Какво планира Владимир Путин?
Какво планира Владимир Путин е въпрос, който си задаваме още преди Русия да нахлуе в Украйна.
Е, ние не разполагаме с кристална топка, нито пък имаме телефона на Путин, а да се проникне в съзнанието на лидера на Кремъл е почти невъзможна задача. И все пак това не пречи да опитаме.
Някога бившият президент на САЩ Джордж Буш-младши каза, че когато погледнал Владимир Путин в очите е успял да "почувства душата му". Но дали това завърши добре за отношенията между Русия и Запада?
Няма съмнение, че руският президент е подложен на натиск. Така наречената "специална военна операция" в Украйна се разви зле за него.Тя трябваше да продължи само няколко дни, но вече минаха почти осем месеца и краят й все още не се вижда, пише в свой анализ Би Би Си.
Кремъл признава, че през последните седмици руските военни губят територии в Украйна, които преди това бяха окупирали. За да увеличи числеността на войските си, миналия месец президентът Путин обяви частична мобилизация - нещо, което той гарантираше, че няма да направи. Заедно с всичко това санкциите продължават да влошават руската икономика, информира московския кореспондент на британската обществена телевизия.
Но нека се върнем към душевното състояние на Путин. Дали ще приеме, че решението му да нахлуе е било фундаментална грешка? Дори не си го и помисляйте.
"Възприятията на Путин определят как в последствие ще се развие този конфликт", смята Константин Ремчуков, собственик и главен редактор на руския вестник "Независимая газета".
"Той е авторитарен лидер на ядрена сила и безспорният лидер в тази страна. Той притежава толкова силни убеждения и схващания, че те дори го подлудяват. Той е започнал да вярва, че това е важно от гледна точка на екзистенциалността. Не само за него. Но и за бъдещето на Русия", добавя още Ремчуков.
И ако този конфликт е екзистенциален, колко далеч е готов да стигне Владимир Путин, за да го спечели?
През последните месеци високопоставени руски служители (включително самият Путин) пускат нескрити намеци, че лидерът на Кремъл е готов да използва ядрено оръжие в този конфликт.
"Не мисля, че той ще го направи", заяви президентът на САЩ Джо Байдън пред CNN. "Но смятам, че е безотговорно да говори за това."
Интензивните руски бомбардировки над Украйна тази седмица показват, че най-малкото, на което е решен Кремъл е да изостри отношенията си с Киев.
Дали и със Запада?
"Той се опитва да избегне пряка конфронтация със Запада, но в същото време е готов за нея", смята ветеранът либерален политик Григорий Явлински.
"Аз се страхувам най-много от възможността за ядрен конфликт. А на второ място се страхувам от безкрайната война", добави още той.
Но "безкрайната война" изисква безкрайни ресурси. А това е нещо, с което Русия изглежда не разполага. Вълната от ракетни удари по украински градове е драматична демонстрация на сила, но въпросът е колко дълго Москва може да я поддържа?
"Може ли Русия да продължи този ракетен поток в продължение на дни, седмици, месеци? Много експерти се съмняват, че разполагаме с достатъчно ракети", казва г-н Ремчуков.
"Също така, от военна гледна точка, никой никога не е казвал какъв би бил знакът за предполагаемата крайната руска победа? Какъв е символът на победата? През 1945 г. това беше знамето над Берлин. Какъв е критерият за успех сега? Знаме над Киев? Над Херсон? Над Харков? Не знам. Никой не знае", добавя още той.
Дори не е ясно дали Владимир Путин знае.
Изглежда, че още през февруари целта на Кремъл е била бързото поражение на Украйна и принудителното й връщане в орбитата на Москва без продължителна война. Калкулаторът на Путин обаче не пресметна правилно. Той подцени решимостта на украинската армия и народ да защитят земята си и изглежда надцени възможностите на собствената си армия.
А какво мисли той сега?
Дали сегашният план на Владимир Путин е да затвърди контрола над украинската територия, която твърди, че е анексирал, и след това да замрази конфликта? Или е решен да продължи, докато цяла Украйна се върне в сферата на влияние на Кремъл?
Тази седмица бившият руски президент Дмитрий Медведев написа: "Украинската държава в сегашната си конфигурация ще бъде постоянна, пряка и ясна заплаха за Русия. Смятам, че целта на бъдещите ни действия трябва да бъде пълното ликвидиране на политическия режим в Украйна".
Ако думите на г-н Медведев отразяват мисленето на президента Путин, очаквайте продължителен и кървав конфликт.
Но действията на Владимир Путин в чужбина неизбежно водят до последствия и в Русия. В продължение на години Кремъл старателно култивира образа на Путин като "г-н Стабилен", насърчавайки руската общественост да вярва, че докато той е начело, тя ще бъде в безопасност. Сега обаче това е трудно да се втълпи.
"Предишният договор между Путин и обществото беше: "Аз ви защитавам", казва Ремчуков.
"В продължение на много години основният лозунг беше "предсказуемост". Каква предсказуемост има днес? Концепцията вече не е възможна. Нищо не е предвидимо. Моите журналисти не знаят дали ще получат писмо за повикване на фронта, когато се приберат вкъщи днес", заяви още той.
Решението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна изненада мнозина. Но не и г-н Явлински.
"Мисля, че Путин се е движил в тази посока през цялото време - година след година е изграждал пътя към това, на което ставаме свидетели сега", казва г-н Явлински и твърди:
"Пример за това е унищожението на независимите медии. Той започна това през 2001 година. А през 2003 година започна да унищожава и независимия бизнес. После това, което се случи с Крим и Донбас. Трябва да си сляп, за да не го видиш."
"Проблемът на Русия е в системата й. Точно тази система създаде и такъв човек като Путин. Въпросът за ролята на Запада в създаването й обаче е много сериозен.
Истината е, че тази система не създаде общество. В страната ни има много, много добри хора. Но няма гражданско общество. И точно това е причината, поради която Русия не може да се съпротивлява".