Коалиция “Вежди” и за хартиената бюлетина
Само гласовете на БСП, ГЕРБ и ДПС стигат да я върнат, но очакват и от “Български възход”
“Възраждане” пък иска ЦИК да се сменя от нов парламент
Точно година и половина, откакто в България бе въведено задължителното машинно гласуване на избори, хартиената бюлетина е напът да се върне като основен способ за гласуване, макар и с уговорката устройствата да останат. А “коалицията”, която се очаква да я възроди, е именно тази, която избра Вежди Рашидов за шеф на парламента - ГЕРБ, ДПС, БСП и “Български възход”.
Машинното гласуване се въведе с поправки в Изборния кодекс през април 2021 г. Това бе и
единствената законодателна промяна на краткото 45-о НС
Предложението тогава дойде от “Има такъв народ” и получи подкрепа от БСП, ДБ и “Изправи се! Мутри вън!”, които сформираха анти-ГЕРБ мнозинство. Единственото изключение за машините се направи за секциите с под 300 избиратели, както и за подвижните урни.
ГЕРБ и БСП влязоха в неформална коалиция по темата още миналия мандат. Основният им мотив бе, че машинното гласуване затруднява възрастните хора. Това бе отчетено и от Корнелия Нинова като една от основните причини за срива на БСП.
Социалистите пробваха да върнат хартиената бюлетина през април, когато бяха във властта заедно с “Промяната”, ДБ и ИТН, но бяха подкрепени само от ГЕРБ и ДПС. Проектът така и не стигна до пленарната зала, макар трите партии на два пъти да опитаха, но не събраха гласове.
Сега ГЕРБ и БСП отново са заедно в битката за хартиената бюлетина. Червените вече внесоха промени, които предвиждат хората да може да избират с какво да гласуват - с машина или хартия. Те предлагат и кабинките за гласуване да се заменят от паравани.
Хората на Борисов също имат проект за хартиената бюлетина, но още не са го внесли.
ГЕРБ и БСП имат общо 92 гласа,
а за да мине промяната са нужни 121. Макар от ДПС още да не са коментирали темата, се очаква те също да подкрепят. Машинният вот е предпочитан за депутатите на движението, но през април 2021 г. лидерът Мустафа Карадайъ демонстративно пусна хартиена бюлетина.
Условието на движението обаче е хартиените бюлетини да се броят от машини, а не на ръка, за да се избегнат грешки. ДПС има 36 депутати, с което трите партии ще имат мнозинство от 128 гласа. Но подкрепа се очаква и от 12-имата от “Български възход”, макар те също да не са коментирали темата.
“Хората трябва да имат право на избор да гласуват с хартиена бюлетина, защото се установи, че на последните избори
600 хил. българи не отидоха да гласуват
А БСП от това е загубила 150 хил. гласа”, каза зам.-шефът на групата Георги Свиленски пред Нова нюз.
Неофициално източници от ГЕРБ също посочват, че са им “откраднати” между 4 и 5% от резултата сега, въпреки че са първа политическа сила. Лидерът Бойко Борисов пък е убеден 100%, че машините, на които се гласува на 2 октомври, са “пипани”. Затова и настоя партиите да получат достъп до кода, който показва как работят устройствата. ЦИК и Министерството на електронното управление обаче му отвърнаха, че партиите вече са имали достъп за такава проверка на 28 септември. Както “24 часа” писа, само 3 партии са регистрирали наблюдатели за тази цел - ПП, ГЕРБ и ДБ. Но само десните са пратили своя експерт - бившия министър на електронното управление Божидар Божанов. От ГЕРБ пък твърдят, че техният не бил поканен.
Че хартиената бюлетина ще се върне от четирите партии, заподозря през уикенда съпредседателят на ПП Асен Василев. “Предстои да видим дали ГЕРБ, БСП, ДПС и БВ, с чиито гласове Вежди Рашидов бе избран за председател, ще се превърнат в новата управленска коалиция в 48-ото НС”, каза той пред Дарик радио.
Не сме “коалиция на хартиената бюлетина”, а
“коалиция на избора на хората”,
категорична бе обаче шефката на депутатите от ГЕРБ Десислава Атанасова пред bTV.
Свои промени в Изборния кодекс имат отново и “Възраждане”. Хората на Костадин Костадинов са “за” машинното гласуване, но искат задължително броене на контролните отрязъци от устройствата. Те предлагат видеонаблюдение в секциите с уговорката, че камерите няма да са насочени към машините. Но да останат включени и за броенето на гласовете. Такава идея не се лансира за първи път в парламента и досега търпи провал.
Съставът на ЦИК да се сменя след всеки парламентарен вот, като отразява разпределението на партиите в новото НС, искат от “Възраждане”.