш не се учим от историята си”.
“А за да не позволим тя да се повтори, трябват действия”, добави той.
Главният прокурор продължи с това, че зверствата в човешката история са започнали с реч на омразата на човек към друг човек”.
Той съобщи, че прокуратурата ще инициира изграждането на паметник на българските юристи, участвали в спасяването на българските евреи.
Вицепрезидентът Илияна Йотова обяви, че е голям радетел на идеята да бъде изграден музей за спасяването на българските евреи, който да се превърне в музей на българската толерантност.
“Езикът на омразата от изключение се превръща в норма и ражда дори политически идеологии и цели политически субекти. Обратно - хора, които са по-силни в аргументите и в позициите си, рядко прибягват към агресивен език”. заяви Йотова. Тя направи пространно 12-минутно изказване.
Вицепрезидентът определи социалните мрежи като хранителна среда за езика на омразата, където под булото на анонимността е най-лесно да се демонстрира нетърпимост и отрицание. Според нея в наши дни много лесно се боравело с факти, които се преиначавали. Като пример посочи казаното от нидерландския премиер Марк Рюте, че границата ни се минава срещу 50 евро.
Председателят на Европейската еврейска асициация равин Менахем Марголин говори за собствения си опит. Той разказа как синовете му се прибрали разстроени, защото жена им просъскала: “Мръсни евреи”.
За собствените си преживявания говори и Керен Нол. Тя е внучка на Мирей Нол - 85-годишна французойка от еврейски произход, оцеляла при Холокоста през Втората световна война и убита в дома си в Париж през 2018 г. заради етноса си.
“Баба ми беше убита от двама мюсюлмани, но трябва ли да мразя всички мюсюлмани, трябва ли да смятам, че всички са екстремисти”, попита Керен Нол. Тя разказа, че в дома им работело като домашна помощница младо момиче от Полша. Когато майката на Керен казала, че ще ходи в Израел, то започнало да я убеждава да не го прави, защото евреите били страшни - с дълги носове и коси. Тогава семейството ѝ казало, че всъщност тя работи в дома на евреи.
По време на форума обаче стана ясно, че в Европа няма ясна дефиниция какво е езикът на омразата. Очаква се такава да има в документи до 2024 г.
Във вторник на форума ще говорят правозащитници, като изказване ще направи и носителката на “Пулицър” Мариса Рот (какво каза тя пред “24 часа” - виж тук).