525 млн. лв. за фермерите по плана за възстановяване (Графика)
Парите трябва да бъдат усвоени до края на 2025 г.
Близо 525 млн. лв. ще получат фермерите по нова инвестиционна схема от плана за възстановяване, съобщиха от земеделското министерство. Чрез нея ще се компенсират половината от разходите на земеделски стопани, организации на производители, кооперации, сдружения.
Инвестиционните проекти са два, като новият е фонд, свързан с насърчаване на технологичния и екопрехода на селското стопанство, а другият е насочен към дигитализация на процесите от фермата до трапезата, като той е в размер на 23,9 млн. лв.
Първият проект се разделя на инвестиции в четири направления – технологична и екологична модернизация, центрове за подготовка и предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци, инвестиции в животновъдни обекти за мъжки разплодни животни, както и ефективното използване на вода в земеделските стопанства. Очаква се да стартира до края на тази година, а проектите трябва да се реализират до края на 2025 г.
Схемата ще предлага безвъзмездна помощ за инвестиции, покупки на активи, но няма да се подпомагат разходи за оправяне на несъответствия и нагаждане към изискванията на действащото законодателство.
Поради свързаността на инвестиционните схеми с програмата за селските райони
ще се извършва контрол на финансирането, за да се избегне двойно плащане
на един и същи разходи. Така земеделец, който е получил подпомагане за единия проект, няма да бъде допуснат за кандидатстване за финансиране на същата инвестиция по другия. Това се отнася и за инвестициите към Стратегическия план, стартиращи догодина.
За дигитализация на процесите от фермата до трапезата единствен изпълнител на инвестиционната схема е земеделското министерство.
Общият размер на финансовата помощ е в размер на 23,9 млн. лв., като е предвидено създаването на Единна информационна земеделска система.
Основната цел е там да бъдат обединени информационните системи на администрацията и
да се улесни предоставянето на услуги на земеделските производители.
Проектът ще стартира в края на 2022 г., а реализацията му трябва да приключи до края на 2025-а.
Държавен фонд “Земеделие” е администратор на всички схеми и мерки, насочени към подпомагане на родните производители, с бюджет, съставен от национални и европейски средства.