Къде са парите от инкасо обира на Жоро Милионера знае само той, но изчезна
В Пловдив още разказват как Георги Енев хладнокръвно избирал джапанки за килията в подлеза на прокуратурата, преди да се предаде
Да изчезнеш с 1,4 млн. лева, да ги скриеш и никога да не кажеш къде са, да си избираш съвсем спокойно джапанки, докато цялата полиция в Пловдив те търси, после да излежиш цялата си присъда, без никога да не поискаш предсрочно освобождаване. Това е краткото досие на Георги Енев - Жоро Милионера.
Преди 10 години той е служител на охранителната фирма G4S като шофьор на инкасо автомобил. Не бил доволен от заплатата си, но имал заем с крупната за преди 10 години вноска от 400 лв. на месец.
Проблемите с парите били ежедневие за него, но се изострили, когато от фирмата го наказали с 236 лв. - бил засичан да слиза от инкасо колата и да оставя колегата си сам в нарушение на правилата.
След санкцията планирал отмъщение
Докато замествал колега, взел от него ключа, който деблокира отделението за превоз на парите. Това също е нарушение на служебната дисциплина, защото като шофьор не е имал право на достъп до ключа.
Не след дълго Енев измислил как да накаже шефовете си - на 22 юни 2012-а подлъгал Манчо Юруков да слезе от колата, за да купи дюнери.
Енев останал сам с парите, влязъл с автомобила в тясната пловдивска уличка “Петрова нива”, в която предварително бил паркиран семейният му опел.
Прехвърлил в него 1 471 058 лв. в различни валути и банкноти и изчезнал.
Всичко станало за минути. Когато колегата му с дюнерите се усъмнил, че нещо не е наред, от Енев нямало и следа. А на улицата, в която е станало прехвърлянето на крупната сума, никой не забелязал.
След няколко дни опелът беше открит в гората над близкото до Пловдив село Храбрино.
Районът беше претърсван – и от полицията, и от кандидати да забогатеят,
ако намерят скритите пачки, но всички удариха на камък.
Георги Енев не беше намерен и след общодържавното издирване. Шокира всички, когато на 5 юли сам се предаде.
Избра да отиде в прокуратурата, не в МВР, придружаван от адвоката си Георги Кутрянски. Още се разказва забавната история как дълго избирал и мерел джапанки за килията в магазинче в подлеза към сградата на прокуратурата на пл. “Съединение” в Пловдив, пренебрегвайки риска да бъде задържан от първия минаващ оттам полицай и да провали плана с предаването си в прокуратурата.
Жоро Милионера дори се вслушал в съветите на продавача да не си купува джапанки от 5 лв., а малко по-скъпи, защото ще ги носи 10 години.
“Точно такива ми трябват”, казал Енев и ги платил. Минути по-късно вече бил в прокуратурата.
Самообладанието му помогна не само при тази покупка, а после и в разпитите – и в прокуратурата, и в съда.
Милионера призна за престъплението, но не каза
къде са парите
Устоя и на журналистическия натиск и мълча по време на процеса. Той демонстрира пълно самообладание по време на делото и не трепна при нито един въпрос в съда. Бил е рейнджър и вероятно по време на мисиите се е научил да владее емоциите си до съвършенство.
Години след делото в неформален разговор адвокатът му Георги Кутрянски разказа случката с покупката на джапанките.
Георги Енев бе осъден първоначално на 8 години затвор, последва протест от страна на прокуратурата и наказанието му беше завишено на 12 г. от Апелативния съд. ВКС потвърди по-високата присъда.
Второ досъдебно производство беше образувано по този прословут инкасо обир – за пране на пари. То беше срещу неизвестен извършител и беше за сумата от около 30 000 лв., предадени на майка му Донка дни след крупната кражба. Тя разказа на полицията за тази случка, но без да посочи от кого е получила пакета с банкнотите.
“Разследването беше за пране на пари, защото сумата е придобита от престъпление.
Не успяхме да открием кои хора са занесли парите на майката и скоро прекратих производството,
защото изтече давността”, обясни за “24 часа” прокурорът по делото Дилян Пинчев.
За 10-те години от обира Милионера излежа присъдата си и през март т. г. излезе на свобода. На звънеца на адреса му на ул. “Димитър Талев” в Пловдив не отговаря никой, съседите не са го засичали, а леля му Василка, сестра на баща му, нито го е виждала, нито го е чувала от години.
“Не ме е търсил, не се е обаждал, откакто е на свобода”, казва тя. През април Жоро Милионера беше видян на главната улица и след това потъна в неизвестност.
Къде са парите обаче и до днес е мистерия. Той излежа малко под 10 г., защото е работил в затвора. Като всеки осъден имаше право да поиска предсрочно освобождаване, след като излежа половината, но дори не опита. Факт, който също остава загадка.
При последния обир на инкасо автомобил преди дни в София беше задигната доста по-крупна сума, но нападателите бяха въоръжени и маскирани (виж на 8-а стр.). А Жоро Милионера отмъкна над 1,4 млн. лв., разчитайки само на хладнокръвие и очевидно добър план.
“През целия престой зад решетките Енев е
изключително дисциплиниран. Дистанцира се от останалите и не създава близки контакти с никого
Така се предпазва от конфликти”, казаха преди време пред “24 часа” надзиратели. Само веднъж се скарал с роми в затворническия дърводелски цех и бил наказан.
Откраднатите пари бяха застраховани и ощетените банки си получиха своето. След излизането на Жоро Милионера от затвора прокурорът Дилян Пинчев допусна, че с него може да се заеме КПКОНПИ, защото парите са незаконно придобито имущество.
Никой обаче не го е търсил за данни за евентуално производство.
От самото начало пловдивчани се разделиха на две в отношението си към него. Симпатизантите му са убедени, че Енев вече е в правото си да харчи заграбеното, защото е платил за него с близо 10 години от младостта и живота си. Влезе в затвора на 33.