Компенсации за скъпия ток до края на 2023 г. при цена над 200 лв.
Битовите потребители остават на регулирания пазар до края на 2025 г.
Компенсациите за бизнеса за високите цени на тока ще продължат до края на 2023 година и ще са 100% при цена от над 200 лева на мегаватчас на борсата. Това решиха депутатите в енергийната комисия в сряда, след като приеха предложението на ГЕРБ.
Първоначално предложението предвиждаше за големите заводи, които са присъединени в мрежата за високо напрежение, компенсацията да да се дава при над 200 лв. на мегаватчас, а за останралите компании помощта да е при над 250 лв. По предложение на Драгомир Стойнев от БСП обаче се прие за всички базовата цена да бъде 200 лв. на мегаватчас.
Продължаването на компенсациите получи подкрепа на почти всички депутати, с изключение на тези от “Български възход”, според които мярката е проинфлационна.
Окончателното решение какъв да бъдат прагът, над който ще се дават компенсации, ще се вземе утре в пленарна зала, след като Министерството на енергетиката даде нужните разчети какви средства ще са нужни, за да се плаща помощта.
Енергийният министър Росен Христов посочи пред депутатите, че ако бъдат приет диференцираният праг, по-ниският таван за големите потребители ще струва на държавата допълнително по 18 млн. лв. месечно. По думите му средствата сега едва стигали, за да се плати настоящата помощ, като енергетиката дори правела авансови вноски, за да се осигурят нужните средства във фонда за енергийна сигурност.
Как едва стигат, след като по сметките на АЕЦ и БЕХ има по 2 млрд. лв., контрира го шефът на комисията и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.
Драгомир Стойнев пък призова министъра на енергетиката за такива помени, които до включат и частните производители с вноска.
Фонд “Сигурност на електроенергийната система” е изплатил 2,232 млрд. лева за изминалите три месеца, посочи председателят на Управителния съвет Деан Червенкондев. 100% от тези пари са дошли от БЕХ.
Депутатите от комисията гласуваха и проект на решение, който предвижда битовите потребители останат на регулирания пазар до 31 декември 2025 г. Министерският съвет получи право да прави промени в плана за възстановяване, за да не бъде съкращаван приетият срок.